Jak alkohol ovlivňuje váš imunitní systém a jak se udržet

alkohol a imunita

Dopřát si šťastnou hodinu nebo si doma odpočinout s nápojem pro dospělé není neobvyklý způsob, jak si lidé na celý den odpočinou nebo se stýkají s přáteli. Když se to změní na nadměrnou konzumaci alkoholu, je to tehdy, když vaše tělo vyvěsí červené vlajky. Už víte, že alkohol není doplněk zdraví, ale co možná nevíte, jsou účinky alkoholu na vaši imunitní funkci. Imunita je schopnost těla bojovat s nežádoucími patogeny, které zvyšují vaši náchylnost k onemocnění. I když pití alkoholu může oslabit váš imunitní systém, existují kroky, které můžete podniknout, abyste se druhý den cítili lépe. Jak tedy alkohol ovlivňuje imunitní systém? Zde je to, co byste měli vědět o vztahu mezi alkoholem a funkcí imunitního systému, plus tipy na podporu a posílení imunity.

 Kvalitní a pohodlné fitness obleceni, najdete na našem webu.

Jak alkohol ovlivňuje imunitní systém?

Když je vaše tělo vystaveno hrozbě, imunitní systém zareaguje na útok, aby se zbavil cizího patogenu. Obecně platí, že čím zdravější je imunitní systém člověka, tím rychleji se jeho imunitní systém dokáže zbavit napadajících mikroorganismů, bakterií, antigenů nebo virů a zotavit se z nemoci.

Jak přesně tedy alkohol ovlivňuje váš imunitní systém? Pojďme se na to blíže podívat.

Rozptýlí váš imunitní systém

Pokud vaše tělo neustále pracuje na tom, aby se zbavilo alkoholu, nemusí si všimnout nových problémů přicházejících do dveří. Takže pokud jde o alkohol a funkci imunitního systému, můžete narazit na nějaké potenciální problémy. Váš mozek hraje velkou roli při snímání, kdy je čas nakopnout imunitní odpověď na vysoké otáčky. V reakci na stres váš mozek aktivuje osu hypotalamu, hypofýzy a nadledvin (HPA). HPA osa je jako superhrdina, který se spojuje s imunitními buňkami vašeho těla, aby udržoval zánět pod kontrolou. Problém je v tom, že vaše HPA osa pohlíží na alkohol jako na stresující událost a zvyšuje vaše hladiny stresového hormonu, když pijete (vytváří se kortizol). Chronická expozice alkoholu může spálit vaši osu HPA a otupit reakci vašeho těla na další stresory. To znamená, že vaše tělo má těžší čas udržet zánět pod kontrolou.

Dá se říci, že alkohol tvrdě působí na váš imunitní systém a postupem času je pro něj těžší ukázat se, že svou práci vykonává. Ve skutečnosti, pití zvyšuje vaše šance na získání šesti různých typů rakoviny, a čím více pijete, tím vyšší jsou vaše šance.

 

Poškozuje vaši fyzickou obranu

Jak alkohol ovlivňuje váš imunitní systém, než je rušivá přítomnost? Alkohol může poškodit mikroskopické řasinky v horní části plic, které zachycují a zastavují škodlivé bakterie, antigeny a viry, když se dostanou dovnitř. Pokud se útočníci dostanou přes řasinky, je to špatná zpráva, protože alkohol také poškozuje poslední obrannou linii, sliznici v dolní části plic, která obvykle brání padouchům proniknout do těla. Studie ukazují, že pití způsobuje, že plíce jsou náchylnější k onemocněním, jako je zápal plic, viry a další respirační infekce.

 

kolik mohu vypít alkoholu

Jak alkohol ovlivňuje vaše tělo?

Připravte se, protože úplné odhalení nevykresluje pěkný obrázek. Zatímco občasný alkoholický nápoj vám může pomoci uvolnit se a zpříjemnit čas strávený ve společnosti, konzumace alkoholu může způsobit dehydrataci, vyčerpání vitamínů a živin, zhoršit spánek, způsobit záněty a vyvést z rovnováhy střevní bakterie, vše, co může oslabit obranyschopnost vašeho těla.

 

Zde jsou podrobnosti o tom, co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol.

