Jak si doma vypěstovat keto ovoce a zeleninu?

jak pěstovat ovoce a zeleninu doma

Jak pěstovat ovoce a zeleninu doma?

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak udržet vaši kuchyni plnou keto-friendly zeleniny, ovoce a bylinek, je vypěstovat si je sami. Pokud vám chybí prostor nebo zkušenosti na obhospodařování zahradního pozemku, stále můžete zahradničit s menším rizikem a větší šancí na úspěch, stačí pěstovat keto rostliny v nádobě. Výsadba v nádobě je skvělý způsob, jak ponořit špičku do světa zahradnictví. Umožňuje vám pěstovat ovoce a zeleninu na malém prostoru, který se vejde přímo na vaši terasu nebo okenní římsu. Pokud jíte keto (nebo jakoukoli dietu s nízkým obsahem sacharidů), chcete dostatek zeleniny, ovoce a lahodných bylinek s nízkým obsahem sacharidů. V nádobě můžete pěstovat řadu těchto rostlin vhodných pro bydlení v bytě.

Ke zdravé výživě patří pohyb a na ten je dobré mít pohodlné sportovní oblečení, které najdete v naší nabídce eshopu.

Co můžete pěstovat v keto kontejnerové zahradě?

Zatímco rostliny jako brokolice, květák a růžičková kapusta jsou skvělé ke konzumaci při keto dietě, jejich pěstování není snadné ani pro zkušené zahradníky. Naštěstí pro nás existují další keto zeleniny, kterým se v nádobě daří dobře. Níže je uveden seznam rostlin, které mají vysoký obsah živin a nízký obsah sacharidů, ideální pro vaši keto dietu. Toto není konečný seznam, ale je to skvělé místo, kde začít. Tyto rostliny jsou nejen nízkosacharidové, ale jsou odolné, dostupné a snadno se pěstují na malém prostoru za správných podmínek.

Zelenina

Tato zelenina je známá tím, že dobře roste ve stísněných prostorách. Požádejte svého specialistu na rostliny, aby vás upozornil na druh každé rostliny, který se nejlépe hodí do nádoby.

Salát

Díky slušnému slunečnímu záření a důslednému zalévání budete překvapeni, jak snadné je pěstovat salát. Jak hlavy rostou, odřízněte listy zvenčí a přidejte je do salátové mísy. Na výběr najdete salát v různých velikostech a barvách.

Špenát

Špenát je keto zelenina plná vitamínů. Rostlina má hluboký kůlový kořen, dlouhý asi 30cm. Ujistěte se, že je vaše nádoba dostatečně hluboká, aby poskytla prostor pro kořen a několik centimetrů navíc pro menší kořeny, abyste získali dostatek vlhkosti a přístup k půdě bohaté na živiny.

Mini mrkev

Vyberte si „mini“ odrůdu, která bude ráda růst v nádobě. Ujistěte se, že jste zvolili hlubokou nádobu, která umožní růst sladkých, jemných kořenů mrkve. Při sklizni pokračujte v setí a sázení semen, abyste měli neustálý přísun.

Ředkvičky

Stejně jako mrkev potřebují hlubokou nádobu. Sklízejte, až budete připraveni na svačinu, a poté znovu zasaďte, abyste toho měli víc.

Mangold

Musíte mít trpělivost, ale pěstování mangoldu za to stojí. Mangold má dlouhé období sklizně, ale zatímco čekáte, zobrazuje žíly v krásných barvách, jako je červená, žlutá a bílá. Nakrájejte listy často, když jsou malé a křehké, abyste získali chutnou a zdravou přílohu.

Další zelenina k vyzkoušení

 • Okurky
 • Kedlubny
 • Chřest
 • Červená řepa

 

pěstování mrkve doma

Ovoce

Naštěstí pro nás můžeme jíst bobule s nízkým obsahem fruktózy na keto dietě. Níže uvedené ovoce je uvedeno podle počtu sacharidů v rozmezí od 1,5 gramu do 2 gramů cukru na ½ šálku. Odborník na zahradnictví ve vaší místní školce vám pomůže vybrat odrůdy vyšlechtěné speciálně tak, aby se jim dařilo v nádobě:

 

Rajčata

I když si můžete myslet, že rajčata nejsou ovoce, jejich semena je kvalifikují na tento seznam. Chcete-li vypěstovat lahodná rajčata s chutí, ujistěte se, že máte v nádobě dostatek vody, půdy a slunce. Zasaďte afrikány k rostlinám rajčat, abyste odpudili škůdce.

Maliny a ostružiny

Kořeny těchto bobulí mají tendenci vyrůstat spíše ven než dolů. Budou spokojeni v mělčí nádobě, pokud je dostatečně hluboká, aby se z ní mohly vyvinout palice. Vyberte 20 L nádobu hlubokou alespoň 15 cm.

Jahody

Jahody jsou jednou z nejjednodušších rostlin na pěstování v nádobě. Sázejte na hromady a kolem rostlin dejte slámu nebo noviny, aby bobule nezůstaly ležet na zemi a nehnily, než dozrají. Požádejte svého odborníka o „věčně plodnou“ odrůdu, která vydrží kvést a produkovat jahody po celé léto.

 

Byliny

Mít vlastní čerstvou bylinkovou zahrádku je sen kuchařů. Tyto rostliny rychle dozrávají a lze je snadno pěstovat kdekoli od palubní nádoby po okenní parapet. Protože nemůžete úspěšně pěstovat bylinky milující vodu ve stejném prostoru jako bylinky, které mají dobře odvodněnou půdu, seskupili jsme tyto bylinky podle jejich potřeby vlhkosti:

 

Mají rády sušší půdu

 • Oregano
 • Estragon
 • Šalvěj
 • Rozmarýn
 • Tymián

    

 

Mají rády vlhčí půdu

 • Bazalka
 • Koriandr
 • Petržel
 • Mátu
 • Pažitku

 

Jak založím svou kontejnerovou zahradu?

Pokud nemáte zkušenosti se zahradnictvím, usnadněte si to. Vyberte si rostliny odolné vůči suchu pro případ, že zapomenete zalévat. Pokud žijete někde s extrémními teplotami, vyberte rostliny odolné vůči počasí. Pokud sázíte více rostlin do nádoby, ujistěte se, že jste vybrali rostliny, které mají stejné požadavky na prostředí a vodu.

Tři nejdůležitější věci, které určují zdraví vašich rostlin v nádobách, jsou sluneční světlo, velikost nádoby a voda.

Slunce

Různé rostliny mají různé potřeby slunečního světla. Obecně chcete nádobu umístit na místo, kde bude ranní slunce směřovat na jih. Ujistěte se, že na ni nebude příliš horké odpolední slunce, jinak nádoba vyschne.

Velikost

Při nákupu rostlin se zeptejte specialisty na školkařské rostliny, kolik místa vaše rostlina potřebuje v nádobě. Myslete na to, že půda pojme vláhu a živiny pro kořeny vaší rostliny. Čím větší, tím lepší – více prostoru znamená, že vaše rostliny mají více prostoru pro růst.

Voda

Abyste se ujistili, že zaléváte úplně, nalévejte, dokud voda nevytéká z odtokových otvorů na dně. V závislosti na vašem prostředí vyberte hliněnou nádobu, pokud vaše rostliny potřebují mezi zavlažováním úplně vyschnout. Pokud rostliny potřebují udržet vlhkost, zvolte lakovaný květináč.

 

Může změna klimatu ovlivňovat zeleninu a ovoce?

Zpět do obchodu