Rozdíly mezi hubnutím a ztrátou tuku

 jak ztratit tuk

 

Jdete na váhu a ručička je pořád na stejném místě beze změny? Nenechte se odradit, pokud tvrdě trénujete a jíte správně, čísla na váze se nemusí měnit. Je na čase naučit se rozdíl mezi hubnutím a ztrátou tuku. Pojmy hubnutí a ztráta tuku se často používají jako stejná proměnná, ale mohou mít velmi odlišné významy a výsledky.

 

Co je to hubnutí?

Vaši tělesnou hmotnost lze rozdělit do dvou hlavních kategorií, tuková a čistá. Tuková hmota se skládá z naší celkové hladiny tělesného tuku. Čistá hmota je cokoli, co není tukovou hmotou a lze ji dále rozdělit na kostní hmotu, svalovou hmotu, vodu a hmotu orgánů. Jen velmi málo lidí se záměrně snaží ztratit čistou hmotu, ale zajímá je více tuková hmota. Pokud však váhu používáme pouze ke sledování úbytku hmotnosti, pak nic nenasvědčuje tomu, zda jsme ztratili tuk, svaly nebo něco jiného. Úbytek hmotnosti nediskriminuje to, co se ztratilo. Je to čistě číselná míra a nebere v úvahu kvalitu toho, co bylo ztraceno nebo získáno. Navíc může být celkem snadné oklamat měřítko. Pouhým přechodem z diety s vysokým obsahem sacharidů na stravu s nízkým obsahem sacharidů můžete vidět dramatické snížení ztráty hmotnosti. Je to proto, že 1 g uložených sacharidů pojme v těle asi 3 g vody.

Tip: V nabídce máme bezešvé fitness obleceni, které perfektně zakryje celulitidu a vysoký pas vyhladí bříško. Koukněte na náš eshop.

To je jeden z hlavních důvodů, proč když lidé používají dietu s nízkým obsahem karbohydrátů, vidí téměř okamžitý pokles hmotnosti, ale je třeba si uvědomit, že tato změna nemá nic společného se ztrátou tuku. Kolísání hmotnosti mohou denně ovlivňovat i další věci. Hormonální výkyvy, různý příjem sodíku, různá množství vlákniny a jídlo v gastrointestinálním traktu. To vše může způsobit kolísání vaší hmotnosti, měli byste spoléhat pouze na váhu?

 

Co je to ztráta tuku?

Každý má určité množství tělesného tuku. Tento tuk je často vyjádřen jako procento z jeho celkového složení těla, například 16% tělesného tuku. Ženy mají v průměru více tělesného tuku než muži. Jedním z důvodů je to, že ženy potřebují udržovat vyšší hladinu tělesného tuku pro reprodukční systém. Muži mají také tendenci mít průměrně více svalové hmoty než ženy pro danou váhu, což může vést k nižší úrovni tuku v těle. Muž sportovec může mít tělesný tuk od 7% do 13%, ve srovnání s ženským ekvivalentem 12% až 20%. Atletičtí muži mohou být kdekoli od 12% do 17% a ženy 17% až 24 %. Průměrný zdravý muž může mít až 24% a ženy až 30%

Pokud se tuk může ztratit, musí být uložen. Přebytečný tuk se ukládá v tukových buňkách těla, které se nazývají adipocyty. To je místo, kde dostaneme termín tuková tkáň. Nejběžnějšími typy tělesného tuku (adipocyty), o kterých se mluví, jsou podkožní tuk (tuk mezi kůží a svalem) a viscerální tuk (tuk kolem orgánů). Existují i ​​jiné, ale tyto dva jsou nejvíce zodpovědný za zdraví a vzhled. Ztráta tuku je štěpení a redukce těchto uložených adipocytů. Nemůžeme si vybrat, odkud chceme ztrácet tuk a neexistuje žádný speciální protokol, který by pomohl zajistit snížený tělesný tuk. To znamená, že nemůžete cvičit konkrétní oblast, ze které byste chtěli zhubnout a doufat, že to funguje. Bohužel, pokud chcete mít ploché břicho, samotné sedy lehy vám nepomohou zhubnout, ale kalorický deficit ano.

 

Jak změřit tělesný tuk

Existuje několik způsobů, jak měřit tělesný tuk, ale obecně jde pouze o předpovědi založené na použitém vybavení a matematické předpovědi.

 

DEXA scan

DEXA je v současné době zlatým standardem při testování složení těla. Používá typ rentgenového záření s nízkým radiačním zářením k určení hladiny tělesného tuku. DEXA skeny byly původně použity k provedení analýzy kostních minerálů, ale bylo zjištěno, že jsou užitečné pro testování jak tuku, tak beztukové hmoty s vysokou mírou přesnosti. Stroj DEXA je drahé laboratorní vybavení, které se často nachází na univerzitách, v některých nemocnicích nebo v soukromé praxi.

 

Vzduchová výtlaková pletyzmografie

Podobně jako DEXA je většina strojů Bod pod na univerzitách, v některých nemocnicích nebo na soukromých klinikách. Přestože je Bod Pod o něco méně přesný než skenování DEXA, lze jej v případě potřeby použít častěji. DEXA sken vydává malou dávku záření, takže jej nelze používat nepřetržitě. Stroj Bod pod používá k určení tukové hmoty výtlak vzduchu.

 

Hydrostatické vážení pod vodou

Jedná se o velmi přesný způsob testování hladin tělesného tuku, téměř na stejné úrovni jako DEXA. Samozřejmě existuje problém s tím, že jeho používání není příliš praktické, protože k provedení zkoušky je nutné, aby byl předmět zcela ponořen pod vodu. Skenování DEXA nebo Bod Pod je mnohem pohodlnější.

