Jak přidat zeleninu ke každému jídlu?


Proč je pro vás zelenina dobrá? Je plná základních živin a vlákniny. Víte, že byste ji měli jíst, ale není to vždy snadné.

Pomocí několika jednoduchých tipů můžete zvýšit příjem zeleniny a připravit ji na lahodnou chuť. V kuchyni budete vynalézavější, podpoříte trávení a budete se cítit skvěle, to vše díky zelenině.

Podívejte se na čtyři ukázkové dny stravování, které vám ukáží, jak jíst zeleninu po celý den, bez ohledu na to, jakou dietu držíte.


 

jak jíst více zeleninyZdroj obrázku: Pexels.com

 

Pokud nesníte o zelenině, může být těžké jíst dostatek zeleniny každý den. Víte, že je pro vás dobrá? Zelenina je plná základních živin, které podporují celé vaše tělo, a navíc vlákniny pro podporu pravidelného trávení. Problém je v tom, že zelenina není nejjednodušší na přípravu. Musí se vyčistit, připravit a obvykle uvařit, takže zařazení do vašeho jídelníčku vyžaduje určité plánování.

Pokud přemýšlíte, jak jíst více zeleniny, máme pro vás jasno. Níže naleznete seznam tipů, jak se stát znalcem zeleniny. Dejme tomu zelenou.

5 jednoduchých způsobů, jak jíst více zeleniny

Vařte, co máte vlastně rádi

proč jíst zeleninu

Jak tedy jíst více zeleniny, když ji nemáte rádi? Pokud jste vyrostli na konzumaci vařené růžičkové kapusty a tácků se syrovou zeleninou, možná jste nevěděli, že zelenina může a měla by chutnat lahodně. Brokolice a batáty při pečení nebo pečení uvolňují svou přirozenou sladkost. Když cuketu orestujete na ghí, dodá lahodně máslovou chuť. Textura správně dušené mrkve je jemná, ne kašovitá.

Uvědomte si, že různé způsoby vaření přinesou různé chutě a textury. Experimentujte v kuchyni a zjistěte, co vás skutečně baví. Například se vám nemusí líbit textura dušené máslové dýně, ale když je pražená a smíchaná s kokosovým mlékem, ghí a kuřecím vývarem, stane se z ní sametová polévka z pečené máslové dýně.

Očistěte, připravte a uvařte zeleninu předem

chřest

Nebudete jíst nádobu organického špenátu, pokud bude celý týden ležet v zadní části vaší lednice. Udržujte zeleninu v lednici na úrovni očí, abyste věděli, co je třeba vařit. Posuňte tento krok na další úroveň tím, že na začátku týdne své produkty vyčistíte, připravíte a uvaříte. Tímto způsobem vše, co musíte udělat, je chytit a jít, a už máte základnu nebo stranu pro jídlo.

Zde je několik nápadů:

  • Nakrájejte mrkev, okurky a papriky na tyčinky pro rychlé občerstvení
  • Opečte si várku zeleniny, jako je brokolice, červená řepa a růžičková kapusta, abyste měli vždy po ruce porci chutné zeleniny
  • Očistěte a nakrájejte hlávkový salát, který můžete hodit do salátů
  • Pomocí spiralizéru proměňte cuketu a sladké brambory na vegetariánské nudle

Vyměňte a přidejte zeleninu do svých oblíbených jídel

rajčata

Možná jste slyšeli o lidech, kteří balí své hamburgery do hlávkového salátu a používají květák k výrobě všeho od pizzy po ovesné vločky. Toto není jen způsob stravování s nižším obsahem sacharidů, je to skvělý tip, jak zvýšit příjem zeleniny během dne.

Místo tortilly použijte hlávkové zelí, Přidejte do ranních míchaných vajec nakrájenou papriku a cibuli. Zelenina s neutrální příchutí dokáže rozbalit vaše oblíbená jídla, jako je květák v ovesné kaši.

Použijte mraženou zeleninu

salát z farmy

Pokud vás omrzel zvadlý špenát a rozmočená cuketa, je čas využít výhod mražené zeleniny. Díky mražené zelenině je snadné mít čerstvé bio produkty kdykoli po ruce. Často se sbírají na vrcholu a zmrazují přímo na farmě, takže jsou stejně chutné a bohaté na živiny jako jejich čerstvé protějšky, ale vydrží mnohem déle.

Zásobte se svou oblíbenou mraženou zeleninou a používejte ji stejně jako jakoukoli jinou zeleninu. Zmraženou brokolici vařte v páře, dokud nebude měkká a jasně zelená, nebo růžičky mraženého květáku pečte na plechu, dokud nebudou uvařené podle vašich představ. Nejlepší část? Mraženou zeleninu můžete vařit, aniž byste ji museli nechat rozmrazit.

Začněte svůj den se super greens

Zelenina není jen k večeři. Začněte svůj den se super greens, jednoduše míchatelným doplňkovým práškem, který obsahuje superpotraviny, stejně jako vitamíny, minerály, trávicí pomůcky a probiotika.

 

A jako poslední jsou na řadě legíny, které vás budou doprovázet na každém tréninku.

 

Autor: Rebeka Chejlavová

Rebeka Chejlavová je spisovatelka a redaktorka s více než 10 lety zkušeností s copywritingem se specializací na zdraví, wellness a kulturu. Rebeka má bakalářský titul z univerzity. Ráda vstává velmi brzy a pije silnou kávu. Když zrovna nečte o nejnovějším vývoji ve fitness a výživě, můžete najít její trénink jiu jitsu, přípravu jídel nebo poslech podcastů.

 

Zpět do obchodu