Zvyšovač testosteronu a jeho účinnost

jak zvýšit testosteron

 

Testosteron je silný anabolický hormon a pokud je užíván v dostatečně velkých dávkách, může změnit vaši postavu. Získání svalů a zároveň odstranění tuku je svatým grálem pro většinu kulturistů. Využijte výhody zvýšení libida a začnete chápat, proč by někteří lidé chtěli zvýšit svůj testosteron.

Fungují tedy posilovače testosteronu, měli byste je užívat a jaký je pro vás nejlepší zvyšovač testosteronu?

 

Co jsou zvyšovače testosteronu?

 

Zvyšovače testosteronu jsou doplňky, které právě to dělají, zvýší hladinu testosteronu. Často jsou to přírodní sloučeniny, jako jsou bylinné extrakty a byly používány ve starověké medicíně. Existují také tradiční doplňky, které díky své široké škále celostních výhod mohou pomoci udržet produkci testosteronu. Příkladem je vitamin D a ZMA.

 

Potřebujete zvýšit hladinu testosteronu?

Bylo prokázáno, že zvýšení hladiny testosteronu zvyšuje svalovou hmotu, zlepšuje sílu a snižuje tělesný tuk. Čím vyšší jsou hladiny testosteronu, tím jsou tyto účinky výraznější. U zdravých mužů jsou hladiny testosteronu v „normálním“ rozmezí.

Existuje však řada faktorů, které mohou ovlivnit produkci a způsobit, že váš testosteron klesne pod to, co je považováno za „normální“. V tomto případě existují povzbudivá zjištění, že některé doplňky mohou pomoci oživit testosteron na normální úroveň. To se obvykle týká stárnoucích mužů, protože testosteron přirozeně klesá s věkem. Navíc přetrénování, období chronického stresu, nedostatek spánku, extrémní úbytek hmotnosti (zejména při dodržování nízkotučné stravy) a dlouhodobé onemocnění mohou snížit hladinu testosteronu. Příznaky, že váš testosteron může být nízký, jsou nedostatku zlepšení nebo ztrátě síly a svalové hmoty, zvýšení tělesného tuku, nedostatek vitality, nedostatek libida a pokles nálady. V takových případech je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Mnoho doplňků může tvrdit, že jsou přirozenými posilovači testosteronu, ale mnoho produktů pomáhá udržovat normální hladinu testosteronu místo toho, aby skutečně posilovalo. Nejvýkonnější posilovače testosteronu pomáhají zvyšovat hladinu testosteronu nad normální hladinu.

 

 

Pět z nejpopulárnějších posilovačů testosteronu

Kyselina D-asparagová

Kyselina D-asparagová (DAA) je aminokyselina nacházející se v reprodukčních tkáních, která hraje roli v regulaci hormonů.

Testosteron vašeho těla je regulován osou hypotalamus-hypofýza-gonády (HPG). Sítí, pomocí které komunikují nervové a reprodukční systémy vašeho těla. Bylo prokázáno zvýšení množství DAA na klíčových místech, jako je hypotalamus, hypofýza a varlata, která zvýší produkci testosteronu. Ve studii, kde muži s nízkým testosteronem a bez tréninkových zkušeností doplňovali 3 g DAA po dobu 12 dnů, byly hladiny testosteronu zvýšeny o 42%. Avšak u mužů s normální hladinou testosteronu, s dvouletými tréninkovými zkušenostmi, neprokázal žádné zvýšení svalového přírůstku ani síly.

Ve skutečnosti, u těch, kteří mají tréninkové zkušenosti, což dokazuje bench press s tělesnou hmotností, kyselina d-asparagová ve skutečnosti vykazovala negativní účinky. Při užívání dávky 6 g denně byly neurální adaptace potřebné ke zvýšení síly otupeny

Tribulus Terrestris

Tribulus Terrestris je již nějakou dobu oblíbeným přirozeným posilovačem testosteronu. Tribulus je bylinný extrakt, který se používá ve starověké řecké, čínské a indické medicíně. Tvrzení o jeho potenciálu ke zvýšení libida může nějakým způsobem vysvětlit jeho popularitu. Předpokládá se, že zvyšuje testosteron zvýšením aktivity androgenních receptorů (protein, který se váže na testosteron) v mozku. To pak způsobí, že mozek uvolní více luteinizačního hormonu (LH). Na druhé straně bude LH stimulovat větší produkci testosteronu ve varlatech, a proto zvýší hladinu testosteronu v séru. To je alespoň teorie. Většina důkazů, které mohou být pro použití tribulusu povzbudivé, však byla provedena ve studiích na zvířatech, jako jsou potkani a primáti. I tehdy jsou údaje poněkud neprůkazné. V klinických studiích prováděných na lidech zatím existuje jen velmi málo důkazů, které by naznačovaly, že zvýší testosteron jakýmkoli smysluplným způsobem.

 

tribulus terrestris květina

Ženšen (Eurycomalongifolia Jack)

Ženšen má řadu různých jmen v závislosti na regionu (malajský ženšen, Tongkat ali a Tung Saw) a je oblíbenou léčivou rostlinou. Potenciálně může zvýšit hladinu testosteronu zvýšením rychlosti uvolňování volného testosteronu z jeho vazebného hormonu, globulinu vázajícího pohlavní hormony. Ve studii prováděné u stárnoucích mužů s nízkým testosteronem pomohlo 200 mg ženšenu každý den po dobu jednoho měsíce ke zvýšení nízké hladiny testosteronu zpět na normální úroveň. Existují také důkazy, které ukazují, že ženšen může zlepšit váš profil stresových hormonů, například vztah mezi kortizolem a testosteronem. Kortizol, který je stresovým hormonem vašeho těla, se v zásadě snižuje a zvyšuje testosteron. Tyto účinky byly zjištěny ve studii zkoumající účinek 200mg ženšenu na stres a náladu u středně stresovaných mužů a žen. Je zajímavé, že studie také ukázala, že ženšen snižoval napětí, zmatek a hněv. Doplnění ženšenu může proto pomoci snížit riziko poklesu testosteronu v důsledku psychického stresu.

