Jak hormony fungují a jak je přirozeně vyvážit!

hormonyHormony mohou být často důvodem, proč přibíráte na váze, i když dodržujete dietu. Hormonální nerovnováha postihuje miliony lidí na celém světě ve formě diabetu, poruch štítné žlázy, menstruační nepravidelnosti, neplodnosti, nízké hladiny testosteronu a dominance estrogenu. Tento článek je o vašich hormonech a o tom, jak je vyrovnat!


Jaké jsou příznaky hormonální nerovnováhy?Příznaky hormonální nerovnováhy mohou být chronická únava, pocit úzkosti, deprese, přibývání nebo hubnutí, snížené libido, zvýšená chuť k jídlu a problémy se spánkem.

Ve většině případů je hormonální nerovnováha způsobena nezdravou stravou nebo životním stylem.


Hormony jako kortizol, estrogen, testosteron, adrenalin nebo inzulín jsou nesmírně důležité pro kontrolu vaší chuti k jídlu a hmotnosti.

Koukněte na naší nejnovější kolekci, kde najdete sportovní legíny, sportovní podprsenky, mikiny a tepláky.

 

Jak fungují různé hormony a jak je přirozeně vyvažovat?

ESTROGEN


Toto je hlavní ženský pohlavní hormon, ale také ho mají muži. Estrogen je zodpovědný za budování kostí, vstřebávání minerálů a za menstruační cykly žen. Estrogen je také důležitý pro zdraví kůže, mozku a kardiovaskulárního systému. Téměř 80% všech žen má dominanci estrogenů, což je často důsledek přílišného pití alkoholu, konzumace červeného masa. Mezi příznaky dominance estrogenu patří celulitida, zadržování vody, nadváha přenášená v oblasti kyčle a stehen, zvětšení velikosti prsou, podrážděnost a ovariální cysty. Deficit estrogenu může způsobit nepravidelnou menstruaci, nedostatek menstruace, výkyvy nálad, snížené libido, potíže s otěhotněním a časnou menopauzu.


Jak vyvážit estrogen:

    Dominance estrogenu lze nejlépe regulovat omezením konzumace červeného masa, alkoholu a kofeinu.
    Chcete-li přirozeně snížit hladinu estrogenu, jezte více zeleniny a potravin s vysokým obsahem vlákniny. Eliminujte tyto potraviny např. Chipsy, hotová jídla atd.TESTOSTERON


V ženském těle je však také známý hlavní mužský pohlavní hormon. Testosteron přispívá k libidu a je zodpovědný za mnoho změn, kterými ženy procházejí během puberty, včetně akné.

Nízká hladina testosteronu u žen je nejčastěji identifikována nedostatkem libida, abnormálně suchou pokožkou a stále křehčími vlasy.


Jak vyvážit testosteron:

    Zahrňte do své stravy více zinku, o kterém je známo, že podporuje produkci testosteronu. Potraviny s vysokým obsahem zinku jsou dýňová semínka, maso, hořká čokoláda, ústřice.

 

 

INZULÍN


Inzulin je hormon vytvářený pankreasem, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Čím více cukru ve vaší stravě, tím odolnější bude vaše tělo vůči působení inzulínu, což znamená, že uložíte více kalorií jako tuk. Vyhnout se jídlům vyrobeným z rafinovaného cukru a mouky vám určitě pomůže vyrovnat tento hormon.


Jak přirozeně vyvažovat inzulín:

 • Získejte dostatek bílkovin a zdravých tuků ve své stravě.
 • Pravidelně jezte
 • Jezte nízkoglykemické sacharidy (fazole, zeleninu bez škrobu).
 • Snažte se vyhnout vysoce glykemickým potravinám (zpracovaná jídla, sladké nápoje a škrobová jídla).
 • Vyhněte se kofeinu a alkoholu.


Kortizol


Pokud jste ve stresu, vaše tělo produkuje kortizol, který reguluje reakci na stresové situace. Bohužel, příliš vysoká hladina kortizolu vás vystavuje zvýšenému riziku srdečních chorob a také to způsobuje ukládání viscerálního tuku kolem vašich vnitřních orgánů, které se často ukládají kolem břicha. Takzvaný stresový hormon může způsobit všem ženám, které chtějí zhubnout, různé potíže. Když kortizol stoupá, podporuje konverzi cukru v krvi na tuk.


Jak přirozeně vyvažovat kortizol:

 • Méně stresu!
 • Vyvarujte se kávy, energetických nápojů nebo jakéhokoli kofeinu a přepněte se z kávy na čaj.
 • Jezte pomaleji.
 • Začněte meditovat.
 • Zvažte užívání doplňku hořčíku nebo vitaminu B.
 • Dostatek kvalitního spánku každý den.
Zpět do obchodu