Jste spalovač tuků nebo cukrů? A proč váš metabolismus dokáže obojí?

saplování tuků a cukrů

Spalování tuku a cukru

Vždy potřebujete svačinu. Dostanete mega chuť na cukr. Neustále se potýkáte s břišním tukem. Zní to povědomě? Možná jste spalovač cukru, což znamená, že primárně spalujete sacharidy (cukr) jako energii. Ne, to není špatná věc. Spousta lidí spaluje sacharidy jako palivo. Jde o to, že provozování cukru není vždy udržitelné. Je to rychle spalující forma energie. To je důvod, proč máte znovu hlad, když sníte bagel k snídani, nebo si potřebujete zdřímnout po velké těstovinové večeři. Když vaše tělo spotřebuje tyto sacharidy, nakonec se budete cítit roztržití, unavení a hladoví, dokud se znovu nenajíte.

 

Pokud hledáte dámské fitness oblečení, náš eshop může být skvělou volbou.

 

Porovnejte to se spalovačem tuků. Když spalujete tuk jako palivo, můžete snadno vydržet hodiny bez přemýšlení o jídle a po celý den se cítíte plní energie a soustředění. Vaše tělo získává energii z vašeho tělesného tuku a tuk z vaší stravy. Jedná se o metabolický stav zvaný ketóza, neboli to, co se stane, když držíte ketogenní dietu. Zde se dozvíte, co to znamená být spalovačem cukru, co to znamená být spalovačem tuku a proč můžete být obojí.

Co byste měli vědět o svém metabolismu

Váš metabolismus je úžasný. Je to způsob, jakým vaše tělo přeměňuje jídlo na energii. Tato energie může pocházet ze sacharidů, tuků nebo bílkovin, neboli tří makroživin, které se nacházejí v potravinách.

 •      Protein je stavebním kamenem těla. Používá se pro energii a také se používá k opravě tkání a podpoře imunitního systému.
 •      Sacharidy jsou primárním zdrojem energie pro tělo.
 •      Tuky vám také dodávají energii a pomáhají tělu vstřebávat vitamíny.

 

Lidský metabolismus může spalovat sacharidy NEBO tuky na energii. Tato vlastnost byla důležitá, když jsme byli lovci a sběrači a ne vždy jsme věděli, kdy dostaneme další jídlo. Pokud by našemu tělu došly sacharidy, přirozeně bychom místo toho přešli na spalování uloženého tělesného tuku jako energii.

Co je, když spalujeme cukr?

Spalovač cukru primárně spaluje sacharidy jako palivo. Vaše tělo přeměňuje sacharidy z potravin, jako je chléb, brambory a cukrovinky na glukózu, jednoduchý cukr, který se přeměňuje na energii. Problém je v tom, že konzumace příliš velkého množství sacharidů může přispět k nadbytečnému tělesnému tuku a časem i k inzulínové rezistenci. Navíc je pravděpodobnější, že zaznamenáte energetické výpadky, když celý den spalujete sacharidy. Je také opravdu snadné jíst příliš mnoho sacharidů, zejména zpracované odrůdy. Jen si představte, jak snadné je získat koblihy, bagely, sušenky a velké mísy těstovin. Vaše tělo věrně promění tyto sacharidy na glukózu, ale pokud tato energie není využita, musí někam jít, takže se ukládá jako tělesný tuk.

Zde jsou některé zdroje energie pro spalovače cukru:

 •      Chléb a obilí
 •      Škrobová zelenina
 •      Ovoce
 •      Mléčné výrobky
 •      Sladidla jako cukr, med a sirup
 •      Potraviny s přidanými cukry, jako jsou sušenky a cukrovinky
 •      Nealkoholické nápoje

 

Přepínání mezi spalováním sacharidů nebo tuků na palivo se nazývá metabolická flexibilita.

 

batáty a spalování tuků

Co je, když spalujeme tuk?

Spalovač tuků primárně spaluje tuk jako palivo. Když jíte méně sacharidů, vaše tělo nakonec spaluje své zásoby glykogenu (jiný název pro uložené sacharidy). Váš metabolismus stále potřebuje energii k napájení vašeho těla a mozku, takže se přepne na spalování tuků jako paliva. Tento tuk pochází z vašeho tělesného tuku a tuku v jídle, které jíte. Tento stav se nazývá ketóza a má spoustu výhod, jako je větší výkon mozku, méně chutí, trvalá energie a kontrola hmotnosti. Dieta je typ ketogenní diety, která pomáhá vašemu tělu spalovat tuky na energii, a přitom vám ukazuje, jak jíst více plnohodnotných potravin, abyste dosáhli maximálního výkonu.

 

Zde jsou některé zdroje energie pro spalovače tuků:

 •      Maso, drůbež a vejce
 •      Máslo nebo ghí
 •      Mastné ryby
 •      Semena a ořechy
 •      Avokádo
 •      Kokosové ořechy
 •      MCT olej

 

Jste to, co jíte: Proč vaše tělo potřebuje sacharidy

Být spalovačem tuků zní docela úžasně, ale není to tak jednoduché, jako sníst každý den spoustu slaniny a úplně se zbavit sacharidů. Vaše tělo potřebuje nějaké sacharidy, aby fungovalo. Ve skutečnosti se někteří lidé dostávají do problémů, když dlouhodobě zůstávají v ketóze (režimu spalování tuků), jako jsou suché oči, hormonální nerovnováha a únava.

To je důvod, proč je dobrá cyklická keto dieta. To znamená, že jednou týdně máte den s vyšším obsahem sacharidů, což vašemu tělu dodá palivo, které může potřebovat. V ten den se můžete propadnout z ketózy, ale jakmile se vrátíte k dietě s nízkým obsahem sacharidů, vaše tělo se přepne zpět do režimu spalování tuků. Díky, metabolická flexibilito.

Jak efektivně spalovat tuky

Pokud máte rádi cukr, poslední věc, kterou chcete udělat, je přestat jíst sacharidy a cukr, studené krůtí maso. To prostě není udržitelné a je to jednosměrná vstupenka k masivní touze po cukru a energetickým horským drahám. Ne, díky.

 

Pokud se chcete stát spalovačem tuků a přejít na ketózu, existuje jednodušší způsob. Dieta je založena na několika jednoduchých principech:

 •      Jezte celé potraviny bohaté na živiny, jako je maso chované na trávě, organická zelenina a kvalitní tuky.
 •      Jezte převážně tuky, přiměřené množství bílkovin a málo sacharidů.
 •      Podívejte se, jak se cítíte, když se vyhýbáte běžným zánětlivým potravinám, jako jsou mléčné výrobky, lepek a luštěniny.
 •      Pijte k snídani kávu a budete se cítit spokojení a nabití energií na celé hodiny.

Jelepší na spalování tuků běh nebo trénink?

Zpět do obchodu