5 výhod přepuštěného másla ghí

co je to ghí

Co je to ghí?

Ghí je v podstatě máslo, ale, zůstaňte s námi, může být o něco lepší. Má vysoký kouřový bod. Chutná bohatěji a komplexněji. Můžete jej také použít ve všem, od pečiva a vaření při vysokých teplotách až po kávu a vše mezi tím.

Tento základ indických domácností se používá ve vaření a ájurvédské medicíně po tisíce let. Zde je to, co byste měli vědět o výhodách ghí a o tom, jak se staví proti jiným tukům na vaření.

Nechte vaření a vyražte ven. Třeba naše sportovní legíny mohou být skvělou volbou.

Velké výhody ghí

Ghí je máslo, které se zahřívá, dokud se neoddělí sušina mléka. Pokračující vaření způsobí, že sušina mléka zkaramelizuje, takže máselný tuk získá bohatou, téměř ořechovou chuť. Většina mléčné sušiny se pak přecedí a zůstane vám zlatavý olej s velkými výhodami, který lze použít na všechno od pečení koláčů až po hluboké smažení.

Vysoký kouřový bod

Ghí lze použít při vaření při teplotách až 250 °C, takže můžete smažit, restovat nebo grilovat s menší obavou ze spalování tuků. Nechcete vařit s tukem, který byl zahřátý nad jeho kouřový bod. Za prvé, chutná hrubě a dodá vašemu jídlu hořkou, připálenou chuť. Za druhé, spalování tuku na vaření není zdravé. Rozpad chemické struktury tuku vás vystavuje škodlivým volným radikálům. Při spalování tuků dochází k oxidaci lipidů, což znamená, že chemické vazby jsou přerušeny. To spustí řetězovou reakci, generující volné radikály poškozující buňky a pokročilé konečné produkty oxidace lipidů neboli ALE. Při konzumaci se ALE dostávají z vašeho střeva do oběhového systému, kde studie ukazují, že vyvolávají zánět v celém těle.

máslo nebo ghí

Je skladovatelné

Ghí nemusíte chladit, což znamená, že ho můžete schovat ve spíži a vydrží déle, než by vydrželo máslo ve vaší lednici. V poslední době každý nakupujeme potraviny trochu jinak a máslo může, ale nemusí být na pultech obchodů, nemluvě o vysoce kvalitních odrůdách krmených trávou. Ale když budete mít ve spíži sklenici ghí z krmeného trávou, budete mít vždy přístup k lahodnému, všestrannému tuku na vaření.

Chutná úžasně

Ghí má jemnou a bohatou chuť díky způsobu vaření. Sušina z karamelizovaného mléka dodává máslovému tuku lehce ořechové, aromatické tóny, které chutnají a voní jako chladnější bratranec másla. Nebojte se, ghí nepřebije chuť vašeho jídla. Místo toho dodává vašim oblíbeným jídlům lahodnou úroveň hloubky, ať už vaříte, pečete nebo mixujete.

Bohaté na živiny

Pokud jde o cokoli mléčného, pravděpodobně jste četli, že výběr produktů od krav krmených trávou má obrovský vliv na vaše zdraví a zdraví planety. Ve srovnání s máslem od krav krmených obilím má máslo krmené trávou (a potažmo ghí krmené trávou) lepší poměr omega-3 mastných kyselin a vyšší hladiny prospěšných živin, jako je CLA.

Je všestranné

Vzpomeňte si, kdykoli jste v kuchyni sáhli po másle nebo oleji na vaření. Ghí můžete použít téměř v jakékoli z těchto situací s vynikajícími výsledky. Vařte s ním, pečte s ním a (kvůli jeho vysokému kouřovému bodu) s ním dokonce opékejte steak.

Můžete také použít ghí místo ne tak zdravých olejů, jako je řepkový olej a jiné rostlinné oleje.

Ghí a přepuštěné máslo: Jaký je rozdíl?

Obojí začíná máslem a zahřívá. Jak se máslo rozpustí, nakonec se asi jedna čtvrtina objemu oddělí jako mléčná sušina a zbývající tři čtvrtiny zůstanou jako máselný tuk. Tento zlatý máslový tuk se označuje jako přepuštěné máslo. Na základě této definice je ghí přepuštěné máslo, ale jeho přeměna na ghí vyžaduje trochu více úsilí.

Když přepuštěné máslo zahříváte o něco déle, voda se odpaří a mléčná sušina zkaramelizuje. Zbývající máslový tuk získá bohatší chuť. Tyto dodatečné kroky promění přepuštěné máslo na ghí. Víte, jak se všechny čtverce kvalifikují jako obdélníky, ale ne všechny obdélníky jsou čtverce? To je důvod, proč se ghí někdy nazývá přepuštěné máslo, ale ne každé přepuštěné máslo lze nazývat ghí.

 

Co je to CLA?

Zpět do obchodu