6 nejhorších potravin pro váš žaludek

jak mít zdravá střeva

Jak mít zdravá střeva?

Svět wellness je posledních několik let vzrušený nad střevním mikrobiomem. Tato síť miliard bakterií nalezených v trávicím traktu má dalekosáhlé dopady na naše tělo. Ve skutečnosti může ovlivnit vše od zdraví kůže přes imunitní funkce až po duševní zdraví. V našich útrobách probíhá neustálý boj mezi dobrými bakteriemi a potenciálními „špatnými“ bakteriemi, které chtějí převzít vládu. Dobré bakterie pomáhají regulovat a modulovat naše těla, zatímco špatné bakterie mohou této regulaci bránit a pokračovat ve zdravotních problémech, některé malé a některé ne tak malé. Dobrou zprávou je, že pomoci dobrým bakteriím vyhrát válku je poměrně jednoduché. Záleží jen na tom, co dáte do svého těla.

Zdravá střeva a pohyb spolu souvisí, proto nabízíme kvalitní fitness leginy a sportovní podprsenky.

Vliv různých potravin na vaše střeva

Objev střevního mikrobiomu vedl k mnoha výzkumům o tom, jaké potraviny mu pomáhají prospívat a jaké potraviny mohou poškodit jeho křehkou rovnováhu. Když je váš střevní mikrobiom nefunkční, vaše tělo může projevit příznaky v samotném střevě a v jiných systémech. Problémy jako občasná zácpa, nadýmání a únava jsou jen některé z problémů, které mohou být důsledkem špatného zdraví střev. Potenciální zdravotní přínosy zachování zdraví trávicího traktu a správné rovnováhy střevního mikrobiomu jsou dalekosáhlé.

6 nejhorších potravin pro zdraví střev

Výzkum ukazuje, že některé potraviny pomáhají vyrovnávat střeva a jiné mohou způsobit některé nežádoucí účinky. Zatímco mnoho lidí si myslí, že mohou do svého jídelníčku přidat fermentované potraviny (kimchi a kysané zelí!), aby se postarali o svá střeva, není to tak jednoduché. To, co nejíte, je stejně důležité jako to, co jíte. Některé potraviny působí proti zdraví střev, takže aby váš trávicí systém fungoval hladce a vaše střevní bakterie byly spokojené, držte se dál od následujících skupin potravin.

Smažená jídla

Smažená jídla byla vždy na seznamech nejezte pro lidi, kteří dbají na své zdraví. Typy olejů běžně používané při fritování (kukuřičný olej, řepkový olej a sójový olej) jsou notoricky nezdravé. Díky ranému vědeckému výzkumu víme, že způsob, jakým tyto oleje reagují na vysoké teploty hlubokého smažení, může bránit růstu zdravých bakterií ve střevech. Smažená jídla mohou způsobit žaludeční nevolnost, což jsou vodítka, že ve vašem střevním mikrobiomu není vše v pořádku.

Zpracované potraviny

Silně zpracované potraviny, jako jsou mražené předkrmy, rychlé občerstvení, bílý chléb a většina konzervované zeleniny, mohou poškodit střevní mikrobiom tím, že neposkytují ideální podmínky pro růst zdravých bakterií. Zpracované potraviny jsou plné aditiv (jako je cukr navíc) a konzervačních látek a mají nízký obsah vlákniny, která je důležitým zdrojem potravy pro zdravé střevní bakterie. Cukr umožňuje negativním bakteriím vzkvétat, zatímco nedostatek vlákniny brání růstu zdravých bakteriálních kolonií.

Alkohol

Konzumace alkoholických nápojů může změnit složení střevního mikrobiomu, což přispívá k nerovnováze střev. Tato nerovnováha se může projevit zvýšenou propustností střeva vedoucí k potenciálním zdravotním problémům.

