Jak fungují nootropika a z čeho se skládají?


Nootropní doplňky jsou do určité míry již velmi dlouhou dobu známé poměrně vyvoleným. Zájem pořádně zrychlil, když do kin vstoupil film Limitless a přinesl tento nápad masám. Najednou se zdálo, že všichni hledají chytrou drogu, která by jim umožnila fungovat na vyšší úrovni. Od nynějška je globální trh s nootropiky oceněn na ohromujících 10 miliard dolarů.

 

co jsou nootropika

Autor fotografie: Moussa81/istockphoto.com

 

Obsah

Co je nootropikum?

Z čeho jsou nootropika vyrobena?

K čemu jsou nootropika dobrá?

Nootropika pro bdělost, soustředění a koncentraci

Nootropika pro relaxaci

Nootropika pro učení

Jaké jsou vedlejší účinky nootropik?

 

 

Zde prozkoumáme, co jsou nootropika a jak fungují, s příklady některých konkrétních typů nootropik a co dělají.

 

Co je to nootropikum?

Termín „nootropní“ je odvozen ze starověkých řeckých slov νόος (nóos) znamenající „mysl“ a τροπή (tropḗ) znamenající „otočení“. Jednoduše řečeno, nootropikum je doplněk, který může vyvolat změnu duševního stavu. To může být cokoli od soustředění, přes relaxaci, učení až po koncentraci.

 

Z čeho jsou nootropika vyrobena?

Na rozdíl od svých protějšků na předpis jsou nootropika vyrobena z přírodních látek. Nootropika lze seskupit do stimulantů, aminokyselin, adaptogenů a rostlinných složek. Může to být cokoli od hub po kořeny bylin.

 

K čemu jsou nootropika dobrá?

jak zlepšit učení

Autor fotografie: Ildar Imashev/istockphoto.com

 

Nootropika se používají ke změně duševních stavů ke zlepšení lidského myšlení, učení a paměti. Volně, nootropika jsou užívána pro soustředění, relaxaci, učení, stres a péči o mozek jako celek. Používají je pracovníci na směny, kulturisté, studenti a hráči. Pojďme se na tyto výhody podívat podrobněji.

 

Nootropika pro bdělost, soustředění a koncentraci

Léky Adderall a Modafinil

Adderall a Modafinil jsou dva příklady běžných léků na předpis, které jsou často zneužívány (pro potřebu lepšího vyjádření) zdravými jedinci k vyvolání stavů extrémního soustředění.

Adderall se používá k léčbě ADHD, zatímco Modafinil je předepisován pro narkolepsii. Tyto léky jsou běžně neprodejné, a proto se jimi zde nebudeme příliš podrobně zabývat. Existuje také spousta nevyhovujících látek, jako jsou racetamy, Noopept a Huperzine A, o kterých také nebude diskutovat.

 

Kofein a cholinergika

Každý, kdo je před první kávou dne nepřístupný, bude velmi dobře obeznámen s účinky kofeinu.

Jeden z našich klíčových neurotransmiterů se nazývá acetylcholin (ACh). Primárně se používá k odesílání chemických zpráv do celého nervového systému, je v podstatě k tomu, co říká vašemu tělu, aby „dělalo nějaké věci“.

Cholinergní doplňky, včetně Cognizinu a DMAE, jsou užívány se záměrem zvýšit dostupnost cholinu. Jedná se o jednu ze složek ACh. Vyšší hladiny složek ACh pomáhají zajistit, že to není faktor omezující rychlost jeho produkce.

Když se probudíme, naše hladiny ACh jsou tak vysoké, jak budou potřeba za den. Jak den ubíhá, ACh je štěpen acetylcholinesterázou, zatímco další neurotransmiter zvaný adenosin se buduje a váže se na receptory v mozku. To nás nakonec uspí.

