15 malých věcí, které děláte špatně a které mají obrovský dopad na vaše zdraví

jak zlepšit zdraví

Jak zlepšit zdraví?

Být konzistentní je kritickou součástí úspěchu. Pokud však neustále děláte malé věci špatně, můžete narazit na velké problémy. A pokud jde o vaše zdraví, možná vás překvapí, že některé z vašich návyků ve skutečnosti nepodporují vaši mysl a tělo. Objevte některé z menších chyb, kterých se můžete dopouštět ve své každodenní rutině, a co je důležitější, naučte se, jak věci změnit, abyste mohli rozdrtit všechny své wellness cíle.

Ke zlepšení zdraví patří pohyb a dokonalé legíny by toho měly být součástí.

Jak každodenní rozhodnutí ovlivňují vaše fyzické a duševní zdraví

Lidé jsou tvorové ze zvyku. Ale důsledné dodržování stejných postupů může pozitivně nebo negativně ovlivnit vaše fyzické i duševní zdraví. Například vynechání sacharidů a doplnění kvalitních tuků vám může pomoci sklízet plody ketózy. Na druhou stranu pravidelná konzumace cukru může negativně ovlivnit zdraví vašeho mozku. Nakonec se malá rozhodnutí, která uděláte, časem sčítají. A to, že něco děláte každý den, nemusí nutně znamenat, že je to prospěšné. Udržování otevřené mysli ohledně změny svých způsobů vám může pomoci dostat se ze špatné cesty a na tu správnou. Můžete rychle zjistit, že denně děláte několik věcí špatně. Jednoduchými změnami se můžete snadno vydat správným směrem.

 

Zde je 15 malých věcí, které děláte nejspíš špatně.

Příliš sedíte

Kolik času vlastně trávíte sezením? Pro většinu dospělých je to asi 6,5 hodiny denně. Přemýšlejte o tom, jak často během 24 hodin sedíte, od vaší kancelářské židle přes sedadlo řidiče až po vaše oblíbené místo na pohovce a jaké negativní důsledky může mít sezení na vaši vnitřní sílu, flexibilitu a metabolismus.

Ve skutečnosti studie provedená na kancelářských zaměstnancích zjistila, že dlouhé doby sezení (v průměru 6,29 hodiny) byly spojeny s vyčerpáním během pracovního dne a symptomy muskuloskeletálních poruch v dolní části zad, ramen, stehen a kolen. Rozdělte svůj den několika 10minutovými procházkami. Zvažte také použití stojícího stolu, abyste snížili množství času, který strávíte sezením.

Zanedbávání spánku

Neupřednostnění kvalitního spánku je častou chybou, kterou je třeba napravit. Vaše tělo a mozek potřebují čas, aby se zotavily z fyzického a duševního stresu každodenního života. Je však snadné se ztratit ve své oblíbené sérii Netflix nebo strávit hodiny procházením telefonu, přičemž ani jedno z toho vás nenastaví na dobrý noční odpočinek. Osvojte si dobré návyky spánkové hygieny, včetně vyhýbání se modrému světlu v noci a používání doplňků zlepšujících spánek.

Přeplnění vašeho rozvrhu

Je skvělé být ambiciózní. Přesto přidávání příliš velkého množství na talíř může být negativní pro vaše fyzické a duševní zdraví. Ať už to znamená vzít si práci navíc nebo se dohodnout na plánech s rodinou a přáteli, je snadné naplnit svůj rozvrh a nemít dostatek času na sebeobsluhu.

Stanovte si hranice s časem a držte se jich, abyste na svůj talíř nepřidávali další stres.

Špatné držení těla

Je snadné zapomenout na správné držení těla, ať už se budete hrbit před počítačem nebo se předklánět a procházet telefonem. Bohužel tato malá chyba může způsobit překompenzování určitých svalů a jejich přetížení.

Kromě toho vaše držení těla také hraje významnou roli v rovnováze mysli a těla. Studie provedená na 74 účastnících zjistila, že vzpřímená poloha vsedě tváří v tvář stresu může pomoci udržet sebeúctu, snížit negativní náladu a zvýšit pozitivní náladu ve srovnání s pokleslou pozicí. Vždy dbejte na své držení těla, zvláště když sedíte delší dobu. Vyzkoušejte jógu nebo pilates, abyste zapracovali na své stabilitě, flexibilitě a vyřešili případné nerovnováhy.

Nedostatek času venku

Mezi nabitým pracovním programem a jinými povinnostmi si možná uvědomíte, že venku netrávíte ani zdaleka tolik času, kolik byste mohli (a měli). Zůstáváte-li uvnitř, děláte svému tělu medvědí službu. Ostatně jednou z nejznámějších výhod slunečního záření je jeho schopnost zvýšit váš přísun vitaminu D, což má zásadní vliv na metabolismus vápníku a fungování nervosvalového a imunitního systému. Vyhraďte si 30 minut denně na pobyt venku. Získejte snadný přístup k vitaminu D, když vezmete svého psa na polední procházku nebo se budete ochlazovat při venkovním cvičením.

Dodržování nereálné diety

Držet dietu vyžaduje disciplínu a odhodlání. To znamená, že nezažijete trvalý úspěch, pokud si vyberete takovou, kterou nelze následovat. Jistě, módní diety mohou znít slibně kvůli potenciálním krátkodobým výnosům, ale budete se v následujících měsících cítit nabití energií a naplněním?

Použijte intuitivní stravovací přístup, který se soustředí na kvalitní tuky a bílkoviny, místo toho, abyste se museli stresovat dodržováním konkrétní diety. 

nezdravé jídlo

Dávate si do kávy cukr

Začít den čerstvě uvařenou kávou je určitě něco, co podporujeme. Ale děláte chybu, pokud váš ranní šálek obsahuje cukr. Nejen, že to zvýší vaši hladinu inzulínu, ale také vám zabrání maximalizovat vaše schopnosti spalovat tuky.

