Proč je spánek důležitý a jaké pozitivní vlastnosti má na naše zdraví?

proč je spánek důležitý

Proč je spánek důležitý?

Spánek je jedním z pilířů vysokého výkonu. Po kvalitním spánku se vám celé tělo lépe rozběhne a vzhledem k tomu, že 80 procent populace se potýká s občasnou nespavostí, stojí za to se naučit, jak nabourat spánek, abyste si odpočinuli co nejlépe. Mezi výhody spánku patří lepší funkce mozku, regenerace svalů, hormonální rovnováha, dlouhověkost a spalování tuků.

„Myslím, že spánek je upřímně jedním z největších biohacků a největší věcí zvyšující výkon, kterou můžete udělat,“."Spánek je základem našeho zdraví a základem našeho těla a mysli."

Čtěte dále, abyste se dozvěděli o výhodách spánku a o tom, jak hluboký spánek zlepšuje vaši biologii.

Pohodlné sportovní oblečení a spodní prádlo vyberete na našem eshopu.

Hluboký spánek zlepšuje funkci mozku

Váš mozek dostane největší ránu, když špatně spíte. Po mírné spánkové deprivaci (19 hodin vzhůru) se vaše reakční doba, pozornost, paměť a mentální přesnost výrazně sníží a váš mozek funguje, jako byste měli koncentraci alkoholu v krvi 0,05 procenta. Po celé noci (24 hodin bez spánku) podáváte výkon, jako byste byli legálně opilí.

Noc hlubokého spánku na druhou stranu dává vašemu mozku šanci vyčistit buněčný odpad a opravit staré nebo poškozené mozkové buňky. Probouzíte se s o 50 procent rychlejším mentálním zpracováním, stabilní náladou a zvýšenou schopností učit se. Klíčem je dostat se do dvou nejhlubších fází spánku: fáze 3, kdy sníte, a fáze 4, kdy váš mozek nejvíce opravuje a obnovuje.

Nízká kvalita spánku zhoršuje regeneraci svalů a ztrátu tuku

Špatný spánek také zpomalí vaše výsledky v posilovně. Když nespíte dobře, vaše hormony jdou všemi špatnými směry, vaše hladina testosteronu a růstového hormonu klesá, což zhoršuje syntézu bílkovin, takže se marně snažíte budovat více svalů. Současně se zvyšuje váš kortizol, což podporuje ukládání tuku a aktivuje cesty odbourávání svalů, které odbourávají vaši těžce vydělanou kvalitní hmotu. Pokud pravidelně cvičíte, zaměřte se na sedm až devět hodin kvalitního spánku za noc. Sportovci, kteří spali jednu až dvě hodiny navíc, zaznamenali výrazné zvýšení rychlosti sprintu, svalové regenerace a koordinace ruka-oko, stejně jako snížení únavy. Hlásili také lepší náladu.

cukrovka a nedostatek spánku

Hluboký spánek vám pomůže žít déle a lépe

Bohatý spánek má také hluboký vliv na dlouhověkost. Lidé, kteří spí hluboce v úplné tmě, mají o 200 procent nižší riziko rakoviny než lidé, kteří nespí dobře nebo spí v noci vystavení světlu. Vědci se domnívají, že změna rizika rakoviny má něco společného s tím, jak konzistentně produkujete melatonin, spánkový hormon, který neprodukujete tak dobře, když se v noci vystavujete světlu. Vystavení světlu má obrovský dopad na kvalitu spánku, a proto je zatemnění vašeho pokoje na prvním místě seznamu hacků spánku. Zatemnění pokoje je nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak zlepšit spánek, a zdá se, že může také dramaticky snížit riziko rakoviny. Méně než šest hodin spánku za noc zdvojnásobuje riziko srdečního infarktu a zvyšuje riziko cukrovky o 25 procent. To znamená, že pět nebo šest hodin spánku za noc může stačit, pokud zlepšíte kvalitu spánku, aby se tyto hodiny počítaly.

Důsledná spánková deprivace (buď spánek nízké kvality nebo méně než sedm hodin v noci) zvyšuje vaše celkové riziko úmrtí asi o 25 procent.

Závěr

Pokud se snažíte každou noc spát 8 hodin, máme pro vás dobré zprávy, kvalita spánku je důležitější než kvantita spánku. Několik hodin před spaním byste měli vynechat kofein. Dále není také dobré minimálně dvě hodiny před spaním jíst a pít. Taky se Vám stalo, že když jste si dali před spaním nějaké jídlo, tak se vám špatně spalo? Je to způsobeno tím, že váš žaludek pracoval, aby zpracoval potravu, kterou jste příjmuli, místo toho, aby vaše tělo bylo v klidu a začlo regenerovat a opravovat buňky. Kvalitu spánku můžete radikálně zlepšit pomocí několika jednoduchých triků, z nichž několik je bezplatných a dostatečně jednoduchých na to, abyste je mohli začít dnes večer. Podívejte se na náš další článek, kde se dozvíte, jak zlepšit spánek.

Zpět do obchodu