Co je to metabolická flexibilita a jak jí můžete dosáhnout?

metabolická flexibilita

Metabolická flexibilita

Být flexibilní se hodí ve všech možných situacích. Špatné počasí vám brání v ranním běhání venku? Žádný problém, zamiřte raději do posilovny. Zavřená oblíbená kavárna? Udělejte si svou vlastní kávu doma. Špatně odbočil za jízdy? Jednoduše si najděte jinou cestu. Metabolismus vašeho těla také těží z toho, že je flexibilní. Flexibilní metabolismus může místo toho, aby byl schopen využívat pouze sacharidy nebo tuky pro energii, snadno přepínat mezi oběma. Tento stav se nazývá metabolická flexibilita a existuje celá řada různých důvodů, proč zlepšení vaší schopnosti využívat více zdrojů paliva může pomoci podpořit vaše celkové zdraví a wellness. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, co narušuje metabolickou flexibilitu a jak se dostat zpět do stavu, kdy můžete spálit zásoby kalorií, bez ohledu na to, odkud pocházejí.

Vyzkoušejte naše legíny na cvičení a už nikdy nebudete chtít jiné.

Co je metabolická flexibilita?

Jak název napovídá, metabolická flexibilita znamená, že metabolismus vašeho těla je flexibilní a může využívat jakékoli palivo, které má k dispozici, ať už je to palivo z jídla nebo palivo již uložené ve vašem těle. Pokud jste nedávno snědli svačinu nebo jídlo, vaše tělo toto jídlo metabolizuje a využije k výrobě energie. Ale pokud od posledního jídla uplynula nějaká doba, váš metabolismus se může přepnout na spalování paliva, které už je ve vašem těle, jako jsou zásoby tuku a cukru. Vědci tyto procesy spalování paliva označují jako oxidace tuků a oxidace glukózy. V předindustriálních dobách, než jsme měli restaurace a obchody s potravinami, byli lidé z nutnosti metabolicky flexibilní. Některé dny bylo dost jídla a jindy zase nebylo dost na to, aby se člověk obcházel. Metabolická flexibilita umožnila lidem vydržet dny bez jídla a cítit se dobře. Totéž do určité míry platí i v naší moderní společnosti, například když cvičíme s vysokou intenzitou nebo máme vysoký výdej energie během dne, naše těla se musí přizpůsobit a používat správné množství paliva v závislosti na dané situaci.

 

Výhody metabolické flexibility

Výhody metabolické flexibility jsou podobné jako u přerušovaného půstu a keto výhod: trvalá energie, méně horských drah s cukrem v krvi, méně chutí a lepší spalování tuků. Když jste metabolicky flexibilní, vaše tělo nemusí udržovat vaše mechanismy hledání potravy neustále „zapnuté“. Místo toho je vaše tělo schopno spalovat jakékoli dostupné palivo a plynule přecházet z jednoho zdroje paliva na druhý, aniž byste si toho všimli.

Dva faktory, které vedou k metabolické nepružnosti

Vaše tělo je připraveno na metabolickou flexibilitu. Dnes mnoho věcí narušuje metabolickou flexibilitu, a může ve skutečnosti vést k metabolické nepružnosti, včetně moderní stravy a metabolických poruch, jako je inzulínová rezistence nebo diabetes 2. typu.

Standardní strava nebo jakákoli dieta s vysokým obsahem sacharidů

Standardní dieta klade důraz na konzumaci sacharidů a časté jedení, minimálně tři jídla denně plus svačiny, které vás mezitím přenesou. Jíst tímto způsobem si vaše tělo zvykne hledat sacharidy jako energii. Když sacharidy chybí, vaše tělo po nich volá a vy skončíte s únavou, chutěmi a rozptýlením, dokud nebudete moci natankovat. Dohromady to může u některých jedinců vést k nárůstu hmotnosti.

