Dieta podle krevních skupin

jídelníček podle krevní skupiny

 

Jídelníček podle krevní skupiny si v posledních několika desetiletích získal určitou popularitu. Zaměřuje se na menší přístup „univerzální pro všechny“, jaký mají jiné stravovací návyky, jako je veganská, masožravá nebo středomořská strava. Zaměřuje se na to, co byste měli jíst na základě vaší krevní skupiny. I když to zní jako zvláštní technický způsob, jak přistupovat k vaší stravě, neexistují žádné vědecké důkazy na podporu těchto tvrzení. Je tedy něco z toho užitečné? Pojďme to zjistit.

Co je to dieta podle krevní skupiny?

Dieta pro krevní skupinu je výstřední dieta, která se zaměřuje na konzumaci (nebo vyhýbání se) určitým potravinám založeným na vaší krevní skupině - A, B, AB nebo O. Své zdraví můžete optimalizovat individualizací svého jídelníčku v závislosti na vaší krevní skupině. Tato myšlenka vyžaduje, abyste se podívali na genetické vlastnosti svých předků, zjistili odkud pocházejí a co jedli. Dodržování stravy vám umožní lépe strávit jídlo, zlepšit hladinu energie, zhubnout a dokonce snížit riziko některých nemocí. Neexistují však žádné vědecké důkazy na podporu těchto tvrzení.

Co jíst podle vaší krevní skupiny

4 hlavní krevní skupiny, A, B, AB a O. mají pozitivní a negativní podskupiny. Dieta pro krevní skupinu doporučuje, která jídla byste si měli vybrat na základě vaší krevní skupiny.

 

krevní skupiny

Krevní skupina A:

Jednotlivci s touto krevní skupinou, se doporučuje dodržovat bezmléčnou dietu, vegetariánskou stravu s vysokým obsahem zeleniny, ovoce, obilovin, fazolí, luštěnin, ořechů a semen. Osoby s krevní skupinou A mají citlivý imunitní systém, a proto by si měly vybrat organická, čerstvá celozrnná jídla. Opět se jedná o nepodložená tvrzení, a přestože je pro vás dobré jíst hodně čerstvé zeleniny a celých zrn, potřebujete také mléčné výrobky a maso pro věci, jako je vápník a bílkoviny.

Krevní skupina B:

Tito lidé jsou označováni jako „nomádi“ a měli by jíst určité maso, zelenou zeleninu, vejce a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Je třeba se vyvarovat ořechů, semen, kukuřice, pšenice, čočky, rajčat a kuřete. Všechny tyto potraviny, kterým se máte vyhnout, mají však spoustu zdravotních výhod. Například ořechy jsou skvělým zdrojem zdravých tuků a čočka má brilantní obsah vlákniny.

Krevní skupina AB:

Tato krevní skupina, může jíst jakékoli jídlo ze skupiny A nebo B, ale doporučuje se jí dodržovat převážně veganskou stravu. Neexistují žádné konkrétní potraviny, kterým by se měli vyhnout, ačkoli tito lidé mají sklon k nízkému obsahu žaludeční kyseliny, proto je třeba vyhýbat se kofeinu a alkoholu. Opět platí, že tato tvrzení nejsou podložena vědeckými důkazy a veganská strava nemusí být pro mnoho lidí tou správnou volbou.

Krevní skupina O:

Tato skupina se nazývá „lovec“ a doporučuje se jíst stravu bez obilovin a mléčných výrobků, která obsahuje vysoký podíl libového masa, ryb a drůbeže s mírným množstvím zeleniny, vajec, ořechů a semen. Jakákoli dieta doporučující „mírný“ příjem zeleniny je trochu sporná. Pro zdravý životní styl se doporučuje zahrnout velké množství ovoce a zeleniny, pokud vám lékař nedoporučí jinak.

Funguje dieta podle krevních skupin?

V současné době neexistují žádné vědecké důkazy podporující teorii, že správná strava závisí na vaší krevní skupině. Studie provedená v roce 2014, která zahrnovala 1 455 účastníků, ve skutečnosti neprokázala žádná data podporující hypotézu. To však neznamená, že strava nemůže fungovat. Kritickou součástí toho, zda bude dieta úspěšná, je to, zda zajistí, že získáte všechny mikro a makroživiny, které potřebujete, a dodá vám správný počet kalorií, ať už jde o deficit nebo přebytek. Dieta podle krevní skupiny povzbuzuje zdravé nezpracované potraviny, které jsou pro vás určitě dobré a které vám pomohou, pokud se chystáte zhubnout. Ačkoli některé z krevních skupin mají docela omezující návrhy, bude se snažit poskytnout vám vše, co potřebujete. Specificky pro O a A je strava poněkud omezující a může mít za následek nedostatek některých vitamínů a minerálů. Pokud zjistíte, že vám tato jídla chutnají a dokážete se jich držet celé měsíce, může to pro vás dobře fungovat. Jakékoli výsledky hubnutí, ke kterým dojde při dodržování dietní skupiny pro krevní skupinu, budou způsobeny omezením kalorií a existuje spousta dalších méně omezujících způsobů, jak toho dosáhnout.

 

Závěr

Strava zaměřená na krevní skupinu je založena na konzumaci potravin přizpůsobených vaší krevní skupině, jejichž cílem je pomoci zhubnout, zlepšit trávení a zvýšit hladinu energie. Tato tvrzení jsou založena pouze na teorii a nemají žádné vědecké důkazy, které by je podporovaly. Strava však obecně podporuje výběr zdravých potravin (u některých krevních skupin více omezujících než u jiných), takže může být vhodné vyzkoušet zdravý životní styl. Mějte na paměti, že existují i jiné, méně omezující způsoby, jak se zlepšit a zhubnout.

 

Veděli jste, že naše legíny na cvičení nejsou průhledné a nesjíždí při cvičení?

Zpět do obchodu