Konzumace tekutých sacharidů

Džus, soda a sportovní nápoje mohou mít atraktivní příchutě, ale mohou mít negativní dopad na vaše zdraví a pohodu. Než dopijete láhev nebo plechovku, můžete snadno zkonzumovat denní množství sacharidů, pokud držíte keto nebo nízkosacharidovou dietu. Studie z roku 2016 zjistila, že pití většího množství nápojů slazených cukrem (více než tři za týden) bylo spojeno se zvýšením inzulinové rezistence a prediabetem. Konzumace tekutých sacharidů je v konečném důsledku chyba, kterou je až příliš snadné udělat, ale je třeba se jí vyhnout. Nápoje plné cukru vyměňte za vodu, čaj, kávu nebo nápoje vyrobené se sladidly.

Vaření s nesprávnými tuky

Výběr správného zdroje tuku k vaření je klíčovou součástí péče o vaše zdraví. Pokud však vaše spíž obsahuje některé z následujících věcí, měli byste zvážit jejich okamžité vyřazení:

  •      Částečně hydrogenované oleje
  •      Bavlníkový olej
  •      Řepkový olej
  •      Margarín

K vaření používejte kvalitní zdroje tuku, jako je tráva krmená ghí, máslo z trávy a avokádový olej.

Přetrénování

Cvičení hraje hlavní roli v kvalitě spánku a zvládání stresu. Pokud však zajdete příliš daleko, můžete ve skutečnosti způsobit více škody než užitku. Přetrénování může způsobit, že se budete cítit unavení a potenciálně méně motivovaní cvičit. To, že vás baví posilovna, neznamená, že byste měli soustředit veškeré své úsilí na cvičení, protože vaše svaly, šlachy, vazy a klouby budou mít prospěch z volného dne. Zařaďte do svého tréninkového režimu alespoň jeden odpočinkový a regenerační den, poslouchejte své tělo a pracujte chytřeji, ne tvrději.

Zapomínání hydratovat během půstu

Výhody přerušovaného půstu se pohybují od regulace hmotnosti až po zánět. I když se to snadno implementuje, je snadné zapomenout na hydrataci, když zrovna nejíte. Nedostatek pití vody může mít zásadní negativní dopad na vaše celkové zdraví a wellness, včetně snížené kognitivní výkonnosti a výkonu při cvičení. Mějte svůj oblíbený nekalorický nápoj (vodu, kávu nebo čaj) připravený k pití během půstu. Použijte aplikaci pro příjem vody ke sledování vaší hydratace po celý den.

Konzumace zpracovaných rostlinných bílkovin

Pokud jste jedli rostlinného lososa nebo jiné rostlinné maso, děláte si medvědí službu. Na rozdíl od skutečného lososa, rostlinná verze neposkytuje vysokou koncentraci omega-3 ani jiných klíčových živin. Takže i když si možná myslíte, že jíte „zdravě“, tyto veganské možnosti nejsou zdaleka tak prospěšné, jak se na první pohled zdá. Vyhněte se zpracovaným rostlinným bílkovinám a držte se vysoce kvalitních zdrojů, jako jsou mořské plody ulovené ve volné přírodě a hovězí maso krmené trávou.

CICO

Stále věříte v Calories In, Calories Out (CICO)? Je čas zahodit tento způsob myšlení. I když se tento přístup může zdát logický, ignoruje klíčový faktor: jak různé potraviny ovlivňují váš metabolismus. I když pečlivě sledujete svůj příjem potravy, můžete mít potíže s hubnutím a dosažením svých cílů v oblasti zdraví tím, že se zaměříte na kalorie spíše než na účinek, který bude mít jídlo na jejich metabolismus, jejich schopnost cítit se sytí a schopnost spalovat tuk. Zaměřte se na konzumaci kvalitních tuků a zdrojů bílkovin z trávy, místo abyste se soustředili na počet kalorií, které každý den zkonzumujete.

Statický strečink před tréninkem

Rádi byste začali své cvičení statickým strečinkem? Překvapivě ve skutečnosti děláte špatnou volbu, abyste se připravili na úspěch. Výzkumy ukazují, že krátkodobý statický strečink může mít negativní vliv na sílu a výkon. Proveďte dynamické zahřátí, které zahrnuje aktivaci svalů a pohybová cvičení namísto pouhého statického strečinku. Chlazení po tréninku, které zahrnuje statické protažení, může pomoci zvýšit průtok krve a potenciálně snížit bolestivost svalů.

Výběr nejvhodnější trasy

Jednodušší není vždy lepší. Ve skutečnosti můžete přijít o příležitosti, jak se dostat do situace, a to výběrem nejvhodnější trasy. Ať už to znamená řídit auto, když můžete chodit, zaparkovat co nejblíže nebo jet výtahem po schodech, zvažte, jaký vliv mohou mít tyto malé volby na vaše zdraví. Noste krokoměr nebo chytré hodinky, které sledují vaše kroky. Dosažení svého denního cíle kroků poskytne pozitivní posílení a pomůže vám ocenit méně pohodlnou cestu.

Závěr

Ať už trénujete příliš tvrdě, příliš často, posedlý kaloriemi nebo vybíráte nejvhodnější trasu, je snadné propadnout špatným návykům, které negativně ovlivňují vaše fyzické a duševní zdraví. Provádění malých, jednoduchých změn vás však může připravit na dlouhodobý úspěch. Pokud jste si uvědomili, že děláte několik chyb souvisejících s wellness, přijmite dělat věci jinak a sklízejte ovoce.

 

Jak zlepšit psychiku?

Zpět do obchodu