Proč jsou detoxikační diety neúčinné?

detox dieta a účinky

Detox těla a jeho účinky

"Terapeut mi řekl, že se moje tělo po letech a letech diety neuvěřitelně překyselilo, i když jsem si myslel, že jsem superzdravý, když jsem vegetarián a každé ráno si dávám zelené smoothie s práškem ze spiruliny."

„Navrhl, že moje tělo je v tak toxickém stavu kvůli stresu a přepracování, že neexistuje způsob, jak by mohlo absorbovat živiny, které jsem konzumoval. Řekl, že musím provést alkalickou očistu.‘

„Všechny níže uvedené jsou extrémně kyselinotvorné. Chcete-li obnovit rovnováhu svého těla směrem k zásaditějšímu stavu, musíte tyto položky ze svého jídelníčku vyřadit; kofein, alkohol, mléčné výrobky, maso, cukr, pšenice a lepek, zpracované potraviny“

 

Nebo

 

„Proces vytahování toxinů z vašeho těla má za následek klasické příznaky, jako jsou: bolesti hlavy, únava, podrážděnost, kožní vyrážky, nadýmání, zácpa“

Nebojte, pokud vám naše legíny na cvičení nesednou, můžete je vrátit.

Kdykoli slyším slovo 'detox' nebo jakýkoli program, který vám říká, že absolutně NEMŮŽETE jíst tento nebo jiný typ jídla nebo že si MUSÍTE koupit produkt A, B a C, abyste zhubli, moje krev opravdu vře. „Detoxikační“ diety jsou v tomto ročním období po přehnaných vánočních zážitcích velmi oblíbené, protože nabízejí „zdánlivě rychlé“ řešení. Mnoho „detoxikačních“ diet se snaží vyvolat v jednotlivcích strach a šíření strachu přitahuje pozornost lidí, což má za následek více peněz pro prodejce. Prodávají myšlenku „zničili jste si zdraví za posledních pár týdnů, takže tady je rychlé řešení, jak se „zbavit všech těch špatných kalorií.“ Ale podle mého názoru jsou „detoxikační“ diety drahé a naprostá ztráta času. Na začátku ledna bych byl mnohem raději, kdyby lidé zaujali dlouhodobý postoj ke zdravému stravování, než aby zkoušeli rychlá řešení, která nejenže škodí, ale často ve skutečnosti nefungují. Mnoho bodů, které „detoxikační“ diety doporučují omezit, ve skutečnosti není špatný nápad, zvláště v naší typické západní stravě. Pokud se zbavíte alkoholu, přestanete kouřit a budete jíst méně nezdravého jídla, zhubnete a budete se cítit lépe, ale není to proto, že byste se zbavovali toxinů, jen do svého těla dodáváte méně kalorií ze zpracovaných potravin.

 

Existuje široká škála „detoxikačních“ programů, některé trvají den nebo dva, jiné trvají několik měsíců. „Šestidenní hubnutí, například, navrhuje menu syrových salátů s polévkami a smoothies, které inspirují novoroční plány na hubnutí; zatímco pro ty, kteří hledají něco ambicióznějšího, 30 denní očistu života.“ Protokoly, jako je tento, poskytují dietu či strukturu atd. po omezenou dobu a znamenají, že jste „detoxikováni“, jakmile to vše skončí, po týdnu nebo měsíci. Neposkytují klientovi žádné vzdělání, které by mu pomohlo změnit jeho životní styl na zdravý udržitelný přístup. Jiné „detoxikační“ diety zahrnují užívání doplňků stravy nebo projímadel a většinou hraničí s hladovkou, která vám umožňuje pít pouze džus. Snížení kalorií na drasticky nízkou úroveň, ano, vede ke ztrátě hmotnosti, ale je to zdravé a udržitelné? Skutečná detoxikace je poskytována pouze v nemocnicích za život ohrožujících okolností, obvykle když jsou v těle nebezpečné hladiny drog, alkoholu nebo jiných jedů.

 

A co všechny tyto toxiny v potravinách?

Z článků, jako je tento, si můžete vzít několik dobrých bodů, jako je pít hodně vody, být aktivní a cvičit a zdůrazňovat potřebu vyhnout se jo-jo dietám. Ale citáty jako „moje tělo bylo v tak toxickém stavu ze stresu a přepracování, že neexistoval způsob, jak by mohlo absorbovat živiny, které jsem konzumoval“ a „potřebujeme zbavit tělo toxinů, takže „detoxikační“ diety jsou jediným způsobem, ' jsou naprosté kraviny a nejsou podloženy žádnými důkazy. Konzumujeme a vystavujeme se toxinům 24 hodin denně 7 dní v týdnu, dokonce i v přirozené potravě, jako je ovoce a zelenina, ale jsou tak malé, že jsou hluboko pod jakoukoli úrovní toxicity.

