Využití MCT oleje ve sportu

mct olej účinky_1

MCT olej a jeho účinky

Triglyceridy se středním řetězcem (MCT) jsou mastné kyseliny odvozené z přírodních rostlinných olejů. Jsou rychleji absorbovány a metabolizovány rychleji než triglyceridy s dlouhým řetězcem (LCT), díky čemuž jsou MCT vynikajícím zdrojem energie. Bylo také prokázáno, že MCT poskytují širokou škálu zdravotních výhod, jako je zlepšení vytrvalosti, zvýšení ztráty tuku, prevence aterosklerózy a snížení kognitivního úbytku způsobeného věkem. MCT běžně používají vytrvalostní sportovci ke zvýšení hladiny energie a ke zlepšení výkonu. Tento článek shrnuje výhody MCT pro vytrvalostní výkon.

Máte stejný problém, ž jste vyzkoušeli už skoro všechny legíny na cvičení, ale žádné nebyly to pravé ořechové? Zkuste naše nejpohodlnější legíny Wild.

MCT a energetické hladiny

MCT mohou pomoci zvýšit hladinu energie, protože jsou rychle absorbovány a metabolizovány. MCT nevyžadují přítomnost karnitinu během metabolismu, což znamená, že jsou schopny rychle procházet dvojitou membránou mitochondrií. To způsobuje zvýšení acetyl-coA, což vede ke zvýšené produkci ketonů, které může tělo využít jako zdroj energie. MCT jsou oblíbené u sportovců, kteří chtějí zvýšit hladinu energie a zlepšit vytrvalost během vysoce intenzivního cvičení, a také slouží jako alternativní zdroj energie pro sportovce na dietě s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů.

Pro optimální vytrvalostní výkon zkuste kombinovat MCT se zdrojem sacharidů. Tím se optimalizuje hladina energie během výkonu a sníží se jakékoli snížení výkonu spojené s vyčerpáním glykogenu.

MCT a ztráta tuku

Vzhledem k tomu, že MCT jsou účinným zdrojem energie, je méně pravděpodobné, že je tělo bude ukládat jako tuk ve srovnání s LCT (triglyceridy s dlouhým řetězcem). MCT mají také nižší kalorický obsah než LCT a bylo prokázáno, že pomáhají potlačovat chuť k jídlu. Tyto body dělají z MCT ideální dietní volbu, když se snažíte snížit tělesný tuk. Výzkum ukázal, že dietní MCT mohou pomoci zvýšit oxidaci tuků, což dále zlepšuje šance na snížení tělesného tuku při používání MCT. Minimalizace tělesného tuku je důležitá pro vytrvalostní výkon, protože jakákoli zbytečná váha může ovlivnit výkon. Protože MCT mohou pomoci zlepšit hladinu energie a snížit tělesný tuk, mohou být zvláště účinné pro zlepšení vytrvalostního výkonu.

kokosový ořech_1

MCT a imunitní funkce

Bylo prokázáno, že MCT zlepšují zdraví střev. MCT se snadno a rychle vstřebávají s velmi malým výskytem gastrointestinálních potíží. Když vezmete v úvahu, že asi 80 % imunitních receptorů těla se nachází ve střevech, optimalizace zdraví střev je nanejvýš důležitá, když hledáte dlouhodobý pokrok v tréninku. Aerobní kondice dosažená hodně tvrdou prací může být velmi rychle zvrácena, pokud se do vaší tréninkové rutiny postaví nemoc. Používání MCT jako součásti vaší stravy proto může mít přínos pro krátkodobé i dlouhodobé tréninkové cíle.

MCT a svalový růst

MCT jsou vynikajícím zdrojem energie, který vám pomůže vytěžit maximum z každého tréninku. MCT jsou schopny velmi rychle procházet dvojitou mitochondriální membránou, zatímco MCT nevyžadují přítomnost karnitinu v procesu metabolismu tuků na rozdíl od LCT. To zvyšuje hladiny acetyl-coA, což vede k rychlé tvorbě ketolátek, které lze použít jako zdroj energie.

Během vysoce intenzivního tréninku, jako je silný odporový trénink, může zvýšení hladiny energie vést ke zvýšení intenzity tréninku. Schopnost zvýšit intenzitu tréninku pomocí MCT suplementace spolu s dietou bohatou na živiny pomůže zlepšit růst svalů způsobem, který lze udržet dlouhodobě.

MCT a kvalita spánku

Kvalita spánku je zásadní pro trvalé nabírání svalů a MCT může pomoci zlepšit obojí. Užívání MCT večer před spaním může pomoci snížit skoky inzulinu spojené se sacharidy s vysokým GI. To udržuje hladinu energie na konstantní úrovni, což je lepší, když se snažíte usadit se na zasloužený spánek.

Dalším bonusem používání MCT na rozdíl od jiných tuků je to, že MCT také pomáhají zvýšit oxidaci tuků, když spíte. Snížení tělesného tuku dále posílí estetické účinky nárůstu svalové hmoty. Kombinace účinků konzumace MCT zvyšující energii se zlepšenou kvalitou spánku bude mít pozitivní vliv na úroveň tréninku a nakonec zlepší výsledky.

 

Vyzkoušejte také olej z tresčích jater, rozepsali jsme se o něm v našem blogu.

Zpět do obchodu