15 rad, jak se zbavit chuti na sladké

jak odstranit chuť na sladké

Pokud máte chuť na cukr, máme několik dobrých zpráv, je to úplně normální. Cukr je lahodný a rychlé palivo pro naše tělo. Ačkoli jednoduché cukry vám mohou poskytnout rychlý přísun energie, stejně rychle sníží hladinu cukru v krvi.

Pokud si dokážete vytvořit stravovací návyky zaměřené na složité sacharidy a další makroživiny, pravděpodobně najdete udržitelnou energii, která vám pomůže tyto chutě cukru omezit. Tento článek rozebírá patnáct způsobů, jak snížit chuť na sladké.

Proč dostáváme chuť na sladké?

Naše tělo je ve skutečnosti propojeno s touhou po cukru, konzumace sacharidů vede k uvolňování serotoninu, hormonu dobrého pocitu. Protože cukr je jednoduchý sacharid (který se snadno tráví), vede k uvolňování serotoninu, díky čemuž jsou potraviny s vysokým obsahem cukru „uklidňující“.

 Kromě spouštění hormonu pro dobrý pocit také konzumace cukru uvolňuje dopamin, což vašemu mozku říká, že jste šťastní.

Tento cyklus pozitivní zpětné vazby vás nutí toužit po cukru a přesčasy s vysokou spotřebou cukru mohou vyžadovat ještě více cukru, abyste získali stejné „dobré“ pocity.

I když se díky cukru cítíme dobře, příliš mnoho cukru v naší stravě může vést k obezitě a různým problémům se zdravím srdce. Pokud máte obavy z příjmu cukru, může být vaše chuť k jídlu prospěšným krokem k zabránění nadměrné spotřebě kalorií z cukru.

Jak odstranit chuť na sladké?

Pokud se naučíte některé způsoby, jak zastavit chutě na cukr, pravděpodobně budete úspěšní při snižování celkového příjmu cukru. Vyzkoušejte následující tipy, jak předcházet a zastavit chutě na cukr:

 1. Jezte uspokojivá jídla

Vaše tělo touží po cukru, když potřebujete energii. I když se snažíte zhubnout a omezit kalorie, ujistěte se, že správně zásobujete své tělo, abyste předešli těm závažným haváriím, které vedou k chuti na cukr.

 1. Naplánujte si jídlo

Pokud máte čas a znáte své cílové kalorie nebo makra, mít plán je nejlepší způsob, jak se vyhnout chuti po cukru. Ať už plánujete jídlo na týden nebo jen na den dopředu, je snazší zůstat na správné cestě, když máte plán, který chcete dodržet.

 1. Dosáhněte svých cílů v oblasti bílkovin

Bílkoviny jsou skvělé nejen pro budování svalové hmoty, také nám pomáhají cítit se spokojeni. Proteiny potřebují čas na trávení, zabraňují pocitu hladu a omezují chutě po cukru.

 1. Doplňte vlákninu

V kombinaci s bílkovinami zajistěte, aby každé jídlo obsahovalo vlákninu, ať už ovoce, zeleniny nebo z celozrnných výrobků s nízkým obsahem cukru, tyto komplexní sacharidy poskytují trvalou energii, díky které budete spokojeni.

Tip: Lněná semínka jsou plná vlákniny a jsou snadným doplňkem vaší ranní kaše!

 1. Nevyhýbejte se tukům

Tuky mají vysoký obsah kalorií, ale poskytují potřebné živiny a také zpomalují trávení (například bílkoviny), abyste se cítili plní a vyhýbaly se chuti na sladké. Přemýšlejte o avokádovém toastu nebo o přírodním arašídovém másle s plátky jablek na svačinu.

 1. Určete své spouštěče

Opravdu toužíte po cukru, nebo je to jen součást vašich zvyků? Pokud máte po obědě nebo po večeři vždy sladkou pochoutku, přepracujte svůj plán a najděte po jídle něco jiného. Ať už jde o procházku, úklid nebo práci, najděte si jinou aktivitu, která vám pomůže předcházet chuti na cukr a vytvořit novou rutinu.

