Výhody jablečného octa: Zhubněte, vyléčte si střeva a léčte akné

jablečný ocetStejně jako kapusta a kokosový olej si i jablečný ocet (ACV) vydobyl své místo na výsluní zdravé výživy. Mnohem více než salátový dresink je jablečný ocet nabitý prospěšnými bakteriemi a živinami, které podporují zdravou hladinu cholesterolu, krevního cukru a vstřebávání živin. Zde je komplexní průvodce vším, co jablečný ocet, včetně jeho hubnutí a zdravotních výhod.

Kromě zdravé výživy je také potřeba dbát na kvalitní sportovní legíny, jaké jsou pro vás nejlepší?

Co je jablečný ocet?

Jablečný ocet, který je mnohými nabízen jako elixír zdraví, není daleko. ACV se již dlouho používá jako tradiční lék na širokou škálu onemocnění, od boje proti nádorům po zlepšení kardiovaskulárních funkcí. Jablečný ocet se vyrábí fermentací jablečné šťávy na tvrdý jablečný mošt a poté fermentací tohoto jablečného moštu na ocet. Fermentace využívá mikroorganismy, jako jsou bakterie nebo kvasinky, k přeměně sacharidů nebo alkoholu na kyseliny. Dlouhá dvojitá fermentace jablečného octa rozloží téměř veškerý cukr z jablek a vytvoří jednu z nejcennějších sloučenin jablečného octa: kyselinu octovou. Jemná kyselina, která se také nachází v kávě, kyselina octová zvyšuje váš výkon tím, že snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi a bojuje proti nežádoucím mikrobům.

Proč je jablečný ocet lepší než jiné octy

Většina ostatních octů obsahuje značné množství kvasinek a plísňových vedlejších produktů, které fungují jako antinutrienty a mohou omezit váš výkon. Ocet z červeného vína, sladový ocet a balzamikový ocet mají tendenci mít nejvyšší obsah antinutrientů, včetně plísňových toxinů a v případě balsamica, olova.

Prokázané zdravotní přínosy jablečného octa

Podporuje zdravé hubnutí

Jablečný ocet byl dlouho nabízen jako lék na hubnutí a nedávné studie začínají odhalovat proč. Studie zjistila, že doporučená dávka v 500 ml vody pomohla snížit tělesný tuk, hmotnost a velikost pasu u obézních účastníků během 12 týdnů. Kyselina octová v octě může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a inzulínu po jídle s vysokým glykemickým indexem a zvýšit pocit sytosti, pocit plnosti. Studie ukázaly, že ocet také podporuje hubnutí tím, že zvyšuje výdej energie a spalování tuků, snižuje ukládání tuku a prodlužuje dobu, za kterou se váš žaludek vyprázdní.

Vyrovnává hladinu krevního cukru a cholesterolu

Jablečný ocet udržuje hladinu cukru v krvi stabilní. Jedna studie zjistila, že pití 20 gramů (4 čajové lžičky) jablečného octa zředěného ve 40 gramech vody před jídlem zlepšilo citlivost na inzulín a snížilo hladinu glukózy v krvi u inzulínově odolných i zdravých lidí. Jiná studie ukázala, že normální i diabetické krysy krmené ACV měly zdravější hladiny cholesterolu, s nižším LDL a zvýšeným HDL v krvi.

Může podporovat zdraví GI

Nízká žaludeční kyselina, často nesprávně diagnostikovaná, je častým přispěvatelem k SIBO a pálení žáhy. SIBO neboli bakteriální přerůstání tenkého střeva vypadá hodně jako syndrom dráždivého tračníku a může se vyskytovat vedle něj. Ředění jablečného octa před jídlem pomáhá zmírnit tyto příznaky zvýšením kyselosti v žaludku. Jablečný ocet také obsahuje probiotika, nestravitelné sacharidy, které pomáhají vyrovnávat váš střevní mikrobiom a udržují padouchy jako H. pylori pod kontrolou.

Zvyšuje vstřebávání živin

Kyselina octová může zvýšit vaši schopnost absorbovat živiny, jako je vápník z potravy. To je zvláště výhodné u diety, kde vaše živiny pocházejí spíše z celých potravin než z obohacených produktů. Užijte si tuto výhodu přidáním octa do svého jídla nebo popíjejte tonikum z jablečného octa.

