Co jsou to nootropika a jejich využití?

nootropika

Nootropika jsou doplňky „posilující mozek“, které zlepšují kognitivní výkon a zlepšují zdraví mozku. Nootropika působí řadou způsobů, jak poskytnout řadu výhod pro mozek, včetně zlepšení paměti, pozornosti, soustředění, bdělosti, motivace, nálady, odolnosti vůči stresu a relaxace. Neurovědci považují lidský mozek za nejsložitější strukturu ve vesmíru, natož v lidském těle. Zodpovědnost za vytváření našich vzpomínek, myšlenek, činů, pocitů a zkušeností se světem. Tato masa rosolovité tkáně obsahuje ohromujících sto miliard nervových buněk (nebo neuronů) a složitost propojení mezi buňkami v našem mozku je ohromující. Vzhledem ke složitosti naší šedé hmoty se může pochopení nootropik a způsobu, jakým fungují, zdát matoucí. Jsme tu, abychom osvětlili tyto „posilovače mozku“ tím, že definujeme, co to je, jak fungují, a pomůžeme vám identifikovat pravá nootropika s nejsilnějšími mozkovými přínosy.

Už víte jaký dárek na Valentýna? Naše dámské fitness legíny budou krásným dárkem.

Co jsou nootropika?

Nootropika jsou přírodní nebo syntetické látky, které lze konzumovat ke zlepšení duševní výkonnosti a kognitivních funkcí u zdravých lidí. Nootropika si v poslední době získala velkou oblibu a nejčastěji se používá ke zlepšení paměti a inteligence, posílení soustředění a motivace a zvýšení kreativity.

Jak nootropika fungují?

Brain boostery spadají do dvou různých kategorií: přirozeně se vyskytující látky jako Ginkgo biloba, kreatin, kofein a uměle vyráběné léky na předpis, jako je Adderall, a volně prodejné doplňky, jako je Noopept nebo Piracetam.

Nootropika působí několika způsoby:

    Ochrana mozku

Mozek dosáhne přibližně maximální hmotnosti ve 25 letech, poté se začne zmenšovat. Látky, které působí proti tomuto úbytku nebo podporují růst nových mozkových buněk, by mohly pomoci našemu mozku stárnout s půvabem.

    Nálada

V souladu s různými náladami mohou nootropika zvyšovat nebo snižovat mozkové signály. Například L-theanin, aminokyselina hojná v zeleném čaji, může zvyšovat alfa vlny, takže se budete cítit uvolněně

    Antioxidant

Volné radikály jsou vedlejším produktem mnoha normálních tělesných procesů. Neschopnost úspěšně odstraňovat volné radikály je spojena s mozkovou atrofií (zmenšování mozku). Sloučeniny se silným antioxidačním přínosem mohou snížit následky poškození volnými radikály.

    Odolnost proti stresu

Nootropika mají dobře zdokumentované antistresové účinky, které mohou zlepšit výkon každého od univerzitních studentů po závodní sportovce.

    Prokrvení mozku

Látka, která zvyšuje prokrvení mozku, zvýší kyslík a podpoří přeměnu glukózy na energii. Důsledky špatného dodávání kyslíku do mozku se mohou pohybovat od krátkodobého zhoršení jasnosti myšlení nebo neurologických poruch, jako je Alzheimerova choroba a mrtvice v dlouhodobém horizontu.

    Neurotransmise

Jsou ti sloučeniny, které vysílají signály do mozku a těla. Existuje mnoho různých typů, které mohou změnit naši náladu, ovlivnit čas, kdy vstáváme nebo jdeme spát, a dokonce ovlivnit naši chuť k jídlu.

    Učení

Studenti nebo kdokoli, kdo se chce učit a uchovat si nové informace, může těžit z různých výhod, které mohou nootropika nabídnout pro procesy kognitivního učení, jako je tvorba paměti, ukládání a vybavování.

    Pozornost

Různé aspekty pozornosti, soustředění a koncentrace, které nootropika posilují, mohou uživatelům poskytnout výhodu v produktivitě.

    Fyzicky

Přestože se jedná o mozkové doplňky, nootropika se nyní na trhu sportovní výživy prosazují díky své schopnosti zvýšit motivaci, zintenzivnit trénink a podpoří soustředění v posilovně.

nootropikum piracetam

Jaké jsou různé příklady nootropik?

Nootropika mohou mít mnoho různých forem, z nichž každá je schopna produkovat jednu nebo více výše uvedených výhod. Mezi přirozeně se vyskytující nootropika patří kofein a kurkuma. Existuje mnoho dalších umělých volně prodejných doplňků a tablet na předpis, jako je Adderall, známý tím, že jej běžně zneužívají univerzitní studenti. Jejich účinnost do značné míry závisí na tom, kdy jsou přijaty, protože určité situace ovlivní typ požadovaných účinků. Například kofein je celosvětově nejoblíbenější nootropikum, nejlépe se užívá ráno, nikoli večer, kdy pravděpodobně negativně ovlivní kvalitu spánku.

