Které jídlo by měl jíst endomorf?

typy postavy endomorf

Tělo každého člověka je jiné a v minulosti existovalo nespočet kategorizací, které se pokusily nějakým způsobem seskupit každý jiný typ těla. Jeden z nich, nazývaný somatotypy, vyvinul psycholog William Sheldon v roce 1940 a dodnes se o něm hodně diskutuje. Sheldon rozdělil různé typy těla do 3 hlavních kategorií: endomorf, ectomorf a mesomorf. Sheldon tvrdil, že každý typ těla má ideální příjem makroživin a měli byste upravit své stravovací návyky podle svého typu.

A na co by se měl soustředit endomorf? Pojďme se do toho ponořit, máme všechny informace o endomorfech, jak by měli jíst, a jak důvěryhodná jsou tato tvrzení.

Co je to endomorf?

Ze tří somatotypů jsou endomorfové obvykle zavalitější, mají vyšší tukovou hmotu a snaží se zhubnout. Ve srovnání s tím jsou ektomorfi vysoký a hubení. Mesomorfy lze považovat za „šťastné“, protože mají atletickou postavu a zdá se, že nemají problém s nabytím svalové hmoty nebo ztrátou tělesného tuku.

Je důležité si uvědomit, že váš somatotyp není statický a může se měnit, jak se mění vaše postava.

Co by měli jíst endomorfové?

Jak jsme již diskutovali, typický endomorf je charakterizován jako nadváha a snaha o hubnutí.

Pokud zapadáte do tohoto typu těla a snažíte se zhubnout, klíčem je být ve zdravém kalorickém deficitu po delší dobu. Existuje však celá řada způsobů, jak toho dosáhnout. U těch, kteří mají endomorfní vlastnosti, může zvýšená tuková hmota zvýšit pravděpodobnost vzniku inzulínové rezistence. Návštěva svého praktického lékaře vám pomůže zjistit, zda se vás to týká. Proto může být snížení příjmu sacharidů prospěšné pro odbourávání tuků, zejména sacharidy s vysokým GI, jako je sladké občerstvení a nápoje. Výběr možností s nižším GI, které mají vysoký obsah vlákniny, jako jsou celozrnné obiloviny, vás na delší dobu naplní a dodají dlouhodobou energii. Příjem sacharidů můžete také pravidelně upravovat kolem tréninku. Důkazy ukazují, že cvičení s nízkou dostupností glykogenu (uložené sacharidy ve vašem těle) může pomoci zvýšit ztrátu tuku během cvičení. Stručně řečeno, pokud jste endomorfem, jehož cílem je zvýšit odbourávání tuků, může vám pomoci nastartovat hubnutí snižování příjmu sacharidů, pravidelné sacharidy kolem vašeho tréninku a výběr možností s nižším GI.

dietní jídlo

Protein

Zaměření na vysoce kvalitní zdroje bílkovin je také klíčovým základem, pokud se snažíte změnit svoji postavu. Protein je klíčovou makroživinou pro budování svalové hmoty s doporučením 1,7 g / kg denně a 0,4 g / kg na jídlo, které je optimální pro svalový zisk. Nejen vysoký příjem bílkovin pomůže budovat svalovou hmotu, klíčová charakteristika mezomorfů, vysoký příjem bílkovin také pomůže při hubnutí.

Protein pomáhá při pocitu sytosti, což vám může pomoci omezit zbytečné svačinky, které by vám mohly bránit v energetickém deficitu.

Zajištění toho, aby každé z vašich jídel obsahovalo dostatek bílkovin (přibližně 20 g na jídlo) a vlákniny (doporučuje se 30 g denně) ve formě zrn a celozrnných produktů, které vám pomohou cítit se plně a zároveň udržují nižší příjem kalorií. Bez ohledu na typ vašeho těla, pokud hledáte zdravé hubnutí, je to několik klíčových ukazatelů.

 

Závěr

I když není dostatek důkazů, které by prokázaly, že váš somatotyp by měl určovat váš příjem makroživin, existují základní zásady výživy, které můžete dodržet, pokud se snažíte zhubnout. Patří mezi ně vhodný příjem bílkovin, inteligentní příjem sacharidů, udržení vysokého příjmu vlákniny a zachování hydratace. Teorie je tedy jen teorie, ale pokud chcete být trochu zdravější a ztratit trochu tuku, je to několik užitečných tipů.

 

Nevíte jestli vám naše fitness leginy sednou a budou vám vyhovovat? Nebojte, můžete je vrátit nebo vyměnit, podle našeho návodu, který najdete na našich stránkách

Zpět do obchodu