Co je to CLA?

Kyselina linolenová

 

Pokud si nejste jisti, co je CLA, nebojte se, není to váš běžný doplněk a spousta lidí o tom pravděpodobně nikdy neslyšela! Má však několik skvělých potenciálních výhod. CLA je typ polynenasycených omega-6 mastných kyselin. Nachází se rostlinných olejích, mléčných výrobcích a mase, jako je hovězí maso. Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že má řadu výhod, včetně snížení tělesného tuku, zvýšení svalové hmoty a zvýšení imunity. Ačkoli tato zjištění nejsou ve studiích na lidech zas tak jasná, jako u zvířat.

 

Jaké jsou výhody CLA?

CLA může pomoci při hubnutí

Jednou z nejvíce studovaných výhod CLA je její potenciál ke zvýšení odbourávání tuků. I když ve studiích na zvířatech mohou existovat důkazy podporující zlepšení odbourávání tuků, u lidí nejsou výsledky tak přesvědčivé. V přehledovém článku porovnávajícím různé strategie doplňků CLA byl učiněn závěr, že 3 g může vést k mírnému úbytku hmotnosti, přičemž úbytek hmotnosti se po 6 měsících zpomalí.

Ve studii, kde dospělí s nadváhou dostávali CLA 3,2 g na den po dobu 6 měsíců, ztratili pacienti s doplňkem CLA o 1,0 až 2,2 kg více než ti, kteří dostávali placebo. Zajímavým zjištěním z této studie bylo, že účastníci, kteří dostávali doplněk CLA, nezískali během vánočního období, plného jídel a méně venkovního sportu, tolik váhy.

 

CLA může pomoci chránit svalovou hmotu během diety 

Další možnou výhodou CLA je její potenciál k zachování důležité svalové hmoty při dietě. Po dlouhodobé dietě s omezeným přísunem energie a dostatečným příjmem bílkovin (1,6 g na kg) by CLA spolu s pravidelným tréninkem, bylo nejlepším způsobem, jak zachovat svalovou hmotu při dietě. CLA může pomoci zlepšit vaše výsledky. Ve dvouleté studie zaměřené na složení těla u dospělých s nadváhou vykazovali ti, kterým bylo podáváno 4,5 g CLA, snížení tukové hmoty a zachování svalové hmoty. Stojí za zmínku, že toto dvouleté období nezahrnovalo sledování stravy a cvičení. To jsou zrovna dva zásadní faktory, pokud jde o zachování svalové hmoty během hubnutí.

 

 

Existují nějaké vedlejší účinky při užívání CLA?

 

CLA může způsobit gastrointestinální potíže

 

CLA byla spojena s řadou gastrointestinálních problémů, jako je průjem, plynatost, nadýmání a podrážděný žaludek. Ty však byly hlášeny pouze jako mírné. U lidí s určitými zdravotními podmínkami se mohou vyskytnout nežádoucí účinky, proto před užíváním doplňku vždy nejprve promluvte se svým praktickým lékařem.

 

 

Přírodní zdroje CLA

  • hovězí maso  = 433mg na porci
  • sýr z krav = 180-270mg
  • plnotučné mléko = 160-240mg
  • jehněčí = 148mg
  • čistý jogurt = 43 mg
  • máslo = 54mg
  • tvaroh = 22mg

 

Dlouho hledáte pořádné oblečení na cvičení? Naše dámské fitness oblečení Gymclothes je skvělou volbou do fitka nebo za sportem do přírody.

 

Závěr

 

Většina pozitivních účinků CLA je dokázána ve studiích na zvířatech. S výsledky u lidí je to trochu už jiné. Na někoho může tato kyselina fungovat úplně perfektně a na někoho nemusí mít zas až takový vliv, aby se projevily všechny pozitivní účinky. Ačkoli současné důkazy nejsou přesvědčivé, říká se, že pouze doplnění CLA vám pomůže zhubnout. Může vám pomoci zvýšit výsledky při dlouhodobé dietě s omezeným přísunem energie a pravidelném tréninku.

Může to být někdy zbytečné, užívat něco, co na někoho nefunguje, proto bychom si to měli vyzkoušet a vždy z toho udělat nějaký závěr. Udělat si takovou menší studii na sobě. Může vám tento postup ušetřit hodně peněz, protože na trhu je hodně doplňků, které můžou být i zbytečné a neposunou vás až tolik dál.

Zpět do obchodu