Je minerální voda opravdu dobrá?

co je to minerální voda

Je pro vás minerální voda dobrá? Dobrá zpráva, může to být jeden z nejvíce podceňovaných doplňků. Existují dvě různé formy minerálů: makrominerály (kterých potřebujeme více) a stopové minerály (které potřebujeme pouze v malém množství). Vaše tělo potřebuje minerály, aby udrželo zdraví kostí, svalů, srdce a mozku pod kontrolou. Než provedete výměnu vody z vodovodu, poskytneme vám stručný přehled zdravotních přínosů minerální vody, na co se zaměřit a zda se perlivá sycená voda opravdu vyplatí.

Víte že máme novou kolekci dámských overalů? Celý sortiment a sportovní legíny si můžete prohlédnout na našich webových stránkách.

Co je minerální voda?

Minerální voda není vaše standardní běžná voda. Je stále zdrojem hydratace, ale je stáčena z přírodní podzemní nádrže nebo minerálního pramene, čímž získává svou minerální hustotu. Aby mohla být považována za minerální vodu, vyžaduje, aby minerální obsah vody byl alespoň 250 dílů na milion celkových rozpuštěných pevných látek. Mezi běžné minerály, které pravděpodobně získáte při pití minerální vody, patří vápník, hořčík, draslík, sodík, železo a zinek. Na rozdíl od kohoutkové vody je minerální voda balena u zdroje a neprochází chemickou dezinfekcí. Jediným procesem, kterým může minerální voda projít, je přidání nebo odstranění plynného oxidu uhličitého, aby se omezil růst bakterií.

Je pro vás minerální voda dobrá?

Minerální voda je hydratační a poskytuje minerály ve stejném doušku. Budete však chtít zvážit celkový balíček, konkrétně, zda je vaše minerální voda balená v plastu BPA či nikoli. BPA znamená bisfenol A, chemickou látku, která se používá k výrobě některých plastů včetně plastových lahví. Expozice BPA je spojována s endokrinními poruchami u mužů i žen, diabetem 2. typu, vysokým krevním tlakem a potenciálními problémy se zdravím srdce.

Chcete si také vychutnat minerální vodu vyrobenou bez funky přísad, jako jsou umělá sladidla. Místo toho dopřejte své minerální vodě nějakou chuť doma s trochou limetky, rozmačkaným ovocem nebo hrstkou osvěžujících bylinek, jako je máta.

 

minerální voda účinky

Výhody minerální vody

Zatímco hledáte plastové lahve bez BPA, zde je několik potenciálních výhod minerální vody.

Podporuje zdraví srdce

Studie zjistila, že jedinci s hraniční hypertenzí nebo vysokým krevním tlakem a nízkým obsahem hořčíku zaznamenali zlepšení krevního tlaku po pití 1 litru minerální vody denně.

Podporuje zdraví kostí

Strava s vysokým obsahem vápníku může pomoci vytvořit silné kosti a zabránit úbytku kostní hmoty. Podle studie z roku 2017 může minerální voda, která obsahuje vysoké množství vápníku, zlepšit zásobování těla vápníkem srovnatelně s mlékem a doplňky vápníku.

Zabraňuje zácpě

Pokud nemáte své obvyklé pravidelné vyprazdňování, sáhněte po minerální vodě. Výzkum zjistil, že minerální voda obsahující síran hořečnatý i síran sodný napomáhala trávicímu zdraví a vedla k větším pohybům střev.

Nahrazuje elektrolyty

Dehydratace může vést ke ztrátě elektrolytů, což jsou minerály, které mají elektrický náboj. Elektrolyty jsou důležité pro udržení rovnováhy vody ve vašem těle, pro přesun živin do buněk a odpad z buněk. Pití přírodní minerální vody může pomoci nahradit tyto minerály a udržet věci v chodu. Konzumace dostatečného množství sodíku, jako je himálajská růžová sůl, může pomoci spustit vaši „žízeň“, abyste se ujistili, že zůstanete dobře hydratovaní.

 

Je pro vás sycená minerální voda dobrá?

Pití perlivé vody může ovlivnit tyto perleťové bílé zuby tím, že poškodí zubní sklovinu. Důvodem je, že karbonizace ve vodě ji činí kyselejší než běžná voda, což změkčuje zubní sklovinu a způsobuje náchylnost ke kazům a citlivým zubům. To platí i pro ostatní sycené nápoje, jako je klubová soda a slaná voda. Naštěstí voda sycená oxidem uhličitým neovlivňuje vaše zuby ani zdaleka tolik jako jiné sycené nápoje s cukrem, jako jsou nealkoholické nápoje nebo tonická voda. Stále budete mít výhody minerální vody (jmenovitě přidané stopové minerály) z odrůd sycených oxidem uhličitým.

Jen pozor na složení, některé sycené minerální vody obsahují přidaný cukr.

 

Sečteno a podtrženo o výhodách minerální vody

Je pro vás minerální voda dobrá? Ano. Minerální voda je osvěžující způsob, jak získat více stopových prvků ve stravě a podpořit celkovou pohodu. Minerální vody budou mít různé úrovně minerálů v závislosti na jejich zdroji, takže se při nákupu vody rozhodně podívejte na štítky, abyste viděli, co z vaší bublinky skutečně získáváte. Pokud vám minerální voda nechutná nebo máte problém s bublinkami, můžete to nahradit vhodnými doplňky, jako jsou vápník, zinek, hořčík a mnoho dalších. Většinu z nich najdete v nějakém minerálovém komplexu či multivitamínu. Doporučuji to nepřehánět, protože někdy více neznamená lépe, tělo to stejně vše nevyužije a zbytek je vyloučen.

 

Které vitamíny a minerály jsou nejdůležitější?

Zpět do obchodu