Mikroživiny

Nootropika lze nalézt v mikroživinách, což jsou vitamíny a minerály, které naše tělo potřebuje ve stopových množstvích pro růst, vývoj a pohodu. Jsou „esenciální“, což znamená, že si je tělo nedokáže samo vytvořit v dostatečném množství, musí je získávat z potravy kolem nás. Je jich celkem 18 a všechny mají vliv na funkci mozku. Příkladem nootropní mikroživiny je cholin.

Cholin

Nachází se v nejvyšším množství v mléčných potravinách, vejcích a mase, proto lidé dodržující rostlinnou stravu, tak by měli konzumovat dostatečné množství. Cholin je spojen se zdravou funkcí jater a také umožňuje produkci acetylcholinu, sloučeniny, o níž se předpokládá, že je zodpovědná za přeměnu informací, které zpracováváme, na vzpomínky. Byly učiněny pokusy o suplementaci ve velkých dávkách v naději na zlepšení schopnosti mozku převádět informace na dlouhodobé vzpomínky. Zatímco vejce, mléko a hovězí maso jsou primárními zdroji, je také přítomno v potravinách rostlinného původu, jako jsou:

  •     Houby
  •     Pečené fazole
  •     Quinoa
  •     Pražené sojové ořechy
  •     Brukvovitá zelenina, jako je brokolice a růžičková kapusta
  •     Arašídy

Aminokyseliny

To jsou stavební kameny bílkovin; celkem dvacet, devět z nich je „nezbytných“, takže musí být získávány z potravy či doplňků. Některé aminokyseliny jsou vychvalovány pro své vlastnosti při budování svalů, o jiných je známo, že mají uklidňující účinek. Kromě jedinečných účinků se počet aminokyselin potřebných k dosažení těchto požadovaných účinků bude individuálně lišit. Každý z nás má jedinečnou citlivost na různé aminokyseliny, podobně jako na kofein, přičemž někteří z nás snesou vyšší dávky než jiní.

Které nootropikum je pro mě to pravé?

Vzhledem k tomu, že popularita nootropik neustále roste, rozhodování o tom, které si vybrat, se stalo poněkud matoucí kvůli obrovské dostupné rozmanitosti. Existují stovky lidí, kteří tvrdí, že zlepšují jasnost myšlenek, zlepšují řeč, zatímco jiní prostě tvrdí, že zvyšují soustředění a rozpětí pozornosti. Stojí za zmínku, že účinnost nootropika bude do značné míry záviset na jednotlivci. Nejlepší nootropikum pro vás také závisí na tom, co chcete získat. Hledáte všestranný produkt pro zlepšení soustředění, zvýšení motivace, snížení stresu a zlepšení nálady? Pokud je tomu tak, doporučuje se zvolit produkt synergického typu obsahující četné složky, aby bylo možné využít všech výhod každého z nich a zvýšit možnost aktivace několika mozkových drah, které se vzájemně doplňují. Nootropika mohou být dostupná ve formě kapslí, prášku nebo ve formě nápoje. V populární formě nápojů je nyní mnoho lidí nahrazuje tím, aby nahradily odpolední kávu nebo energetické nápoje, aby zůstaly v pozoru po zbytek dne. Zda dáváte přednost kapsli nebo nápoji, je vaše preference. Nápoje mohou být chutné, zatímco kapsle mohou být pohodlné.

Co je to nootropní zásobník?

Nootropní zásobník je kombinací dvou nebo více nootropních doplňků užívaných společně nebo v sekvenci za účelem vytvoření specifických kognitivních výhod. Můžete například užívat jeden nootropní doplněk ke zlepšení paměti a další ke zlepšení soustředění.

 

Závěr

Chytré léky na předpis jako Adderall a Ritalin mají nejsilnější a nejvýznamnější účinky na paměť a pozornost. Mnoho přírodních nootropik se používá v alternativní medicíně, jejich účinky jsou však obecně jemnější, takže se někdy užívají v kombinaci, aby se zvýšila jejich účinnost. Používání nootropik je v dnešní době velmi populární a výrobci jsou na vzestupu, ale protože jde stále o relativně nový koncept, je zapotřebí další výzkum, který nám pomůže lépe porozumět jejich plným výhodám a stanovit nejúčinnější zdroj.

Proč brát kofein před tréninkem? V tomto článku najdete odpověď.

Zpět do obchodu