 1. Použijte ovoce, abyste uspokojili chuť na sladké

Víme, že ovoce je přirozeným zdrojem cukru, ale obsahuje také vlákninu a vodu, díky nimž cukr tráví pomaleji a nezpůsobuje dramatické vzestupy a pády jako rafinované cukry.

Mít naplánované ovoce do vašeho jídla a mít ho snadno dostupné je snadnou volbou místo toho, abyste hledali ve skříni sušenky

 1. Omezte umělá sladidla

I když umělá sladidla neobsahují cukr, stále mohou být návyková. Pokud máte rádi pouze supersladká jídla, může být obtížné omezit také skutečné zdroje cukru ve vaší stravě. Zaměřte se tedy na přírodní cukry, jako je ovoce.

 1. Odložte své chutě

Pokud opravdu chcete sladkou pochoutku, řekněte si že si dáte za pět minut a zaneprázdněte se něčím jiným. V době, kdy uplyne 5 minut, budete pravděpodobně pokračovat ve svém dni a zapomenete, že jste dokonce měli chuť na cukr.

 1. Pijte nápoje bez kalorií

Najděte si nekalorický nápoj, který vám bude chutnat. Ať už je to ledová voda s citronem nebo obyčejný šálek čaje, tyto možnosti jsou snadno dostupné, aby vám pomohly zůstat hydratované a vyhnete se cukru.

Černá káva nebo čaj vám také mohou dát tuto energii z kofeinu.

 1. Vytvořte seznam alternativních činností

Existují jednoduché úkoly, kterým jste se vyhýbali nebo které musíte splnit? Pokud potřebujete zavolat a domluvit si schůzku nebo vyčistit špinavou zásuvku, připravte si tištěný seznam těchto úkolů, které můžete udělat, abyste se nenudili a vyhnuli se chuti po cukru.

To vám také pomůže splnit více těchto nepříjemných malých úkolů, které tak často odkládáme!

 1. Mějte k dispozici možnosti řízené porcí

Některé zdroje cukru mohou poskytnout další výhody, například antioxidanty v tmavé čokoládě. Mějte k dispozici tabulku 70% kakaa nebo vyšší hořké čokolády a dopřejte si denně jednu malou porci, abyste uspokojili chuť na sladké.

 1. Postarejte se o své tělo

Máte dostatek regenerace a spánku? Pokud jste neustále vyčerpaní a máte málo energie, může být mnohem obtížnější vyhnout se chuti na cukr. Ujistěte se, že po fitku dostatečně odpočíváte, máte kvalitní spánek a doplňujete své tělo potřebnými živinami.

 1. Ujistěte se, že jíte dost

Deficit kalorií je pro hubnutí nezbytný, ale příliš nízký příjem kalorií může vést k pocitu únavy a malátnosti, často vás ještě více přiměje toužit po cukru. Překonejte chutě po cukru tím, že budete mít dostatek kalorií ze zdravých sacharidů, bílkovin a tuků.

 1. Dopřejte si příležitostnou pochoutku

Pokud děláte skvělou práci a vyhýbáte se chuti na cukr, užíváte si sem tam kousek dortu, není to konec světa. Všimněte si, o kolik více si opravdu užíváte občasné požitky z cukru, než abyste měli cukr denně.

Závěr

I když víme, že cukr není pro naše tělo dobrý, je také naprosto normální mít chuť na cukr. Chcete-li opravdu překonat chutě po cukru, ujistěte se, že dáváte tělu všechny nejlepší zdroje energie z bílkovin, zdravých sacharidů a zdravých tuků. Starejte se o své tělo tak, aby bylo dobře odpočinuté a tím je méně pravděpodobné, že budete potřebovat cukr pro rychlou obnovu energie.

Procházka, pití obyčejného čaje nebo změna rutiny mohou být stejně účinné, protože vám dodají potřebnou energii, a to ve prospěch vašeho zdraví.

Největší výběr sportovního oblečení. Gymclothes je ověřená značka tisícem zákaznic. Vyzkoušejte naše dámské fitness oblečení na doma nebo do posilovny.

Zpět do obchodu