Jsou pro nás energetické nápoje špatné nebo mohou být prospěšné?

jsou energetické nápoje zdravé

Energetické nápoje jsou buď tekutá forma nezdravého nápoje, nebo spojenec pro větší soustředění a vytrvalost. Ale jsou pro vás energetické nápoje špatné? U zdravých a atletických typů mají energetické nápoje tendenci spadat na dlouhý seznam zakázaných jídel. V tomto článku se podíváme hlouběji na dobré, špatné a nezdravé energetické nápoje. Nyní může být ten správný čas vzít tyto blinkry do světa energetických nápojů a naučit se, jak si všimnout zesilovačů výkonu z haraburdí.

Co jsou energetické nápoje?

Pravděpodobně už máte dobrou představu o tom, co to je energetický nápoj, ale existuje velká šance, že si možná představujete šumivé věci, které si v noci promícháte s chlastem. Energetické nápoje přirozeně obsahují přísady, které vám dodávají energii nebo přinejmenším dojem extra energie. Nejčastěji obsaženými přísadami jsou téměř vždy kofein, poměrně často taurin a někdy vitamíny a minerály. Ne všechny energetické nápoje jsou však stejné.

Jsou energetické nápoje pro vás špatné a proč?

Studie světové zdravotnické organizace přezkoumala bezpečnost některých nejčastěji konzumovaných energetických nápojů, což vyvolalo obavy z dlouhodobé pravidelné konzumace kofeinu, nicméně uvedly, že je zapotřebí dalšího výzkumu ke stanovení jeho účinků. Další obava se týkala pravidelné konzumace energetických nápojů smíchaných s alkoholem, což se navrhuje ke zvýšení pravděpodobnosti výskytu nepříznivějších následků, jako je zranění. Poslední hlavní problém se týkal obsahu cukru v některých energetických nápojích, které mohou při pravidelné konzumaci přispívat k obezitě. Ne všechny energetické nápoje však obsahují velké množství cukru. Vždy zkontrolujte štítek, abyste se ujistili, že neodoláte sladkým věcem, aniž byste si to uvědomili. Jsou tedy energetické nápoje bez cukru bezpečnější alternativou? Zatímco odrůdy bez cukru nejsou pro vaše zuby tak špatné, mohou stále vést k dalším negativním vedlejším účinkům.

Vedlejší účinky energetického nápoje

Zneužívání běžných energetických nápojů vás může nechat daleko od energie. Ve skutečnosti mohou způsobit značné a trvalé poškození vašeho zdraví. V menších dávkách může mít průměrný energetický nápoj krátkodobé negativní účinky, jako je například neklid a podrážděnost, ale v horších případech byly hlášeny následující nežádoucí účinky:

  •     Zkažené zuby
  •     Obezita
  •     Nevolnost
  •     Zvracení
  •     Problémy související se srdcem

K dispozici jsou však zdravé energetické nápoje, které nezpůsobují takové vedlejší účinky.

 

Kofein v energetických nápojích

Kofein je stimulant. Je také základní složkou většiny energetických nápojů a neměl by se konzumovat ve velkém množství, pokud jste těhotná nebo kojíte. Nedávno byl proveden rozsáhlý systematický vědecký výzkum, který dospěl k závěru, že pití až čtyř šálků kávy nepředstavuje žádné zdravotní riziko (to je celkem až 400 mg denně) .

Bylo prokázáno, že kofein zlepšuje fyzický výkon, zvyšuje vytrvalost a dodává duševní náladu tím, že zvyšuje bdělost a zlepšuje koncentraci. Kofein v energetických nápojích se obvykle získává z guarany nebo yerba maté. Kofein, který dostáváte do energetických nápojů, je stejný jako kofein, který najdete v průměrném šálku kávy, jeho hladiny jsou prostě vyšší. Na každých 250 ml plechovky průměrného energetického nápoje se obsah kofeinu pohybuje v rozmezí od 40 mg do 360 mg. Šálek kávy podobné velikosti obsahuje přibližně 100 mg kofeinu. Vědecký výzkum považuje za bezpečné konzumovat až přibližně 400 mg kofeinu denně, takže hladiny kofeinu nepředstavují primární zdravotní problém. Více než jeden vás však může dostat nad předpokládanou bezpečnou hladinu 400mg.

Cukr v energetických nápojích

Většina tradičních energetických nápojů se pohybuje mezi 25-40 gramy cukru na porci, což je přibližně stejné množství jako u čokoládové tyčinky. Vysoká hladina cukru nejen zvyšuje obsah kalorií, ale může také negativně ovlivnit vaše zuby, cholesterol, kontrolu hladiny cukru v krvi a hladinu energie. Zatímco naše těla běží na sacharidy, rafinované cukry nejsou nejlepším zdrojem energie. Negativní dopady cukru z energetických nápojů jsou často dostatečné k tomu, aby převažovaly nad výhodami.

Zdravé energetické nápoje 

Pokud jste někdy popadli běžný energetický nápoj a dali si ho mezi sériemi v tělocvičně, pak je čas hledat zdravější variantu.

Vysoce kvalitní a zdravý energetický nápoj může mít stejný účinek jako suplementace před tréninkem s přidanými přísadami, jako jsou aminokyseliny. Stejně jako před tréninkem můžete porazit odpolední propad výběrem zdravější možnosti pro výběr konzervovaného stimulantu.

 

Hledejte energetické nápoje s přísadami, které znáte a kterým důvěřujete. Například pro lepší výkon byste měli hledat:

  •     Kofein - pro lepší výkon a lepší regeneraci
  •     Aminokyseliny - zejména aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA), které podporují budování svalů
  •     L-theanin - (zejména ve spojení s kofeinem) ke zvýšení pozornosti
  •     Vitamíny a minerály - zejména vitamíny skupiny B, které snižují únavu a vyčerpání
  •     Minimální cukry - vaše tělo potřebuje pro energii sacharidy, ale ne na stoupající úrovni nezdravých energetických nápojů, které vás zbaví deflace a   mohou ovlivnit vaše zotavení po cvičení.

amino energy

V kolik hodin pít energetické nápoje?

Protože energetické nápoje jsou stimulanty, jejich obsah kofeinu může být meč s dvojitým ostřím. V tělocvičně z vás udělají Hulka, před spaním z vás udělají netopýra. Měli byste je správně načasovat. Poločas rozpadu kofeinu je přibližně 5 hodin, což znamená, že po této době je ve vašem systému stále poloviční množství kofeinu. Doporučuje se konzumovat energetické nápoje před cvičením a až 6 hodin před spaním, aby nedošlo k narušení spánku. Cvičení zvyšuje váš metabolismus, ale pouze čas má vliv na hladinu kofeinu v těle.

 

Závěr

Ne všechny energetické nápoje jsou pro vás špatné. Před konzumací zkontrolovat nutriční štítek a dávat pozor na prospěšné přísady jako kofein, BCAA a vitamíny a minerály s omezeným množstvím cukru.

Vyzkoušejte horkou novinku, naše dámské legíny Tie Dye, které jsou z bezešvého batikovaného materiálu.

Zpět do obchodu