Co káva udělá s vaším metabolismem?

káva a metabolismus

Káva a metabolismus

Vaše ranní káva má velké výhody. Káva je jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů ve stravě průměrného člověka. Pouze jedna porce dodává prospěšné sloučeniny, jako je kyselina chlorogenová, polyfenolové antioxidanty a kofein. Ale co váš metabolismus? Jak se ukázalo, káva může podporovat regulaci hmotnosti a spalování tuků, ale budete chtít vynechat přidaný cukr a silně zpracované smetany. Zde je to, co byste měli vědět o kávě a vašem metabolismu, plus snadné výměny, které můžete provést, abyste zůstali ve hře.

Káva, sportovní legíny a trénink jsou skvělou kombinací, jak začít den.

Co vám dělá kávu tak dobrou?

Zapomeňte na mýtus, že káva zpomaluje váš výkon. Věda znovu a znovu ukazuje, že váš ranní šálek přináší velké výhody pro vaše zdraví a kondici:

  • Bylo prokázáno, že káva zvyšuje hladinu ketonů. Ketony pomáhají spalovat tuky, potlačují chutě a posilují váš mozek.
  • Obsahuje kyselinu chlorogenovou, sloučeninu, která prokazatelně chrání vaše mitochondrie, podporuje zdravou zánětlivou reakci a podporuje zdraví očí.
  • Káva obsahuje sloučeniny, které zvyšují váš metabolismus, pomáhají vám spalovat tuky během cvičení a mohou zvýšit sportovní výkon.

 

Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, jak na to.

 

Káva a váš metabolismus

Část výhod kávy pochází z kofeinu, psychoaktivní stimulační drogy. Bylo prokázáno, že kofein zvyšuje rychlost metabolismu, rychlost, kterou vaše tělo přeměňuje kalorie na energii. První výzkumy také naznačují, že kofein podporuje spalování tuků během cvičení. Jedna studie z roku 2018 poskytla účastníkům 3 mg kofeinu na kilogram tělesné hmotnosti. Konzumace kofeinu ve skutečnosti posunula jejich spalování kalorií, účastníci nakonec spalovali více tělesného tuku během cvičení, oproti spalování samotných sacharidů. Stimulanty navíc pomáhají bojovat proti únavě a nakopnou vaši energii na vysoké obrátky. Je to proto, že kofein stimuluje centrální nervový systém, srdce a svaly.

Pokud hledáte ranní předtréninkový nápoj, obyčejná káva je skvělým místem, kde začít. Bylo prokázáno, že kofein zvyšuje sportovní výkon během dlouhodobého vytrvalostního cvičení i krátkodobého intenzivního tréninku.

 

cukr a káva

 

Výzkum tedy podporuje myšlenku, že káva je úžasná. Ale je třeba mít na paměti dvě důležitá upozornění:

  • Nepřehánějte to. Podle průzkumu se zdá být až 400 mg kofeinu denně pro většinu zdravých dospělých bezpečných. To jsou asi čtyři šálky uvařené kávy.
  • Buďte si vědomi toho, co si do šálku přidáváte. Většina vědeckých studií zkoumá kofein nebo obyčejnou kávu, nikoli dýňové kořeněné latté. Pokračujte ve čtení a zjistěte, co byste měli omezit a jaké kávové doplňky si místo toho užít.

Omezte tyto běžné doplňky do kávy

Ne každý má rád černou kávu, ale pravděpodobně si neuděláte laskavost, když do ranního nápoje přidáte umělou smetanu a cukr. Zatímco dodají vašemu hrnku chuť, umělé smetany naplní vaši kávu přísadami, díky nimž se budete cítit zamlženě a unaveně. Nejoblíbenější nemléčné krémy obsahují potraviny, jako je sušený kukuřičný sirup a rostlinný olej, které mají vysoký obsah cukru a zánětlivých omega-6 mastných kyselin.

Navíc přidaný cukr (včetně „přírodního“ cukru, jako je třtinový a kokosový cukr) přispívá ke skokům cukru v krvi a energetickým haváriím. Dokonce i krémy na rostlinné bázi s mandlovým nebo kokosovým mlékem mohou obsahovat přidaný cukr nebo pojiva, která narušují vaše střevní bakterie, což může v konečném důsledku ovlivnit váš metabolismus. A co obyčejná smetana nebo půl na půl? Díky kaseinu a laktóze, dvěma z hlavních bílkovin v mléce, mohou pasterizované mléčné výrobky způsobit zažívací potíže nebo vyvolat alergie u lidí, kteří jsou citliví na mléčné výrobky. Bez ohledu na to, jak ji popíjíte, umělé smetany a přidaný cukr vám nepomohou získat všechny úžasné výhody kávy. Pokud však chcete lahodný nápoj, který nebude sabotovat vaše zdravotní cíle, stále máte možnosti.

 

Proč je důležité pít kvalitní kávu?

Zpět do obchodu