Zklidňuje popáleniny a štípnutí

Mějte jablečný ocet po ruce pro letní afekty. Jablečný ocet se odedávna používá k odstranění tepla z popálenin nebo štípanců od jedovatého břečťanu nebo kopřivy. Jedna studie kromě zklidnění pokožky ukazuje, že kyselina octová v octě také zabraňuje dalšímu uvolňování toxinů po bodnutí medúzou. Pro toto použití namočte vatové tampony nebo utěrku do ACV a aplikujte přímo na popáleninu po dobu 30 sekund. Vyhněte se místům s porušenou kůží. Vzhledem k tomu, že hlavním hráčem je zde kyselina octová a ocet nepožíváte, je v pořádku použít destilovaný ACV. 

jablečný ocet účinky

Zklidňuje bolest v krku

Díky svým antibakteriálním vlastnostem je jablečný ocet účinným domácím lékem na bolest v krku. Usrkání nebo kloktání zředěného ACV tonika může pomoci zmírnit bolest, ale nezapomeňte si vypláchnout ústa vodou, abyste ochránili zubní sklovinu.

Udržuje váš domov (a plíce) bez chemikálií

Zředění jablečného octa a vody v poměru 1:1 představuje extrémně univerzální a účinný čisticí roztok pro váš domov. Použijte jej na cokoli, od čištění oken až po zastavení plísní a snižte vystavení toxickým chemickým čisticím prostředkům v procesu. Tady působí kyselé vlastnosti, ne bakteriální, takže používejte destilovaný, filtrovaný ocet, abyste zabránili ucpání rozprašovače.

Zastavuje přemnožení kandidy

Antimikrobiální vlastnosti jablečného octa se vztahují i na některé plísně, včetně kandidy, kvasinek, které stojí za onemocněními, jako je atletická noha, afty a několik střevních problémů. Usrkávání zředěného ACV tonika může pomoci s vnitřním přemnožením kandidy, zatímco ředění 1:1 teplou vodou je účinným denním namáčením při léčbě mykózy nohou.

Jak používat jablečný ocet ve vaší kosmetické rutině

Jablečný ocet na akné: Kyselina octová v jablečném octu má antibakteriální a keratolytické (neboli peelingové) vlastnosti, které mohou pomoci léčit nepoddajné akné. Jen to neaplikujte přímo. Použijte jako tonikum výše nebo si vytvořte tuto rychlou a snadnou detoxikační pleťovou masku: Smíchejte asi dvě kapsle vylepšeného kokosového uhlí s takovým množstvím ACV, abyste vytvořili vlhkou pastu. Naneste na obličej a krk, počkejte asi 15 minut a jemně smyjte. 

Jablečný ocet jako deodorant

Tělesný zápach způsobují bakterie žijící na vaší pokožce. Díky svým antibakteriálním vlastnostem může jablečný ocet aplikovaný v podpaží vytvořit účinný deodorant. Vyhněte se bezprostředně po holení, protože kyselina bude štípat. Zředění 1:1 teplou vodou také skvěle nasákne pachy. A nebojte se, vůně octa se rychle rozplyne.

Jablečný ocet na vlasy

Pro projasnění lesku vytvořte vlasový oplach z jablečného octa s 1 šálkem studené vody a 1 až 2 lžícemi jablečného octa. Suchým vlasům se daří lépe s menším množstvím octa, zatímco těm s mastnými vlasy nebo vlasovou pokožkou může dát přednost více. Nalijte směs do vymačkávací lahvičky a po umytí opláchněte vlasy a pokožku hlavy. Před opláchnutím nechte 2 – 3 minuty působit. ACV oplach zanechá vaše vlasy lesklé a hebké bez použití chemikálií a octový zápach rychle spláchne.

Jak vybrat nejlepší jablečný ocet

Při porovnávání ACV platí, že čím temnější, tím lepší. Dobrý jablečný ocet ve svém nefiltrovaném a nepasterizovaném stavu obsahuje zakalenou hmotu zvanou matka. Matka jablečného octa je plná probiotik, prospěšných bakterií a enzymů a stopových minerálů. Čirý, filtrovaný jablečný ocet je zbaven této výhody, takže surový, organický jablečný ocet s matkou je nutričně nejúčinnější volbou.

Recepty na jablečný ocet

Od salátových dresinků po vývar z kostí, existuje nespočet receptů, které vám pomohou začlenit jablečný ocet do vašeho jídelníčku.

 

Další informace o fermentovaných potravinách najdete na našem blogu.

Zpět do obchodu