Mléko

Pokud jde o zdraví střev, mléčné výrobky jsou smíšené. Výhody fermentovaných mléčných výrobků, jako je jogurt a kefír, jsou dobře známé, ale některé studie ukazují, že nefermentované mléčné výrobky, jako je kravské mléko, mohou změnit střevní flóru nezdravým způsobem, což umožňuje negativním bakteriálním kmenům kolonizovat a vytlačit prospěšné bakterie ven. Pokud jste citliví na problémy s nesnášenlivostí mléčných výrobků nebo laktózy, neuvádějte svá střeva do špatné pozice. Dietní alternativy, jako je plnotučné kokosové mléko nebo mandlové mléko, mohou uspokojit vaši žízeň bez negativních nevýhod.

mléko a střevní flóra

Fruktóza

Fruktóza je primární cukr, který se nachází v mnoha druzích ovoce. I když se přirozeně vyskytuje, může způsobit problémy se střevní mikroflórou. Při pokusech na zvířatech bylo prokázáno, že fruktóza zvyšuje propustnost střeva, což může umožnit toxinům opustit trávicí trakt a vstoupit do krevního řečiště.

Umělá sladidla

Ačkoli je zapotřebí více výzkumu, bylo prokázáno, že umělá sladidla, jako je sukralóza, sacharin a skupina sloučenin polyolů, mění počet a složení bakteriálních kolonií ve střevě. Tyto změny mohou vést k nerovnováze střev a dát negativním bakteriím příležitost k rozkvětu, což může poškodit kolonie dobrých střevních bakterií.

 

Způsoby, jak zlepšit zdraví střev

Můžete zlepšit své zdraví střev tím, že budete kontrolovat, co jde do vašeho těla. Od omezení určitých potravin až po přidání dalších na talíř (nebo protřepání), existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

 

  •      Zvyšte počet dobrých bakterií ve střevech konzumací prebiotik, probiotik a fermentovaných potravin. Prebiotické potraviny, jako jsou artyčoky a další zelenina s vysokým obsahem vlákniny, poskytují potravu pro prospěšné bakterie, které získáte konzumací probiotických potravin, jako je obyčejný jogurt a fermentované potraviny, jako je kimchi, tempeh, kysané zelí a kombucha. Proces fermentace přidává prospěšné bakterie, jako je laktobacil, do potravin, které by jinak neobsahovaly mnoho bakterií.
  •      Zvyšte příjem vlákniny přidáním ovoce a zeleniny bohaté na vlákninu, jako je avokádo, brokolice a listová zelenina. Patří mezi nejlepší potraviny pro zlepšení zdraví střev. Vláknina vás nejen zasytí, ale je také jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdraví střev, protože poskytuje výživu pro prospěšné střevní bakterie.
  •      Jezte celé potraviny, které neprošly žádným zpracováním nebo prošly minimálním zpracováním, a proto nezaznamenaly ztrátu mnoha nutričních výhod, které mají jejich zpracované protějšky. Potraviny, které nemají na nutričních štítcích spoustu nevyslovitelných slov, jsou pro vaše zdraví lepší a mají obecně nižší obsah sacharidů než zpracované potraviny, které obsahují přidaný cukr a další nezdravé přísady.
  •      Omezte cukr, zvláště proto, že špatné bakterie ho milují. Když řeknete ne potravinám s přidanými cukry, odstraníte tím primární zdroj škodlivých střevních bakterií a uvolníte cestu kolonizaci prospěšných bakterií.

 

Závěr

Bakterie nacházející se v trávicím systému ovlivňují mnoho aspektů vašeho celkového zdraví. Navíc mohou způsobit zkázu v každém systému vašeho těla, pokud se vymknou z omylu. Konzumace prebiotických a probiotických potravin a vyhýbání se těm, které jsou pro vaše střeva nepříznivé, vás může dostat na správnou cestu. Prebiotika a probiotika jsou nezbytná k dosažení optimálního gastrointestinálního zdraví

K čemu je jablečný ocet a jaké má účinky?

Zpět do obchodu