7 výhod, proč pít zelený čaj

proč pít zelený čaj

 

I když je čaj oblíbený po celém světě, existuje mnoho variací. Jedním z nejpopulárnějších, historicky i dnes, je zelený čaj. Ať už díky své chuti nebo široké škále zdravotních výhod, najdete zelený čaj v několika formách a obvykle i ve vašem místním supermarketu. I když možná víte, že jde o zdravou volbu, znáte opravdu všechny jeho potenciální přínosy pro zdraví? Tento článek představuje některé z nejlépe osvědčených zdravotních přínosů pití zeleného čaje.

Co je to zelený čaj?

Většina čaje konzumovaného po celém světě pochází ze stejné rostliny, Camellia Sinensis. Variace bílého čaje, zeleného čaje, černého čaje a čaje oolong jsou založeny na stupni fermentace a zpracování.

Zelený čaj je nefermentovaná nebo druhá nejméně zpracovaná forma a většina světového zeleného čaje pochází z Číny. Pouze bílý čaj prochází méně zpracováním, ale není pěstován dostatečně dlouho na to, aby vyvinul některé ze silných sloučenin zeleného čaje.

 

Zdravotní účinky zeleného čaje

Zelený čaj přirozeně obsahuje katechiny, což je specifický typ flavonoidu (z polyfenolů) nebo rostlinné živiny, které obsahují silné antioxidanty. Katechiny tvoří většinu pevné části listu zeleného čaje a jsou hybnou silou mnoha zdravotních výhod spojených se zeleným čajem.

Zelený čaj obsahuje čtyři hlavní katechiny, z nichž nejvýznamnější jsou EGCG.

 

Zelený čaj vykazuje silnou antioxidační aktivitu

Ukázalo se, že EGCG v zeleném čaji hraje hlavní roli při snižování poškození buněk a růstu potenciálně škodlivých buněk, které mohou nastat při oxidaci nebo jiných typech poškození buněk.

Zatímco se tato oblast stále zkoumá, můžete myslet na antioxidanty, jako je preventivní medicína, která vám pomůže chránit tělo před poškozením souvisejícím s chorobami nebo stárnutím.

 

Zelený čaj může předcházet srdečním chorobám

Dlouhodobé studie velkých skupin v Japonsku ukázaly nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění u lidí, kteří pili více zeleného čaje každý den oproti těm, kteří tak neučinili.

Zatímco množství čaje konzumovaného v několika studiích týkajících se srdečních chorob se lišilo, celkovým trendem je lepší kardiovaskulární zdraví u lidí, kteří pravidelně pijí zelený čaj.

 

šálek zeleného čaje

Zelený čaj může zlepšit průtok krve

Vědci se domnívají, že zelený čaj může zlepšit průtok krve a následně zabránit mnoha chorobám spojeným se srdcem. Celkový přínos pro zdraví a prevenci srdce je hlavním důvodem konzumace zeleného čaje.

 

Zelený čaj může pomoci snížit tělesný tuk

V jiné studii zaměřené na zdraví srdce bylo zjištěno, že extrakt ze zeleného čaje pomohl účastníkům snížit jejich tělesný tuk přibližně o 10%. Snížení tělesného tuku o 10%, zejména u osob s nadváhou nebo obezitou, může mít významný dopad na snížení rizika chronických onemocnění.

 

Zelený čaj může pomoci při hubnutí

Ztráta tělesného tuku je klíčem k hubnutí, zvláště pokud chcete zachovat svaly. Zelený čaj má přirozeně příjemnou chuť a má nízký obsah kalorií, pokud ho můžete pít bez přidání sladidel, jedná se o nízkokalorický přirozený energetický přírůstek, který podporuje také nižší příjem kalorií.

 

Zelený čaj by mohl pomoci snížit zánět

Zatímco kardiovaskulární onemocnění je často spojeno se zánětem, existuje mnoho dalších stavů, jako je bolest kloubů a kožní onemocnění, které jsou ovlivněny zánětem. Silný antioxidační účinek spojený s protizánětlivými vlastnostmi dává zelenému čaji spoustu slibů pro ty, kteří bojují s těmito typy zdravotních stavů.

 

Zelený čaj vykazuje antimikrobiální vlastnosti

Bylo prokázáno, že zelený čaj pomáhá v boji proti bakteriím a potenciálně předchází infekci. Souvisí to se zastavením bakterií na buněčné úrovni, také s viry a houbami. Prevence infekce je klíčovým způsobem, jak zůstat zdraví. To může být také důvod, proč zelený čaj pomáhá předcházet zápachu z úst.

 

Druhy zeleného čaje

Zelený čaj má mnoho podob! Zde je několik nápadů, jak získat pravidelně zelený čaj ve své stravě:

 

Zelený čaj v lahvi

Zelený čaj si můžete koupit téměř kdekoli. Snažte se vyhnout těm, které obsahují přidané cukry (dokonce i přírodní cukr, jako je med), které mohou působit proti některým zdravotním výhodám.

 

Sypaný listový čaj

Pokud máte rádi proces vaření čaje doma a máte správné zásoby, nákup sypaného zeleného čaje je jednou z možností, jak ho vypít. 

 

Sáček čaje

Levný a snadno použitelný na cestách, můžete si uvařit svůj vlastní zelený čaj ze sáčku s horkou vodou, nebo přes noc se studenou vodou na ledový zelený čaj. 

 čaj matcha

Matcha

Oblíbenou formu zeleného čaje, matcha najdete v mnoha kavárnách a můžete si koupit matcha prášek, který si můžete připravit k pití na doma. 

 

Doplňky

Nemáte rádi pití čaje nebo nejste fanouškem jeho chuti? Můžete vyzkoušet doplňky zeleného čaje a získat všechny výhody zeleného čaje bez pití šálků čaje každý den. I když si lidé po stovky let mysleli, že nám zelený čaj přináší velké výhody, nyní existují vědecké důkazy, které jej podporují

 

Závěr

Se zeleným čajem můžete získat stejnou dávku kofeinu, jakou hledáte z kávy nebo jiných kofeinovaných nápojů, ale získáte ještě větší klid s vědomím, že konzumujete antioxidační nápoj, který zvyšuje vaši energii i zdraví.

 

V naší nabídce sportovního oblečení najdete nejen legíny do fitka, ale také i legíny na běhání, na kolo nebo na brusle.

Zpět do obchodu