Neklidná noc během lockdownu?

 jak lépe spát

 

Budíte se a otáčíte se ve spaní? Počítáte příliš mnoho oveček, než se vám konečně podaří usnout? Není váš pravidelný spánkový režim nic jiného než minulost?

Možná spíte víc než obvykle. Možná spíte méně.

Je třeba říci, že posledních 10 měsíců bylo bouřlivých. Jakmile si zvykneme na jednu úroveň omezení, pravidla se změní a nyní jsme znovu všichni uzamčeni. Je tedy docela pravděpodobné, že vaše obvyklé rutiny, včetně spánku, nejsou v pořádku. Neustálé změny a neočekávané změny mají dopad na váš přirozený cirkadiánní rytmus, což jsou vnitřní „hodiny“ vašeho těla, které pomáhají regulovat váš spánkový režim. 

 

Zde je několik důvodů, proč právě teď málo spíte:

Hodiny vašeho těla jsou nefunkční

Vaše vnitřní „hodiny“ jsou také zodpovědné za řízení teploty vašeho těla a hormonů, což jsou dva základní faktory, které vám pomohou zůstat ve střehu po celý den a v noci vás unavit. Existují dvě ovlivňující síly, které pomáhají sladit cirkadiánní rytmus vašeho těla, pravidelné jídlo a vystavení přirozenému světlu. Je však vysoce možné, že vás změnilo další lockdown, zejména pokud jde o trávení času venku.

 

Zvýšená úroveň stresu

Mít potíže v noci usnout nebo se mnohokrát probudit v průběhu noci je normální věc, když se lidé cítí nejistí nebo znepokojení. Výsledkem je zvýšení úrovně stresu, což zvyšuje produkci stresového hormonu. To je zodpovědné za regulaci vašeho cyklu spánku nebo bdění. Večer by měla hladina kortizolu normálně klesat do nejnižšího bodu dosáhne kolem půlnoci. Pokud však vaše hladina stoupne před spaním, je pravděpodobné, že toto je jeden z faktorů, který narušuje váš spánek. Pokud vám chybí spánek, který se často označuje jako „spánkový dluh“, může to na vás působit psychicky i fyzicky, což vás unavuje. Nedostatek spánku pomalu, ale jistě ovlivní váš výkon, bdělost, paměť a imunitu.

 

Tady je několik způsobů, jak zlepšit kvalitu spánku během lockdownu a mimo něj: 

 

Vytvořte novou rutinu

Může se stát, že stále pracujete z domova. Možná jste byli znovu na dovolené. Možná hrajete „učitele“, když své děti vzděláváte doma. V jakékoli situaci, ve které jste se ocitli, je pro vaše tělo důležitá rutina. Stanovení rutiny bude klíčem k tomu, aby se váš přirozený cirkadiánní rytmus vrátil na správnou cestu. Nejprve se podívejte na svůj cyklus spánku a bdění. Když se cítíte unavení, jděte do postele a zkuste se ráno probudit bez pomoci budíku. Na začátku možná zjistíte, že spíte o něco déle, než byste normálně spali, ale po týdnu nebo dvou zjistíte, že se brzy vrátíte ke svému přirozenému spaní a způsobu spánku.

 

Vyvarujte se práci ve své ložnici

Pokud jde o spánek, je dobrým zvykem odstranit všechna elektronická zařízení. Je také důležité vytvořit dobré prostředí pro spaní, které je chladné, tmavé a tiché. 

Vaše ložnice je místo na spaní, s tím byste si ji měli spojit. Není to místo pro sledování televize a není to místo pro práci na vašem notebooku. Odstranění elektronických zařízení, která vyzařují umělé světlo, které negativně ovlivňuje váš spánkový cyklus, vám nakonec pomůže více relaxovat a připravit vás na spánek. A pokud vás zajímá, proč je umělé světlo tak špatné, je to proto, že přiměje cirkadiánní hodiny vašeho těla k přesvědčení, že denní světlo bylo prodlouženo a ve výsledku to ovlivní vaši kvalitu spánku.

 

Vyvarujte se podřimování

Pokud jste fanouškem podřimování, nyní je čas zkusit tento zvyk odstranit. Když se snažíte vytvořit svou novou rutinu, je zásadní pokusit se co nejvíce zapojit do přirozeného cirkadiánního rytmu vašeho těla a zdřímnutí přes den to může na začátku narušit.

Přestaňte pít kofein po poledni 

Káva, čaj a redbull - všechny obsahují kofein, který může také negativně ovlivnit spánek. I když všichni na kofein reagujeme různými způsoby, je jistá jedna věc, je to stimulant, který může ovlivnit kvalitu spánku. Zatímco se tedy snažíte svůj spánkový režim vrátit do normálu, po poledni se vyvarujte pít jakýchkoli kofeinový nápoj.

 

Cvičení

Aerobní cvičení a silový trénink pozitivně ovlivňují spánek, avšak načasování cvičení je velmi důležité. Vyvarujte se jakéhokoli intenzivního cvičení před spaním, protože cvičení probouzí vaše hormony štěstí a působí jako stimulant, což by zase mohlo ztížit usínání.

 

Buďte offline před spaním

V dnešní době je sledování obrazovek velkým zvykem, zejména těsně před spaním. Vyvarujte se modrému záření, které obrazovky vyzařují. Nejméně jednu hodinu před spaním vypněte obrazovky, to zahrnuje televizory, počítače a telefony. Místo toho najděte jiný způsob relaxace, jako je meditace, čtení nebo pište deník. Když to uděláte, pomůžete zlepšit svůj přirozený cirkadiánní rytmus, protože vaše tělo začne uvolňovat hormony podporující spánek, které snižují bdělost.

Máme pro vás velkou nabídku sportovních setů. Každý set obsahuje legíny a podprsenku nebo top.

 

Závěr

 

Možná nám byl poskytnut mírný pohled na budoucnost toho, jak bude vypadat život po karanténě, ale pro mnohé stále existuje pocit strachu a nejistoty, který se zvyšuje jen tehdy, když trpíte nedostatkem spánku.

Vytvoření péče o váš spánkový režim právě teď pomůže snížit únavu a stres. Nevyřeší to problémy světa, ale budete o něco produktivnější a klidnější, zrovna právě teď je to důležité.

Zpět do obchodu