Jak nabrat svaly? Zkuste trénink FST-7

fitness trénink fst-7

 

Když se řekne FST-7 mezi profesionální kulturistikou, tak určitě vás napadne jméno Hany Rambod. Hany je známý jako profesionální trenér, těch nejlepších kulturistů, tuto přezdívku si vysloužil díky tomu, že si vybudoval reputaci jednoho z nejúspěšnějších osobních trenérů a trenérů po celém světě. Rychle si získal reputaci tím, že pomáhal mnoho amatérským kulturistů přeměnit jejich vzhled a tím získal mnoho profesionálních karet pro své závodníky. Spolupracoval s některými z největších jmen v kulturistice a světech celebrit, včetně Dwayna The Rocka Johnsona, Jaye Cutlera a Phila Heatha. Phil a Jay, jsou držiteli titulů MR.Olympia, oba připisují Hanymu obrovský vliv na to, že právě oni získali mnoho titulů v kulturistice. Jedním z důvodů, proč získaly tituly, je jeho světově proslulý tréninkový program FST-7.

Co je to FST-7 trénink?

FST-7 neboli fascia stretch training, je tréninkový princip vytvořený Hany Rambodem, který je navržen tak, aby poskytoval intenzivní svalové pumpy a zvětšoval objem svalů. Základní myšlenkou FST-7 je, že na závěrečné serii určitých cviků provedete 7 pracovních serií, abyste rozvíjeli část těla, kterou chcete, aby rostla. Princip tréninku je založen na teorii, která uvádí, že člověk je obvykle schopen vybudovat pouze X množství svalu na základě genetiky a tloušťky fascie, která sval obklopuje. Takže pokud si představíte osobu se silnější fascií pokrývající jejich svaly, je zřejmé, že bude méně pravděpodobné, že vybuduje tolik hmoty jako osoba s tenkou fascií. Cvičení klade důraz na posílení svalů, přičemž pomocí techniky 7 pracovních serií roztáhne fascii a způsobí její expanzi prostřednictvím velkoobjemového tréninku. Myšlenka je, že s tak velkým objemem na konci tréninku můžete do svalů dostat kyslík a krev bohatou na živiny ve větším množství, což má za následek působivé svalové pumpy, které nejen skvěle vypadají, ale také způsobují, že se tkáň fascie rozšíří.

 

Pouze jedna část skládačky

Přestože je FST-7 pravděpodobně nejznámější formou tréninku protahování fascie, ve skutečnosti se v současné době používá mnoho velmi populárních tréninkových programů protahování. Na rozdíl od tréninku, kde se prodlužují svaly, FST-7 svaly protahuje, způsobuje zvětšení fascie v objemu a expanzi. Pokud si představujete svoji svalovou tkáň fascie jako houbu a svou krev jako vodu, když houba nasaje více vody, rozšiřuje se a bobtná, tím jak se plní, což se v zásadě stane, když se vaše tkáň fascie naplní krví, proto máte tak úžasné svalové pumpy.

 

Je to těžký nebo lehký trénink? 

Je zřejmé, že když dokončujete tréninky se 7 pracovními seriemi o 8 - 12 opakováních (pokud není uvedeno jinak), nemůžete očekávat, že budete posledních 7 sérií provádět se zvlášť velkou váhou. Měli byste první část tréninku provádět s relativně těžkými váhami, protože těžké váhy jsou to, co vaše svaly šokuje do nového růstu. Velké svaly jsou obecně silné svaly, takže byste měli po celou dobu tréninku zkusit trénovat relativně tvrdě. Pokud s těží dáte 8 opakování ve svém prvním setu, váha je příliš těžká, ale pokud zvládnete bez problému 12 opakování dalších, měli byste váhu zvednout, protože v ideálním případě chcete dosáhnout přibližně 10 opakováních. Tvrdý trénink zvyšuje hustotu a tloušťku, zatímco vysoký objem bude mít za následek plné a zaoblené svaly.

 

Hany Rambod

Ideální fitness trénink

Pokud se snažíte zvýšit svoji svalovou hmotu pomocí tréninku protahování fascie, u posledních 7 sérií budete muset zajistit, abyste se drželi izolovaných cviků. Pamatujte si, že s tréninkem protahování fascie je myšlenka, že se zaměřujete na nepoddajné části těla a nutíte je, aby rostly, zatímco v procesu vytváříte šílené pumpy. Složená cvičení se zaměřují na více svalových skupin najednou, takže v ideálním případě byste chtěli místo toho izolovaná cvičení. Složené cviky navíc mohou při zahájení rozhodit rovnováhu, zatímco u strojů se využívá mnoho izolačních cviků, díky nimž jsou pro dokonalou formu mnohem jednodušší. A co víc, pokud potřebujete přidat či odebrat váhu, zvládnete to jednoduše zarážky, je to o mnoho jednodušší než měnit kotouče. Protože tato forma tréninku je tak brutální, měli byste pracovat pouze s jednou částí těla tímto způsobem jednou týdně, protože zotavení trvá déle než obvykle.

 

Typický fitness trénink FST-7

 Nejlepší způsob, jak získat představu o tom, jak to funguje, musíte to vyzkoušet, takže zde je klasický trénink FST-7, který je určený na rozvoj prsních svalů:

 

1) Bench press na lavičce s jednoručkami: 4 série / 8 - 12 opakování

2) Horní Bench s činkou: 4 série / 8 - 12 opakování 

3) Kliky: 4 série / 8 - 12 opakování

4) Stahování protisměrných kladek: 7 sérií 8 - 12 opakování

 

U nás v nabídce najdete také pánské fitness leginy Nebbia, které jsou vyrobené z pružného funkčního oblečení, takže budou při dřepech pohodlné.

Zpět do obchodu