 

  • Znovu upřednostňuje metabolismus
  • Když jeden vyřadíte, vaše tělo pozastaví vše ostatní.
  • Vaše tělo nedokáže ukládat alkohol a chce ho rychle pryč, takže upustí od toho, co dělá, a dělá z něj nejvyšší prioritu pro metabolismus. To znamená, že alkohol předbíhá bílkoviny, sacharidy a tuky.
  • Alkohol dostane VIP doprovod do vašich jater, protože úkolem vašich jater je rozložit ho a dostat ven. Jak se alkohol zpracovává, voda a živiny se používají k jeho vyplavení, takže vaše tělo je vyčerpané a dehydratované.
  • Způsobuje zánět

 

Pravděpodobně patříte k těm, kteří se již snaží zvládat každodenní zánět, který pochází z věcí, jako je jídlo a cvičení. Možná už také užíváte curcumin pro základní úroveň zánětu, který můžeme všichni zažít. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak alkohol ovlivňuje zánět? Když je váš příjem alkoholu příliš velký, toxiny aktivují imunitní buňky, které podporují zánět. Chronické zneužívání alkoholu může způsobit poruchu imunitního systému a vystavit vás riziku nákazy bakteriálními nebo virovými infekcemi. Mají také zvýšené hladiny prozánětlivých cytokinů (protein, který řídí růst a činnost jiných imunitních buněk a krevních buněk) a záněty v gastrointestinálním traktu, plicích, játrech a mozku.

Vyvádí střevní bakterie z rovnováhy

Jste proaktivní v konzumaci zeleniny a doplňování stravy o protein pro zdraví střev a kokosové uhlí pro zdraví a funkci vašich střev. Problém je v tom, že alkohol může narušit křehkou rovnováhu vašeho střevního mikrobiomu. Alkohol způsobuje rychlé přemnožení některých střevních bakterií. Toxiny, které produkují, pohltí užitečné bakterie, naruší jemné systémy, které zpracovávají vaše jídlo a vysílají signály vašemu imunitnímu systému, aby tělo chránil.

Jedna studie zjistila, že 30 % pacientů s onemocněním jater způsobeným alkoholem má vzácný kmen střevních bakterií, které produkují toxin cytolysin zabíjející buňky. Při stimulaci alkoholem začne další rychle se množící bakterie odčerpávat něco, co se nazývá lipopolysacharid (LPS). LPS pohltí střevní vrátkové bakterie, čímž umožní těmto toxinům proniknout střevní bariérou a rozšířit se po těle do dalších orgánů. Toxiny ovlivňují nejen vaše střeva. Úkolem jater je filtrovat tyto toxiny a posílat je z těla ven. Jak se játra snaží časem držet krok, nakonec se u nich objeví jizvy, potenciálně život ohrožující stav zvaný cirhóza.

Přispívá ke ztučnění jater

Ne proto, aby se dostali do zkázy a chmur, ale asi 90 % lidí, kteří pijí 4 až 5 nápojů denně po desetiletí, má ztučnělá játra. To je dostatečný důvod, abyste zvážili výměnu příležitostného pití za vodu.

 

Co mám s těmito informacemi dělat?

CDC definuje umírněnou konzumaci alkoholu jako až jeden nápoj denně pro ženy a až dva nápoje denně pro muže. Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismus uvádí, že nárazové pití (nebo nadměrné pití) je více než 4 nápoje denně pro muže a více než 3 nápoje denně pro ženy. Je důležité činit informovaná rozhodnutí o svém zdraví. Co ale uděláme s tímto obecným vědomím, že alkohol je pro nás špatný? Měli bychom přestat pít úplně?

 

Závěr

Spousta hrozeb může ovlivnit imunitní systém vašeho těla, od kvality spánku po střevní bakterie. Na rozdíl od jiných zdravotních faktorů je to, kolik vypijete, ve vašich rukou. Zvažte, že alkohol může být součástí našeho společenského života a ovlivňuje to, jak se spojujeme s přáteli (virtuálně nebo jinak). Mohlo by to být něco, co si užíváme na večeři s blízkými. Pokud se jednou za čas napijeme, získáme výhody příjemného spojení. Pokud pijeme příliš mnoho a příliš často, ztrácíme tyto výhody a zvyšujeme zdravotní rizika.

 

Všichni známe návyky bezpečného a zodpovědného pití alkoholu. Zde je několik tipů, jak udržet své tělo zdravé:

 

  • Dodržujte vzorec pití zřídka ne každý den.
  • Naplánujte si „suchý“ úsek do svého kalendáře a to jednou měsíčně.
  • Najděte alternativní způsoby „dekomprese“ po dlouhém týdnu, jako je dlouhý rozhovor s přítelem nebo ponoření se do dobré knihy.
  • Pokud máte obtížný vztah k alkoholu, promluvte si s odborníkem.
  • Dodržujte každodenní postupy, jako je suplementace proteinovými balíčky, abyste podpořili svůj imunitní systém.

 

Jaký vliv má alkohol na posilování?

Zpět do obchodu