 

Bioelektrická impedanční analýza - BIA

Toto je jedno z méně přesných opatření, jak určit hladinu tělesného tuku. Zahrnuje vedení elektrického proudu přes váhu nebo ruční zařízení. Existuje velké rozpětí chyb, stejně jako spousta proměnných, které by mohly ovlivnit platnost a spolehlivost odečtů.

 

Měření obvodu tuku

Může být velmi praktickým a neinvazivním způsobem měření tělesného tuku, pokud je provádí kvalifikovaný odborník. Zahrnuje měření různých míst kožních řas měřením posuvným měřítkem k určení hladiny tělesného tuku.

Stojí za zmínku, že součet kožních záhybů může být užitečnější než skutečné procento, protože tuk má tendenci se pohybovat po těle a toto procento je algoritmus založený na rovnicích. Součet je jednoduše součet všech sečtených faldíků dohromady. Měření obvodu pasu, je dalším užitečným způsobem, jak doplnit testování.

 

Fotky

Pořizování běžných snímků může být skvělým způsobem, jak měřit pokrok. Nevyžaduje žádné speciální vybavení, pouze přístup k fotoaparátu v telefonu. I když to nebude přesně odpovídat, kolik tuku jste ztratili nebo svalové hmoty, které jste získali, poskytne objektivní měřítko vašeho estetického pokroku. Když většina lidí trénuje nebo se stravuje z jakýchkoli estetických důvodů, je důležitým ukazatelem viditelný vzhled, a právě to dělá celkový obrázek. Pokud používáte tuto metodu, zkuste pokaždé zachovat proměnné stejné. Například to, co nosíte, doba pořizování snímků, osvětlení atd. By měla být stejná. Čím více budete moci podobné nastavení reprodukovat, tím viditelnější bude rozdíl na vašem těle na obrázcích.

fotky hubnutí

 

Měřítko

Váha má v poslední době hodně špatných výsledků a je otázkou, zda je užitečná pro měření ztráty tuku. Výzkum však naznačuje, že lidé, kteří se váží častěji, častěji dodržují dietní a cvičební plán a váhu si udrží. Pokud má někdo velkou nadváhu a zahájí novou dietu a cvičební program na hubnutí, měla by čísla na stupnici klesnout. Nyní to nemusí být lineární, ale trend by měl časem vykazovat pokles. Měřítko nemusí být tak užitečné pro někoho, kdo je v dobré kondici a snaží se mírně posunout složení těla. Prozradí to jen část obrázku a je možné nabrat svaly nebo zhubnout a nechat měřítko zůstat relativně podobné. U většiny lidí se značným množstvím tuku, dojde ke změně váhy. Možná lepší volbou pro dobře vyškolené i netrénované by bylo použití stupnice v kombinaci s obrázky a měřeními kožních řas, pokud nemáte přístup k sofistikovanějšímu měřicímu nástroji. Tímto způsobem existuje několik měření, která vám mohou lépe porozumět tomu, o co jde.

 

Získání svalové hmoty

Pokud se zaměřujete výhradně na hubnutí, pak by spalování nemuselo být tím, po čem toužíte. To platí více pro sport související s váhou než pro lidi, kteří mají ideální složení těla. Svalová hmota má váhu, takže může ovlivnit váhu váhy. Pokud chcete zlepšit stavbu těla a dosáhnout štíhlého a tónovaného vzhledu, pomůže vám k tomu získání svalů. Existuje trochu mylná představa, že získávání svalové hmoty vám pomůže ztratit tělesný tuk. Skutečný rozdíl je v reálných scénářích jen velmi malý. A i když je možné zhubnout a nabrat svalovou hmotu najednou, je lepší se zaměřit na jeden konkrétní cíl. Buď nabrat svaly nebo ztratit tuk. Existuje několik okolností, kdy můžete udělat obojí, ale je vysoce nepravděpodobné, že dosáhnete nejlepších výsledků. Pokud s cvičením začínáte nebo se vracíte z dlouhodobého zranění, je možné zhubnout a budovat svaly. Pokud trénujete delší dobu, je nepravděpodobné, že zvládnete obojí efektivně. Budování svalů potřebuje přebytek kalorií, zatímco ztráta tuku vyžaduje kalorický deficit. Ve většině případů nejdou tyto kombinace dohromady, tedy pokud nepoužíváte anabolické steroidy.

 

Osoba s velkým množstvím svalové hmoty může mít vyšší rychlost metabolismu kvůli aktivnější tkáni, ale často to stojí za cenu vyšší tělesné hmotnosti. Chudý sval je hustý a nese za sebou váhu. Pokud tedy potřebujete být na stupnici z jakéhokoli důvodu lehčí, přidávání dalších svalů nemusí být tou nejlepší volbou. Existuje důvod, proč vytrvalostní sportovci nenosí nadbytečnou svalovou hmotu.

 

Závěr

Mnoho lidí mluví o hubnutí, ale co doopravdy chtějí, je ztráta tuku. Většina lidí, kteří se snaží zhubnout, to dělá proto, aby vypadali lépe, cítili se lépe a zlepšovali své zdraví. Pokud máte nadváhu, pak zaměření na stupnici může poskytnout určitou užitečnou odpovědnost. Čím jste fit a štíhlejší, tím důležitější jsou další opatření týkající se tělesného tuku, abyste se ujistili, že jste na správné cestě ke splnění svých cílů. Přemýšlejte o tom, o co vám jde. Chcete zhubnout nebo ztratit tuk? Jakmile víte, jaké jsou vaše cíle, vyberte plán a měření, které vás dovedou tam, kam chcete.

V našem další článku jsme Vám napsali, jak získat ideální postavu. Tak pojďme na to.

Zpět do obchodu