Pravda o potravinách zrychlujících metabolismus

potraviny zrychlující metabolismus

Váš metabolismus je velký problém. Je to způsob, jakým vaše tělo přeměňuje jídlo na energii a tato energie je to, co vás pohání. Když zvýšíte metabolismus, spálíte více kalorií a možná jste slyšeli, že některé potraviny, jako jsou chilli papričky a kofein, mohou nakopnout váš metabolismus do vysokých otáček. Ale skutečně fungují? Než si uvaříte směs habanero-zeleného čaje, zde je to, co říkají odborníci o potravinách podporujících metabolismus.

Zrychlený metabolismus vás může podněcovat k lepším sportovním výkonům, třeba v našich legínách. Fitness legíny s vysokým pasem jsou skvělou volbou.

Potraviny zrychlující metabolismus

Za prvé, zřeknutí se odpovědnosti: Konzumace určitých potravin radikálně nezmenší váš pas. Existuje několik potravin, které mírně zrychlí metabolismus, ale pravděpodobně ne natolik, aby jednotlivec zhubl nebo dokonce zaznamenal rozdíl. A co všechny příběhy, které jste slyšeli a které tvrdí, že pití zeleného čaje nebo konzumace kořeněných jídel spálí všechny tyto kalorie navíc? Je pravda, že výzkum ukázal, že některá jídla mohou podpořit váš metabolismus (a ke konkrétním údajům se dostaneme později), ale to nemusí nutně znamenat ztrátu tuku. Ztráta tuku se skládá ze dvou stručných složek, mobilizace tuku a poté oxidace tuku. Bez výskytu obou procesů ve skutečnosti ke spalování tuků nedochází.

Co to znamená? Mobilizace tuku je to, co se stane, když se tuky začnou rozkládat a uvolňují se do vašeho krevního oběhu. Oxidace tuků je to, co se stane, když vaše tělo přemění tyto volně plovoucí tuky na energii. Většina potravin, které ‚zrychlují‘ metabolismus, ve skutečném výzkumu napomáhá pouze prvnímu z těchto dvou, mobilizaci tuku. Takže i když bylo prokázáno, že níže uvedené potraviny ovlivňují metabolismus, nejsou tím konečným, pokud jde o vaše dlouhodobé zdraví. Cvičení a více svalové hmoty jsou faktory, které můžeme kontrolovat, pokud jde o zvýšení bazálního metabolismu.

 

mct olej a metabolismus

Potraviny, které mohou podpořit váš metabolismus

Kofein

Kofein není jen skvělý způsob, jak začít den, může také zvýšit váš bazální metabolismus, rychlost s jakou vaše tělo přeměňuje kalorie z jídla na energii, která pohání vaše tělo. Kofein může také zvýšit rychlost metabolismu a oxidaci tuků, ačkoli tato studie uvádí, že účastníci s normální hmotností spálili více tuku než účastníci, kteří měli nadváhu. 

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin

Zde je další důvod, proč se ujistit, že přijímáte dostatek bílkovin: Bílkoviny mají na tělo vyšší termický účinek než sacharidy nebo tuky. To znamená, že trávení a vstřebání bílkovin vyžaduje více kalorií ve srovnání s jinými makroživinami. To však neznamená, že byste měli říkat „adios“ sacharidům a tukům. Když je čas jíst, stále chcete naplnit svůj talíř minimálně zpracovanými celozrnnými potravinami, konkrétně zeleninou, kvalitními tuky a bílkovinami. Vaše tělo musí spálit více kalorií, aby strávilo tyto složité potraviny bohaté na živiny, a vy se budete cítit spokojeni a sytí, ne o hodinu později.

Kapsaicin

Kapsaicin je to, co dělá chilli papričky pikantními, a výzkumy naznačují, že může zvýšit energetický výdej, což znamená, že kořeněná jídla mohou podpořit regulaci hmotnosti tím, že vašemu tělu pomohou spálit více kalorií. Navíc kapsaicin obsažený v chilli papričkách může zlepšit váš metabolismus zvýšenou oxidací tuků. V této studii účastníci dostávali něco málo přes 3 gramy červené chilli papričky denně, což se rovnalo 7,68 mg kapsaicinu.

MCT olej

Triglyceridy se středním řetězcem (MCT) jsou mastné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v kokosovém oleji a palmovém oleji. MCT olej je doplněk, který můžete přidat do téměř čehokoli, jako jsou smoothies a káva. Co to má společného s vaším metabolismem? Bylo prokázáno, že MCT olej zvyšuje termogenezi (aka energetický výdej v těle) prostřednictvím zvýšeného spalování tuků. V jedné studii byl účastníkům podáván buď MCT olej nebo olivový olej jako součást 16týdenního programu hubnutí. Na konci studie skupina s MCT olejem zhubla více (něco málo přes 1,5 kg) a měla méně tukové hmoty než skupina, která konzumovala olivový olej.

Jak vlastně podpořit svůj metabolismus

Neexistuje žádný univerzální přístup ke zdravému životnímu stylu a je skvělý nápad promluvit si se svým lékařem, než uděláte nějaké velké změny ve své stravě nebo cvičení. Bylo by opravdu výhodné, kdyby se několik konkrétních potravin mohlo postarat o vaše zdraví a wellness cíle, ale ve skutečnosti je váš metabolismus výsledkem vašeho celkového životního stylu, včetně stravy, cvičení a kvality spánku.

 

Které koření zrychlí metabolismus?

Zpět do obchodu