Fanoušci suplementace kreatinem mohou rozpoznat adenosin od adenosintrifosfátu (ATP). Kofein přímo soutěží s adenosinem o tato receptorová místa. To znamená, že méně se dokáže vázat, což vede k uvolnění více acetylcholinu a díky tomu se cítíme více vzhůru.

 

Nootropika pro relaxaci

Hořčík

Vysoce biologicky dostupná (snadno vstřebatelná a asimilovaná) forma doplňkového hořčíku se jmenuje Magnesium Threonate. Bohužel tato forma hořčíku nevyhovuje nařízením EU, proto doporučujeme vyzkoušet velmi podobný a dostupný bisglycinát hořečnatý.

Hořčík nese několik schválených zdravotních tvrzení, z nichž nejdůležitější je „hořčík přispívá k normální psychické funkci“. Vliv hořčíku na spánek je také rostoucí oblastí zájmu. Se systematickým přehledem výzkumů uvádějících souvislost mezi stavem hořčíku a kvalitou spánku [1].

Fosfatidylserin

Kortizol je jedním z „hormonů stresové reakce“. Uvolňuje se ve stresových situacích a má některé zásadní role, které nás udržují naživu (jako je adrenalin).[2]

Nárůst tohoto hormonu je docela běžný, když čelíte reakci na boj nebo útěk, stejně jako velkou dávku kofeinu. Dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu je spojena s úzkostnou poruchou a chronickým stresem. Ani jedno z nich neprospívá spánku a relaxaci. Fosfatidylserin (nebo PS) je fosfolipid přirozeně se vyskytující v mozku, který hraje roli v buněčné signalizaci. Je a může být účinnou látkou zlepšující náladu, protože má tendenci normalizovat vysoké hladiny kortizolu. Z tohoto důvodu najdete PS v relaxačních vzorcích a složeních poměrně často.

Šafrán

Běžné u paelly, méně časté u receptur na zmírnění stresu.[3] Typická dávka doplňkového šafránu je 30 mg, což se může zdát málo ve srovnání s jinými nootropiky. Šafrán je ale v přepočtu na váhu dražší než zlato, takže vám vaše peněženka poděkuje, že nepřijmete více než doporučenou dávku.

Další nootropika používaná k relaxaci jsou L-Theanin, Ashwagandha, 5-HTP, Panax Ginseng a Lemon Balm.

 

Nootropika pro učení

soustředění_2

Autor fotografie: evgenyatamanenko/istockphoto.com

 

Prostřednictvím kouzla pozastavených zdravotních tvrzení a výzkumu se pokusíme prodiskutovat tuto část v souladu s předpisy.

Bacopa monnieri

Bacopa monnieri je jedním z nejznámějších botanických nootropik. V současné době zastává tvrzení, že může pomoci zlepšit koncentraci a paměť. To zní docela působivě, tak se do toho pusťte.

Bacopa má za sebou mnoho výzkumů s podporou pozitivního účinku s dlouhodobějším účinkem (obvykle 1-3 měsíce). Jedna studie pozorovala účinek doplňku bacopa na pracovní paměť, uvažování, reakční dobu a pozornost. Všechny rysy celkové kognitivní funkce. Subjekty v této studii byly mladé a zdravé, takže byla obzvláště zajímavá. Zejména proto, že výsledky ukázaly významný vliv na pozornost, pracovní paměť a vybavování[4].

Ginkgo biloba

Ginkgo je jedním z nejstarších nootropních doplňků stravy, který má kořeny v tradiční čínské medicíně. Listy stromu Ginkgo biloba se melou na prášek a užívají se jako doplněk a ukázalo se, že jde o oblíbené, cenově výhodné nootropikum.

Ashwagandha

"Proč, proč jsi ještě neprobral Ashwagandhu?" slyšíme, že se ptáš. No, tady to je.

