Proč je dobrý kofein před tréninkem?

kofein před tréninkem

Pokud jde o rychlé dodání energie, kofein je na špičkové úrovni. Je to klíčová složka mnoha energetických nápojů, předtréninkových a stimulačních doplňků.

Pokud jde o trénink, jak účinný je kofein před cvičením?

Odpověď: Kofein ovlivňuje lidi různými způsoby, takže to, co funguje pro jednu osobu, nemusí fungovat pro vás.

Jaké jsou výhody kofeinu před cvičením?

Kofein působí tak, že podporuje excitabilitu míchy a aktivaci svalových vláken.

Kromě toho snižuje vnímání únavy a bolesti svalů. To znamená, že nám může poskytnout celou řadu výhod.

Vylepšená ostražitost

Kofein způsobuje uvolňování dopaminu, chemické látky v mozku, která stimuluje oblasti vaší šedé kúry. Dopamin je zodpovědný za vaši bdělost i potěšení, takže je znám jako hormon, kdy se cítíte dobře. Toto zvýšení dopaminu může zlepšit schopnost řešit problémy.

Kromě zvýšení hladiny dopaminu kofein také blokuje receptory pro adenosin, signální molekulu, která podporuje spánek v těle. S více dopaminu a méně adenosinu se váš mozek a tělo déle cítí vzhůru a čilejší.

Zmírňuje bolest svalů

Kofein je jednou z hlavních složek mnoha léků proti bolesti. Ukázalo se, že kofein může pomoci zmírnit bolest po tréninku a bolest svalů, což znamená, že budete moci chodit do posilovny stejně tvrdě každý den. Díky tomu je kofein ideálním doplňkem před tréninkem.

 

Zlepšuje rychlost a vytrvalost

Konzumace kofeinu před tréninkem může zlepšit jak vaši rychlost, tak vytrvalost a zároveň vám cvičení může připadat jednodušší a méně namáhavé!

 

Zrychluje srdeční frekvenci

Vzhledem k tomu, že kofein má vliv na váš centrální nervový systém, mohl by vám pomoci zvýšením srdeční frekvence a dechové frekvence. To znamená, že můžete svým svalům dodat více kyslíku, což jim umožní úspěšnější aerobní dýchání a zvýšení výkonu.

 

Doplňuje zásoby glykogenu

Bylo prokázáno, že kofein, pokud je konzumován se sacharidy, rychle doplní zásoby svalového glykogenu po cvičení.

 

Vedlejší účinky kofeinu

Jako u většiny věcí, ani kofein není dobrý; může mít některé „vedlejší účinky.

 

Dehydratace na kofeinu

Bylo prokázáno, že kofein vede k dehydrataci, protože může mít mírný diuretický účinek. Pokud tedy konzumujete přiměřeně vysoké množství kofeinu po celý den, doporučujeme zvýšit příjem vody, abyste snížili riziko dehydratace. Pokud užíváte před tréninkem kofein, měli byste se určitě ujistit, že budete během celého tréninku pít vodu.

Nespavost na kofeinu

Jelikož je kofein silným stimulantem, je zcela evidentní, že by mohl mít některé nežádoucí vedlejší účinky, pokud jde o kvalitu spánku. V závislosti na jednotlivci se výsledky mohou lišit. Při večerním užívání kofeinu před tréninkem byste proto měli být opatrní. Některým nemusí kofein překážet, pokud jde o spánek, ale pro jiné to může být problém. Příjem byste měli zmírnit, pokud uznáte, že na vás působí negativně. Nepijte kofeinové nápoje večer nebo před spaním.

Závislost na kofeinu

Kofein může být velmi návykový, může mít vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, úzkost a touha. Těm lze zabránit postupným odvykáním a snížením dávkování.

 kofein a vliv na mozek

Dávkování kofeinu

Doporučená denní dávka pro průměrného dospělého by neměla překročit 400 mg. Tato hladina byla shledána obecně bezpečnou u zdravých jedinců, ale existuje mnoho skupin, které by se měly kofeinu vyhnout (těhotenství/kojení, děti, osoby se základními zdravotními problémy) , atd). Na základě výšky a hmotnosti může být pro vás vhodnější nižší dávka.

Níže je uveden obsah kofeinu v několika oblíbených nápojích a jídlech:

  • Espresso - 100 mg
  • Instantní káva-65-100mg
  • Energetický nápoj - 80 mg
  • Dietní kola - 45mg
  • Čaj - 30 mg
  • Hořká čokoláda (30 g) - 20 mg
  • Zelený čaj - 15 mg

 

Kofein před tréninkem

Kofein je doporučován jako předtréninkový, protože může poskytnout skvělou energetickou podporu, která vám pomůže překonat vaše cvičení. Ujistěte se, že ho neberete příliš pozdě, aby vám nebránil ve spánku. Kofein lze zakoupit v doplňkové formě jako tablety nebo v prášcích. Je také klíčovou složkou většiny předtréninkových nápojů.

 

Závěr

Kofein může být silným doplňkem, který je fantastický před tréninkem, může dojít ke zlepšení tréninku a také můžete získat více energie v každodenním životě. Vezměte však v úvahu výše uvedené nežádoucí účinky, které byste mohli zaznamenat při překročení doporučené dávky. Pokud máte pocit, že něco z toho zažíváte, obraťte se na svého praktického lékaře.

 

Nevíte si rady? Pomůžeme vám vybrat vhodné sportovní legíny na cvičení nebo na kolo.

Zpět do obchodu