Naše tělo se také dostatečně vyvinulo a adaptovalo, aby se s těmito toxiny vypořádalo. Naše játra, ledviny a střeva tyto látky účinně neutralizují a naše plíce, kůže a imunitní systém jsou také skvělé v odstraňování toxických látek. Enzymy v našich buňkách buď rozkládají chemikálie, nebo je přeměňují na méně škodlivé látky, které pak může tělo využít nebo vyloučit lymfatickým systémem nebo krví. Zejména játra přeměňují toxické látky na látky, které lze odstranit žlučí nebo močí. Zatímco ledviny filtrují naši krev a přeměňují odpadní látky na moč. Po miliony let jíme širokou škálu potravin a naše tělo se neustále přizpůsobuje a vyvíjí spolu se střevní flórou, aby se vypořádalo s novými potravinami a chemikáliemi.

Slyšíte mnoho jednotlivců, kteří tvrdí, že protože něco není přirozené nebo přítomné v přírodě, musí to být nebezpečné, i když výzkum a testování prokázaly, že je to bezpečné. To je velmi běžné u geneticky modifikovaných organismů, GMO a mnoho lidí je nyní proti GMO, protože nejsou přirozené. To je však apel na přírodu; argument, ve kterém se navrhuje, že „něco je dobré, protože je ‚přirozené‘, nebo špatné, protože je ‚nepřirozené‘.“ V návaznosti na to by to znamenalo něco jako kyanid, který se nachází v jablkách, jako zcela bezpečný, ale víme, že v určitých dávkách je kyanid jed. Totéž platí pro formaldehyd, který se nachází v rajčatech. Samozřejmě byste měli být skeptičtí a ptát se na modifikované a syntetické chemikálie, ale není třeba se vyhýbat některým GMO nebo umělým chemikáliím, jakmile věda prokáže, že jsou bezpečné. Složky potravin a chemické látky by měly být posuzovány na základě individuálních okolností a vědeckých důkazů, nikoli podle toho, zda jsou přírodní nebo ne. To, že se doplňky stravy v rámci „detoxikační“ diety prodávají jako přírodní, ještě nutně neznamená, že jsou bezpečné ani účinné.

 

 ovoce a dieta

Nejsou „detoxikační“ diety bezpečným způsobem stravování?

Některé „detoxikační“ diety mohou skutečně ublížit, protože zakazují skupiny potravin způsobující nedostatek živin nebo omezují kalorie natolik, že nakonec budete hladovět. Slyšíte tyto dietní ‚guru‘, jak tvrdí, že můžete trpět bolestmi hlavy, únavou, podrážděností, praskáním kůže, nadýmáním a zácpou při ‚detoxikaci‘, ale to je známka toho, že se vaše tělo zbavuje toxinů. Vydržte, je to pravděpodobně proto, že jste nepřijímali dostatek kalorií, vitamínů, minerálů a vlákniny. Nenechte se také zlákat k „detoxikační“ dietě pouze s vodou, protože nezískáte dostatek živin nezbytných k životu a ironicky nebudete schopni spustit svůj přirozený detoxikační systém. „Detoxikační“ diety mohou být drahé, zbytečné a možná i škodlivé. Jednoduše důvěřujte komplexnímu, působivému a zcela přirozenému detoxikačnímu systému svého těla, abyste dosáhli svých cílů a zlepšili zdraví, není to žádná raketová věda. Není třeba se vyhýbat nebo se bát potravin, které jsme jedli mnoho let, jako je maso a mléčné výrobky, které jsou při takzvané „detoxikační“ dietě zakázány. Jezte vyváženou stravu s kontrolovaným obsahem kalorií, pravidelně cvičte, hodně spěte a pijte dostatek vody. Pokud to se zlepšením svého zdraví a hmotnosti myslíte vážně, musíte provést udržitelné změny životního stylu, které potrvají déle než několik týdnů nebo měsíců.

Namísto toho, abyste si osvojili zbrusu novou rutinu a změnili svůj život během jednoho týdne, udělejte si plán na zavedení malých návyků udržitelného životního stylu. Například pít více vody, chodit na procházku nebo cvičit jednou týdně nebo jíst 2 kusy ovoce denně. Malé kroky, které příliš nenaruší vaši současnou rutinu, bude snazší implementovat a z dlouhodobého hlediska se jich držet. Jakmile se z prvního kroku stane zvyk, začněte s druhým. Snažte se tedy konzumovat dostatek živin (bílkoviny, sacharidy, tuky) ze široké škály minimálně zpracovaných potravin bohatých na živiny a dodržujte správně navržený tréninkový program.

Zdravý životní styl se nevybuduje za jeden den, je to série malých změn postavených na sobě, aby vytvořily pevný základ.

Přečtěte si tento článek jak vyléčit stres.

Zpět do obchodu