Adaptogeny jsou rostlinné složky, o kterých se předpokládá, že pomáhají tělu vyrovnat se se stresem a modifikovat stresovou reakci. Představte si je jako malé rostlinné štíty proti tomu, co na vás život někdy může vrhnout. Ashwagandha byla jedním z hlavních doplňkových úspěchů TikToku. Tvůrci obsahu to prosazují z mnoha důvodů, z nichž některé jsou silnější než jiné. Například pro úlevu od stresu (podporující důkazy jsou docela robustní) na podporu testosteronu (mnohem méně robustní).

Ashwagandha nebo Withania somnifera má řadu nepotvrzených zdravotních tvrzení.

 

Tyto tvrzení zahrnují:

  • „Withania somnifera pomáhá podporovat relaxaci, duševní a fyzickou pohodu“
  • „Withania somnifera pomáhá udržovat fyzické a duševní schopnosti v případech slabosti, vyčerpání, únavy a ztráty koncentrace"

 

Celkově vzato několik dobře znějících důvodů, proč to zkusit.

 

Výhody ashwagandhy

Po suplementaci po dobu 8 týdnů jedna studie prokázala příznivý účinek na hladinu kortizolu v séru, vnímanou hladinu stresu a kvalitu spánku [5].

Stále existují otázky ohledně mechanismu účinku za mnoha propagovanými výhodami ashwagandhy. Stejně jako u většiny rostlinných doplňků by tomuto kořenu prospělo více výzkumu, zejména pokud jde o optimální dávky. Mezi další oblíbené adaptogeny patří Rhodiola rosea a Panax Ginseng. Z výše uvedených kategorií do této kategorie nejlépe zapadají houby Cordyceps a Lion’s Mane. Mluvit o houbách ve shodě je bohužel obtížné a existuje také mnoho oblíbených odrůd hub.

 

Jaké jsou vedlejší účinky nootropik?

Jako u každého doplňku je důležitá dávka. Příliš mnoho kofeinu může způsobit pocity úzkosti a nejistoty. V poslední době, byly vyšší, než doporučené dávky spojeny s trávicími potížemi.

Buďte opatrní. Vše má z nějakého důvodu doporučený denní limit, tak jako legíny do fitka jsou pouze na cvičení a ne na balet, tak dávka hořčíku by se neměla překračovat. A důrazně vám doporučujeme držet se zkoumaných a doporučených dávek.

 

Reference

[1] Arman Arab, Nahid Rafie, Reza Amani, Fatemeh Shirani - The Role of Magnesium in Sleep Health: a Systematic Review of Available Literature - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35184264/ 

[2] Juliane Hellhammer, Dominic Vogt, Nadin Franz, Ulla Freitas, David Rutenberg - A soy-based phosphatidylserine/ phosphatidic acid complex (PAS) normalizes the stress reactivity of hypothalamus-pituitary-adrenal-axis in chronically stressed male subjects: a randomized, placebo-controlled study - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25081826/

[3] Wolfgang Marx, Melissa Lane, Tetyana Rocks, Anu Ruusunen, Amy Loughman, Adrian Lopresti, Skye Marshall, Michael Berk, Felice Jacka, Olivia M Dean - Effect of saffron supplementation on symptoms of depression and anxiety: a systematic review and meta-analysis - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31135916/

[4] Navneet Kumar, L. G. Abichandani, Vijay Thawani, K. J. Gharpure, M. U. R. Naidu and G. Venkat Ramana - Efficacy of Standardized Extract of Bacopa monnieri (Bacognize®) on Cognitive Functions of Medical Students: A Six-Week, Randomized Placebo-Controlled Trial - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5075615/

[5] Jaysing Salve, Sucheta Pate, Khokan Debnath and Deepak Langade - Adaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical Study - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6979308/

 

Autor: Jiří Vodrážka

Jirka má titul Bc ve vědě o sportu a cvičení a titul ve výzkumu sportovní výživy. Je také rezidentním manažerem inovací s osmiletou zkušeností v oboru. Mimo svou práci je Jiří vášnivým kuchařem, lifterem a cestovatelem.

Zpět do obchodu