Jak hormony fungují a jak je přirozeně vyvážit!

Autor: Karel Polívka

jak srovnat hormony

Zdroj obrázku: Pexels.com

 


Hormony jsou klíčové pro správné fungování našeho těla. Mohou ovlivňovat naši hmotnost, náladu, spánek a mnoho dalších aspektů našeho zdraví. Hormonální nerovnováha může způsobit různé problémy, jako je přibírání na váze, únava, deprese a další. V tomto článku se podíváme na to, jak hormony fungují a jak je můžeme přirozeně vyvážit.
 

 

Příznaky hormonální nerovnováhy

Příznaky hormonální nerovnováhy se mohou lišit v závislosti na tom, které hormony jsou postiženy. Některé z nejčastějších příznaků hormonální nerovnováhy zahrnují:

  • Chronická únava a ospalost
  • Úzkost a deprese
  • Problémy s hmotností (přibírání nebo hubnutí)
  • Snížená sexuální touha
  • Problémy se spánkem
  • Nepravidelná menstruace
  • Potíže s plodností
  • Problémy se štítnou žlázou

Hormonální nerovnováha a dieta

Hormonální nerovnováha může být způsobena nezdravou stravou a životním stylem. Některé potraviny a návyky mohou narušovat přirozenou rovnováhu hormonů a způsobovat problémy. Například přílišné množství cukru a rafinovaných sacharidů může způsobit nárůst hladiny inzulínu, což může vést k rezistenci na inzulín a přibírání na váze. Konzumace přílišného množství alkoholu a kofeinu může zase ovlivnit hladinu estrogenů a testosteronu.

Estrogen - ženský pohlavní hormon

Estrogen je hlavním ženským pohlavním hormonem, který má vliv na mnoho funkcí v těle. Je zodpovědný za vývoj a regulaci reprodukčního systému, růst kostí a udržování zdravé pokožky. Příliš vysoká hladina estrogenů může způsobit problémy, jako je zadržování vody, nadváha a menstruační nepravidelnosti. Naopak nedostatek estrogenů může vést k suché pokožce, nízkému libidu a dalším problémům.

Přirozená rovnováha estrogenů

Pro dosažení přirozené rovnováhy estrogenů je důležité dodržovat zdravou stravu a životní styl. Omezte konzumaci červeného masa, alkoholu a kofeinu, protože tyto látky mohou zvyšovat hladinu estrogenů v těle. Místo toho se zaměřte na konzumaci potravin bohatých na vlákninu a živiny, jako jsou zelenina, ovoce a celozrnné produkty. Pravidelná fyzická aktivita také pomůže udržet hormonální rovnováhu.

Testosteron - mužský pohlavní hormon

cvičení a testosteron

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Testosteron je hlavním mužským pohlavním hormonem, ale je také přítomen v ženském těle. U mužů je zodpovědný za vývoj mužských pohlavních znaků, jako je růst svalů a ochlupení. U žen má testosteron také důležitou roli při udržování zdravého libida a vitality.

Přirozená rovnováha testosteronu

Pro udržení přirozené rovnováhy testosteronu je důležité poskytnout tělu potřebné živiny. Zinek je minerál, který je známý svou schopností podporovat produkci testosteronu. Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na zinek, jako jsou dýňová semínka, maso a ústřice. Důležité je také dodržovat zdravý životní styl, včetně dostatečné fyzické aktivity a spánku.

Související: Jak zvýšit hladinu testosteronu?

Inzulín - hormon regulující hladinu cukru v krvi

Inzulín je hormon produkovaný slinivkou břišní, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Příliš vysoká hladina cukru v krvi může vést k rezistenci na inzulín a vzniku cukrovky 2. typu. Inzulín také ovlivňuje metabolismus tuků, a pokud je jeho hladina v těle narušena, může to vést k přibývání na váze.

Přirozená rovnováha inzulínu

Chcete-li udržet přirozenou rovnováhu inzulínu, je důležité dodržovat zdravou stravu. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem rafinovaného cukru a sacharidů, jako jsou sladkosti, pečivo a slazené nápoje. Místo toho zvolte potraviny s nízkým glykemickým indexem, jako jsou fazole, zelenina a celozrnné produkty. Důležité je také pravidelně jíst a vyhýbat se dlouhým obdobím hladovění.

Kortizol - hormon stresu

hormony a stres

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Kortizol je hormon, který se uvolňuje v důsledku stresu. Příliš vysoká hladina kortizolu může mít negativní vliv na naše zdraví. Může způsobovat problémy s hmotností, náladou a dokonce i srdečními chorobami.

Přirozená rovnováha kortizolu

Pro udržení přirozené rovnováhy kortizolu je důležité minimalizovat stresové situace. Zkuste relaxační techniky, jako je meditace nebo jóga. Dostaňte se do přírody, cvičte pravidelně a zajistěte si dostatek kvalitního spánku. Důležité je také vyhnout se nadměrné konzumaci kofeinu a stimulačních látek.

Závěr

Hormonální nerovnováha může mít významný vliv na naše zdraví a pohodu. Dodržování zdravé stravy a životního stylu je klíčové pro udržení přirozené rovnováhy hormonů. Vyhněte se potravinám a návykům, které mohou narušovat hormonální systém, a zaměřte se na konzumaci živin bohatých potravin, jako jsou zelenina, ovoce, celozrnné produkty a potraviny s vysokým obsahem zinku. Pravidelná fyzická aktivita a zvládání stresu jsou také důležité pro udržení hormonální rovnováhy. Dále hraje roli psychika a náladu vám může zvednout klidně i sportovní oblečení.

Pamatujte, že každý člověk je jedinečný a může vyžadovat individuální přístup k vyvažování hormonů. Pokud máte podezření na hormonální nerovnováhu, poraďte se s odborníkem, který vám může pomoci vyhodnotit vaše potřeby a navrhnout vhodný plán pro obnovení hormonální rovnováhy.

 

Tento článek byl aktualizován o nový obsah 27.10.2023

Zpět do obchodu