Zdravé potraviny, které byste měli zařadit do svého jídelníčku

Autor: Filip Bernášek

zdravé potraviny

Zdroj obrázku: Pexels.com

 


Zdravá strava je základem pro udržení dobrého zdraví a vitality. Správný výběr potravin může přinést mnoho výhod pro naše tělo. V tomto článku se podíváme na několik zdravých potravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku. Tyto potraviny jsou bohaté na důležité živiny a mají pozitivní vliv na naše zdraví.

 

Ořechová másla - zdravý zdroj tuků a vitamínu E

Ořechová másla jsou skvělým zdrojem zdravých tuků, které podporují mozek. Zejména mandlové máslo je doporučováno pro svůj výborný obsah vitamínu E. Toto máslo můžete konzumovat jako součást svačiny před tréninkem. Mandle jsou také bohaté na další důležité živiny.

Hořká čokoláda - bohatá na vlákninu a minerály

Hořká čokoláda je další potravina, kterou byste měli zařadit do svého jídelníčku. Obsahuje vysoké množství vlákniny a také železa, hořčíku a dalších minerálů. Vyberte si čokoládu s vysokým obsahem kakaa (70-85%) pro maximální prospěch pro vaše zdraví.

Česnek - pro boj proti nachlazení a snížení krevního tlaku

Česnek je skvělá přísada do mnoha jídel. Kromě své výrazné chuti má také mnoho zdravotních benefitů. Studie ukazují, že česnek může pomoci v boji proti nachlazení a snížit krevní tlak. Takže nezapomeňte přidat česnek do svých pokrmů pro zdraví a chuť.

Kokosový olej - skvělý pro vaření, vlasy a zuby

Kokosový olej je skvělá volba pro vaření, péči vlasů i bělení zubů. Je lehce stravitelný a obsahuje zdravé tuky. Můžete ho použít jako náhradu pro jiné oleje při vaření. Díky svým vlastnostem je také oblíbeným přípravkem pro péči o vlasy a zuby.

Sladké brambory - bohaté na vlákninu a antioxidanty

sladké brambory

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Sladké brambory nejenže chutnají skvěle, ale také jsou bohaté na vlákninu, železo, vápník a selen. Obsahují také vysoké množství antioxidantu beta-karotenu, který je prospěšný pro naše tělo. Sladké brambory jsou skvělou alternativou k průměrným bílým bramborám.

Pomeranče - zdroj vitamínu C a vápníku

Pomeranče jsou známé svým vysokým obsahem vitamínu C, který posiluje imunitu. Ale mnoho lidí neví, že jsou také dobrým zdrojem vápníku. Při konzumaci pomerančů získáte alespoň 6% denní potřeby vápníku. Studie také ukázaly, že pomeranče mohou pomoci zmírnit bolestivost svalů díky jejich obsahu vápníku.

Quinoa - kompletní protein s nízkým glykemickým indexem

Quinoa je rostlina, která je bohatá na bílkoviny, vlákninu a železo. Je to také kompletní protein, což znamená, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Kvůli svému nízkému glykemickému indexu je vhodná pro kontrolu hladiny cukru v krvi a poskytuje stabilní zdroj energie.

Závěr

Zdravá strava je klíčem k dobrému zdraví. Zařazení těchto zdravých potravin do svého jídelníčku může mít pozitivní vliv na vaše tělo a vitalitu. Nezapomeňte, že správné stravování je pouze jedním z aspektů zdravého životního stylu, do kterého patří take pohyb, při které můžete vyzkoušet naše fitness legíny. Doporučuje se také pravidelná fyzická aktivita, dostatek spánku a snižování stresu.

 

Tento článek byl aktualizován o nový obsah 28.10.2023

Zpět do obchodu