6 mýtů o proteinu, kterým lidé stále věří

je protein škodlivý

 

Mohlo by se zdát, že všude, kam se podíváte, jsou proteinové doplňky a občerstvení, ať už ve fitku, na Instagramu nebo dokonce v supermarketech.

Obvykle jsme první, kdo zdůrazňuje jeho důležitost (jak pro váš sportovní výkon, tak pro celkové zdraví), ale jsme si také vědomi toho, že kolem se vznáší některé mýty, kterými bychom se měli skutečně zabývat, abyste měli jasnou představu o jeho hodnotě.

 

1) Neexistuje nic jako jíst příliš mnoho bílkovin

 

Také to milujeme, ale mnoho lidí jde na své bílkoviny se stejným odhodláním, jako když jdou na dřepy, a mohou mít vedlejší účinky, když jich jíte opravdu mnoho.

Pro začátečníky by jakékoli zvýšení vaší stravy mělo být postupnou záležitostí. Vaše tělo musí metabolizovat makra, která přijímáte a nefunguje to jen tak jednoduše, že se vaše tělo vyrovná s novým masivním příjmem. Nemusíte zpracovávat bílkoviny stejně jako ostatní, například pokud začínáte cvičit, není rozumné se ponořit rovnou do stejné stravy a věřit tomu, co vám říká váš oblíbený kulturista. Pokud přijmete příliš mnoho bílkovin, které nepotřebujete, vaše tělo je nebude schopné metabolizovat a místo toho si je uloží jako tuk. Spotřeba více bílkovin, než potřebujete, může také vést ke zvýšení dusíku, který vaše tělo nedokáže využít nebo se ho zbavit. Špatným scénářem, který z toho může vyplynout, je poškození ledvin (o tom dále), nemluvě o problémech s trávením, než se dostane do tohoto bodu, jako je průjem a zácpa.

 

2) Hlavní role bílkovin je ve vývoji svalů

To platí pouze v kombinaci s programem na cvičení, který odpovídá vašemu příjmu bílkovin. Vaše tělo potřebuje aminokyseliny z bílkovin k regeneraci a budování svalů, takže pokud zvýšíte příjem bílkovin podle množství, které potřebujete, tak ano, podpoří to růst svalů. Ale role bílkovin ve vašem těle je mnohem víc než jen větší svaly. Je důležitým stavebním kamenem v mnoha dalších složkách těla, včetně krve, kostí, chrupavek a pokožky, nemluvě o vlasech a nehtech.

 

3) Pokud užíváte doplňky stravy, nepotřebujete bílkoviny ze stravy

Nikdo neocení ctnosti doplňování bílkovin více než my, syrovátkový koktejl vám poskytne vše, co vaše tělo potřebuje před a po tréninku. Pomáhá tak snadno, že ho vaše svaly vstřebají. Chutnají dobře, snáze se přepravují než kuřecí plátek a jsou tak univerzální, že je můžete kombinovat s jinými potravinami, jogurty a směsmi tak, aby nikdy nechutnaly dvakrát stejně. Doporučuje se však, aby byly užívány společně s vyváženou stravou, nikoli jako náhrada potravinových zdrojů bílkovin, to platí pro bílkoviny živočišného i rostlinného původu. Ve své stravě potřebujete esenciální aminokyseliny a kombinace doplňkových bílkovin s bílkovinami ze stravy zajistí, že z pestré bílkovinné stravy získáte všechny nezbytné mikroživiny, které vaše tělo potřebuje.

 

proteinový koktejl

 

4) Nezáleží na tom, kdy a jak konzumujete bílkoviny, jen to, že jíte denně dostatek

 

Existuje spousta nesmyslných informací, které naznačují, že byste do sebe měli dostat tento velký objem. Vaše cesta ke ztrátě hmotnosti a přibývání svalů bude u každého jedince vždy jiná, i když máte kamaráda z tělocvičny v podobném režimu jako vy. Je pravda, že existuje obecné doporučenné denní množství bílkovin. 56 gramů denně pro muže a 46 gramů pro ženy. Musíte vzít v úvahu několik věcí, vaši výšku, váhu, věk a životní styl. Těch 56 gramů není úplně nejlepší pro budování svalové hmoty, jako pro někoho, kdo hubne. Místo toho byste měli použít holistický přístup, což je 1,2–1,7 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti každý den. Také ji nemusíte jíst každých pár hodin, abyste dosáhli svalové hypertrofie, k čemuž přispívá i bílkovina, kterou konzumujete po celý den. Pro efektivní využití bílkovin, které jíte, je nejlepší jíst menší jídla častěji, včetně důležité dávky bílkovin ihned po cvičení.

 

5) Jíst méně bílkovin je klíčem k hubnutí

 

Pro milovníky hubnutí existuje mýtus, že díky bílkovinným doplňkům budete přibírat na váze. Proteiny obsahují kalorie a konzumace velkého množství čehokoli, co obsahuje kalorie, vás může v zásadě zvětšit způsobem, který nechcete, ale právě zde hraje roli počítání maker. Jíte-li méně bílkovin, připravíte své tělo o vše, co potřebuje, aby správně fungovalo. Odpověď zde je pochopit, co přispívá ke zvýšení tělesného tuku a identifikovat, co potřebujete, z toho, co neděláte, vedle rutiny zdravého cvičení.

 

6) Některé zdroje bílkovin jsou špatné

Bílkoviny jsou bílkoviny a vaše tělo je potřebuje.

Některé zdroje potravin však mohou obsahovat další atributy, které byste měli ze zdravotních důvodů pravděpodobně omezit nebo z jídelníčku vyřadit. Například některé dobré zdroje bílkovin mají také vysoký obsah nasycených tuků, což může zvýšit hladinu LDL (špatného cholesterolu) v krvi. Patří mezi ně tučné maso, červené maso, vejce a mléčné výrobky, žádné z nich není bezprostřední problém, ale jak již bylo zmíněno, mohou přispívat k vašemu cholesterolu, což může ovlivnit váš oběhový systém.

 

Závěr 

Existuje spousta mýtů o bílkovinách a vždy je nejlepší se vypořádat s fakty, než z bílkovin učinit základ vašeho jídelníčku. Protein není kouzelná přísada, která vás okamžitě zvětší, může vést ke svalové hypertrofii, pokud je konzumována společně s důsledným a efektivním cvičebním plánem. Může být také velmi užitečný, když se snažíte zhubnout, protože je známo, že vás udrží déle plnější, což vám pomůže snížit chuť. Než se do toho ponoříte, je důležité si udělat průzkum a mějte na paměti, že všechny dobré věci v životě byste měli brát s mírou.

Na našem webu najdete legíny všeho druhu. Naše pohodlné sportovní legíny využijete na jakoukoliv aktivitu nebo jen na procházku do přírody.

Zpět do obchodu