Pečení s náhražkami cukru: Vše, co byste měli vědět

náhražky cukru při pečení

Čím nahradit cukr při pečení?

Pečení s náhražkami cukru není tak jednoduché jako použití stejného množství místo běžného cukru. Ve skutečnosti může standardní poměr sladidla k cukru někdy vést ke krystalizaci vašeho pečiva. Při náhražkách tedy musíte počítat s texturou a objemem, což může také zkrátit dobu vaření. Pro pekaře, kteří dbají na své zdraví, může být náročné najít ty nejlepší náhražky cukru ve správném množství, které nezničí vaše recepty. Například přírodní sladidla jako stévie a xylitol mohou být lepší volbou než cukr, ale jak s nimi péct? Pokračujte a dozvíte se to.

Naše fitness leginy jsou tak pohodlné, že je můžete nosit i doma, třeba i při pečení.

Pochopení náhražek cukru

Suma sumárum, pečení s nízkoglykemickými sladidly, která jsou pro vás novinkou, není nic jednoduchého. Zaměřte se na experimentování a řešte každý recept individuálně. Některé přísady vytvářejí strukturu, některé vážou. Musíte to cítit. S rostoucí popularitou keto a nízkosacharidových diet je důležité vědět, která je nejlepší náhrada cukru a které se vyhnout, zcela.

Náhradám cukru se vyhnout

Vhoďte „náhražky cukru“ do vyhledávání Google a o výsledky na stránce nebude nouze. Existují však některá, která byste měli neustále procházet, včetně umělých sladidel, jako je aspartam a sukralóza. Jedná se o syntetické náhražky cukru a často mají nepříjemnou pachuť kvůli chemickému obsahu. Kromě toho je důležité si uvědomit, že agávový nektar je rostlinné sladidlo, kterému je třeba se vyhnout. Přestože má nízký GI index, který nezvyšuje hladinu cukru v krvi, má vysoký obsah fruktózy.

Pro ilustraci, sacharóza neboli stolní cukr je z 50 % glukóza a 50 % fruktóza. Vaše játra jsou jediným orgánem, který dokáže rozkládat fruktózu ve velkém množství, což může vést k dlouhodobým zdravotním problémům.

A co med?

I když med obsahuje sacharidy, má zdraví prospěšné antioxidanty a je skvělým sladidlem, které je třeba mít v malých množstvích, zejména při dodržování paleo stravy. Všimněte si, že diabetici (a ti, kteří dodržují nízkosacharidovou dietu) by se měli zcela vyhýbat syrovému medu, protože má vysoký glykemický index. Pokud však vaše strava umožňuje med, nezapomeňte snížit celkové množství tekutin ve vašem receptu, pokud nahrazujete surový med za cukr. Na jeden šálek cukru použijte 3/4 šálku medu a poté snižte množství mokrých přísad o 1/4 šálku. Syrový med si zachovává více živin než med vařený, takže med používejte jako náhradu cukru v nepečených dezertech. Kvůli riziku dětského botulismu u malých dětí by se však surový med nikdy neměl podávat dětem mladším 1 roku a dokonce by bylo lepší odložit jeho podávání až do věku 2 let.

med sladidlo

Proč se rozhodnout pro přírodní, nízkoglykemické náhražky cukru

Existuje mnoho přírodních náhražek cukru, které pocházejí z celozrnných potravin, které byste měli zvážit přidání do svého jídelníčku s nízkým obsahem cukru nebo bez cukru. Tyto náhražky cukru jsou skvělé swapy za rafinované cukry, pokud jde o srovnatelnou chuť a jejich dopad na vaše tělo. Bohužel, rafinovaný cukr, což je bílý cukr, se rychle tráví. A postupem času je to recept na inzulínovou rezistenci a problémy s regulací hmotnosti. Nízkoglykemická přírodní sladidla na druhou stranu nezvýší hladinu cukru v krvi stejným způsobem

Pečení se správnými náhražkami cukru

Jaká je tedy nejlepší náhrada cukru pro nízkoglykemické brownies, sušenky, koláče a další? Pečení s erythritolem a xylitolem jsou dvě možnosti, které vám neposkytnou tak rychlý nárůst krevního cukru jako bílý cukr. Navíc, pečení s mnišským ovocem a stévií jsou možnosti s nulovou glykemií, které jsou oblíbené v komunitách bez cukru a keto. Pečení s náhražkami cukru může také otevřít zcela nový svět, který se dobře hodí k různým dietám. Pokud jde o správnou výměnu přírodního sladidla s nízkým glykemickým indexem, je to všechno o osobních preferencích. Vezměte v úvahu, co pečete, a také své zdravotní cíle.

 

Jste připraveni najít svou ideální nízkoglykemickou náhradu cukru?

Erythritol

Při pečení s erythritolem nepoužívejte více než ½ šálku na recept, abyste zabránili krystalizaci a suchu. Erythritol je nejlepší pro recepty na stejný den, protože po více než jednom dni může dojít ke snížení sladkosti. Mějte na paměti, že čistý erythritol obsahuje asi 60%-80% sladící síly cukru.

Extrakt z plodu mnicha (Siraitia grosvenorii)

Čistý extrakt z plodu mnicha je 100 až 250krát sladší než cukr, ale ve své nejčistší formě se špatně peče. Použijte jej ke slazení panna cotty, želatiny nebo jakéhokoli raw dezertu, kdykoli, kdy nepotřebujete mnoho cukru pro texturu při aplikaci za studena. Všimněte si, že některé tradiční značky obvykle spojují mnišské ovoce s erythritolem. (Pečení s mnišským ovocem a kombinacemi erythritolu jsou skvělé pro sladkosti bez cukru.)

Stévie

Stévie se doplňuje zejména při pečení s lesním ovocem a vysoké teploty neovlivňují její sladící vlastnosti. I když stévie nemá stejnou strukturu jako cukr, je to jedno z nejlepších sladidel na pečení. Mějte však na paměti, že máloco znamená dlouhou cestu: stévie je 200 až 300krát sladší než rafinovaný cukr.

Xylitol

Mějte na paměti svou citlivost na xylitol, protože není pro všechny snadno stravitelný. Dobře se peče pro toho, kdo to snese, nekaramelizuje a chutná lahodně. Xylitol je také vhodným kandidátem pro použití v kombinaci s jinými sladidly. Pamatujte, že xylitol je pro psy toxický, takže jej (a veškeré pečivo, které ho obsahuje) uchovávejte mimo dosah vašeho psa.

Inulin

Inulin, odvozený z kořene čekanky, je rostlinná vláknina, která má jemnou sladkost. Inulinový prášek je však 10krát méně sladký než cukr, což je důležité vzít v úvahu při výpočtu ingrediencí.

 

Závěr

Když pečete s náhražkami cukru, může to být proces pokus-omyl. Ne všechny přírodní cukry reagují při pečení stejně, navíc některé mohou být až 300krát sladší než běžný cukr.

 

Jaké má stévie výhody?

Zpět do obchodu