 

Vitamin D

Vitamin D poskytuje tělu širokou škálu výhod, protože se považuje za nutnost normálních tělesných funkcí, nikoli pouze jako doplněk hladiny testosteronu. Vitamin D hraje roli ve funkci svalů, udržuje zdraví kostí a snižuje riziko infekce tím, že zvyšuje vaši imunitu. Vzhledem k tomu, že ve varlatech se nacházejí enzymy tvořící vitamin D, se předpokládá, že vitamin D může hrát roli při produkci mužských reprodukčních hormonů, jako je testosteron. Byly nalezeny důkazy, že u mužů s nadváhou, kteří se snažili zhubnout po dobu 12 měsíců, pomohla dlouhodobá suplementace vitaminu D zvýšit hladinu testosteronu. Následné studie to však ještě nepodporují a důkazy o tom, že vitamin D zvyšuje hladinu testosteronu u zdravých mužů, jsou poměrně slabé. Jak již bylo řečeno, potenciálním způsobem, jakým může vitamin D pomáhat udržovat testosteron, je snižování rizika infekce. Ukázalo se, že období nemoci snižuje hladinu testosteronu a důkazy ukazují, že denní příjem 1000 iu (mezinárodní jednotky se používají jako měření vitaminů rozpustných v tucích, jako jsou D, E a K) vitaminu D, může zlepšit imunitu. Přestože se ve stravě nachází malé množství vitaminu D, většina našeho vitaminu D pochází z vystavení slunečnímu záření. Zimě může být doplňování tohoto vitamínu výrazně omezeno. To znamená doplnění vitamínu D může být užitečné bez ohledu na jeho účinek na produkci testosteronu.

 

ZMA

ZMA se skládá z aspartátu monomethioninu zinečnatého, aspartátu hořečnatého a vitaminu B6. Vzhledem k nízké hladině zinku a hořčíku, která vede k poklesu produkce testosteronu v těle, se předpokládá, že doplnění ZMA může pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Zinek a hořčík se také ztrácejí v potu, takže pokud trénujete pravidelně s vysokou intenzitou, možná trpíte nízkou hladinou zinku či hořčíku a možným následným poklesem produkce testosteronu. Důkazy pro to však zůstávají nepřesvědčivé. Jediná studie, která ukázala, že ZMA zvyšuje hladinu testosteronu, byla provedena u mladých hráčů amerického fotbalu na vysoké škole.Zjistili, že 8 týdnů suplementace ZMA během předsezónního období zvýšilo volný a celkový testosteron. Další studie to však nepodporují. Méně přímým způsobem, jakým může ZMA pomoci s testosteronem, je dopad, který může mít na váš spánek. Bylo prokázáno, že zinek, součást ZMA, potenciálně zlepšuje trvání a kvalitu spánku díky své roli v centrálním nervovém systému. To může být důležité, protože nedostatek spánku může snížit hladinu testosteronu. Studie zaměřená na srovnání mezi 8 hodinami a 5 hodinami spánku ukázala, že 5 hodin spánku v noci snížilo hladinu testosteronu o 10-15% .

Doplnění ZMA proto může pomoci zvýšit hladinu testosteronu, pokud trpíte nedostatkem spánku.

 

Fungují posilovače testosteronu?

Navzdory lákavé přitažlivosti bylinného extraktu, který je zázrakem pro rychlé zisky, existuje jen málo důkazů o tom, že by jakékoli přírodní doplňky na podporu testosteronu měly takový dopad. Mnohem účinnějším způsobem, jak zvýšit hladinu testosteronu, je zdravá strava, dostatek kvalitního spánku a dlouhodobě důsledně trénovat.

 

Vedlejší účinky zvyšovačů testosteronu

Přestože zvyšovače testosteronu mají malý vliv na váš testosteron, nadměrné množství může být stále nebezpečné. Vyskytly se četné případy poranění ledvin, jater a bolesti břicha.

 

Závěr

Fungují tedy posilovače testosteronu? I když je nepravděpodobné, že změní vaši postavu, pokud máte zdravé hladiny testosteronu, mohou existovat určité okolnosti, kdy doplnění přírodních posilovačů testosteronu, může pomoci udržet produkci a dokonce obnovit nízkou hladinu zpět na normální rozmezí.

Zesilovače testosteronu a další doplňky mohou pomoci zlepšit hladinu stresu, což by mohlo být obzvláště výhodné v době, kdy je hladina stresu vysoká.

Požití extrémních dávek posilovače testosteronu může být nebezpečné a existují zprávy o nadměrném množství, které způsobuje poškození ledvin a jater.

Nejlepším způsobem, jak zvýšit hladinu testosteronu, je pravidelné dlouhodobé cvičení s odporem v kombinaci se zdravou stravou a dobrým spánkem, proto nejlepšími testosteronovými posilovači mohou být ty, které pomáhají udržovat zdravý životní styl.

 

Kolekce od značky Gym Glamour je zaručená kvalita za skvělou cenu.

Zpět do obchodu