 

nepravidelné stravování

Rezistence na inzulín

Inzulínová rezistence je to, co se stane, když jíte sacharidy a vaše buňky se neotevřou, aby přijaly výsledné palivo. Dieta s vysokým obsahem sacharidů může vést k inzulínové rezistenci, protože časté návaly inzulínu mají desenzibilizující účinek. Být rezistentní na inzulín, což může být předzvěst diabetu 2. typu a někdy se vyskytuje u obézních jedinců, zahrnuje příznaky, jako je pocit extrémního hladu nebo žízně, časté močení, brnění rukou a nohou, únava a časté infekce. Můžete pomoci odvrátit inzulínovou rezistenci a zlepšit svou citlivost na inzulín pomocí kroků, jako je konzumace nízkosacharidové stravy nebo začlenění přerušovaného půstu do vašeho životního stylu.

Jak se stát metabolicky flexibilní

Zajímá vás, jak se stát metabolicky flexibilní? Nemusíte dělat drastické kroky přes noc, ale možná budete muset změnit to, co jíte a kdy jíte, abyste podpořili flexibilitu metabolismu tuků a glukózy ve vašem těle. Jako u každé změny jídelníčku se určitě nejprve poraďte s lékařem nebo výživovým poradcem a nezapomeňte zmínit případnou rodinnou anamnézu obezity, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky (nebo prediabetickou diagnózu). A pamatujte: Neexistuje žádný univerzální přístup ke zdraví a pohodě. Všichni máme různé tělesné složení, tělesnou hmotnost, rychlost metabolismu a další faktory, které vstupují do hry.

Přijměte ketogenní dietu

Jedním ze způsobů, jak zlepšit metabolické zdraví a flexibilitu, je přijmout ketogenní dietu, což znamená jíst stravu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků. Když je vaše tělo v ketóze, začne spalovat tuky na energii a produkovat ketony. V tomto ketogenním stavu váš metabolismus snadněji spaluje tuky z potravy a uložený tělesný tuk na energii. Keto vám pomůže přejít ke spalování tuků na palivo, ale vaše první cesta může být obtížná díky keto chřipce, během které se můžete cítit unavení, podráždění, hladoví nebo dokonce mít plně rozvinuté příznaky podobné chřipce, jako jsou bolesti hlavy nebo těla. Cyklické keto je skvělý způsob, jak experimentovat s metabolickou flexibilitou, protože cyklujete mezi dny s nižším a vyšším obsahem sacharidů. Cyklická ketóza znamená jíst extra porci sacharidů jednou týdně ze dvou hlavních důvodů, zaprvé pro udržení schopnosti je trávit a zadruhé proto, že je vaše tělo potřebuje pro některé klíčové procesy. S cyklickou ketózou budete mít den s vyšším obsahem sacharidů (přes 100 g sacharidů) jednou týdně

 

Přerušovaný půst pro metabolickou flexibilitu

Je populární praktikovat prodloužený půst k dosažení metabolické flexibility, ale přerušovaný půst, který omezuje jídlo na určitou dobu každý den, obvykle 12–18 hodin, je dobrý způsob, jak řešit inzulínovou rezistenci. Přerušovaný půst vám umožní spálit dostatek tuku, který lze využít jako zdroj energie, a zároveň uvolníte množství toxinů, které vaše tělo zvládne. Přerušovaný půst plus cyklická ketóza je jedním z nejrychlejších způsobů, jak zvýšit metabolickou flexibilitu. Vaše tělo si zvykne na to, že bude používat palivo, které je k dispozici, a váš systém nepropadne panice, když nebude k dispozici jeden výběr paliva (glukóza, glykogen nebo tuk).

 

Závěr

Metabolická flexibilita je pozitivním důkazem toho, že diety nejsou univerzální a že přechod mezi různými styly stravování přináší výhody pro podporu vašeho celkového zdraví. Jako vždy nezapomeňte zahrnout také pilíře zdravého životního stylu, jako je cvičení a fyzická aktivita, konzumace plnohodnotných potravin bohatých na živiny, pitná voda a zvládání stresu.

 

Co je to metabolická resetovací dieta?

Zpět do obchodu