Co jsou to transmastné kyseliny?

transmatné kyseliny

Transmastné kyseliny

Když mluvíme o naší stravě a příjmu potravy, tuk je často považován za špatného hráče, ale je důležité si uvědomit, že tuk je nezbytnou součástí naší stravy a je životně důležitý pro správné fungování těla. Tuky jsou jednoduše organické sloučeniny, které se skládají z atomů uhlíku, vodíku a kyslíku. Jsou také známé jako lipidy. Tři hlavní typy tuků jsou nasycené tuky, nenasycené tuky, a černá ovce, transnasycené (trans) tuky.

Co je to transmastný tuk?

Trans tuky jsou uměle vytvořené tuky, které se vyrábějí z polynenasycených tuků procesem zvaným hydrogenace (přidání atomů vodíku). Tím se kapalný polynenasycený tuk změní na pevný nasycený tuk.

Vyzkoušeli jste už legíny do fitka a žádné vás nepřesvědčily? Zkuste naše legíny Infinity.

K čemu se transmastné kyseliny používají?

Transmastné nebo zpracované tuky byly poprvé vyrobeny jako výsledek potravinářského průmyslu, který chtěl najít způsob, jak přeměnit kapalné oleje na pevné tuky, které jsou více použitelné při výrobě potravin. Jejich výroba je levná a vydrží mnohem déle než jiné tuky. Trans mastné tuky mohou také dát potravinám žádoucí chuť a texturu. Mnoho restaurací rychlého občerstvení používá trans-tuky ke smažení potravin, protože je lze používat znovu a znovu v komerčních friťácích a vydrží opakované zahřívání, aniž by se zničily.

Jaké potraviny obsahují trans-tuky?

Trans-tuky se často vyskytují v následujících potravinách

 

hranolky mcdonald

Chipsy, hranolky a většina smažených jídel

Pokud máte pochybnosti, můžete se vždy zeptat v restauracích, jaký olej použili ke smažení vašeho jídla.

Koláče a koláčové krusty

Pečené výrobky jsou známé tím, že obsahují trans-tuky a většina z nich bude obsahovat mezi 2 a 4 gramy trans-tuků na porci. Zkontrolujte štítky potravin a vyhněte se všemu, co uvádí trans-tuky, hydrogenované oleje nebo částečně hydrogenované oleje.

Margaríny a pomazánky

Není to tak dávno, co byly margaríny a pomazánky považovány za zdravou alternativu másla, avšak pro zachování jejich tvaru a konzistence mají mnohé z nich velmi vysoký obsah trans-tuků.

Směsi na dorty a muffiny

I když najdete směs s nápisem „bez trans-tuků“, pokud je v seznamu ingrediencí v detailech uvedeno „tuk do pečiva“, bude obsahovat stopy trans-tuků.

Burgery a hotdogy

Většina hamburgerů a hotdogů z řetězců rychlého občerstvení obsahuje vysoké množství trans-tuků. To platí i pro mražené hamburgery a klobásy kupované v supermarketech.

Sušenky

Cokoli, co může ležet na poličce nebo v balíčku po značnou dobu, musí být stabilizováno, což znamená použití hydrogenovaných olejů. Některé sušenky mohou obsahovat až 2 gramy trans-tuků na porci.

Zmrazená hotová jídla

Do těchto jídel se přidávají transmastné kyseliny, aby déle vydržely a také aby lépe chutnaly v ústech.

Co se dělá s trans-tuky?

Ukázalo se, že trans-tuky jsou nezdravější než nasycené tuky a někteří výrobci se nyní proaktivně vyhýbají používání trans-tuků ve svých produktech. Některé supermarkety odstranily trans-tuky ze všech svých hotových jídel a několik velkých řetězců restaurací se pokusilo vážně snížit hladiny trans-tuků ve svých produktech.

Co s námi trans-tuky dělají?

Trans-tuky zvyšují hladinu špatného cholesterolu (LDL neboli lipoprotein s nízkou hustotou) v těle. To způsobuje hromadění ve stěnách vašich tepen, což je činí tvrdými a úzkými. Trans-tuky mohou také snížit hladinu dobrého cholesterolu (HDL nebo lipoprotein s vysokou hustotou). Konzumace trans-tuků zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění a mrtvice, je také spojena s vyšším rizikem rozvoje diabetu 2. typu. Trans-tuky mohou také zvýšit zánět, což je reakce těla na zranění. Zánět hraje klíčovou roli při tvorbě tukových blokád v cévách srdce. Bylo prokázáno, že trans-tuky poškozují buňky lemující krevní cévy, což vede k zánětu. Takže v budoucnu kontrolujte etikety na potravinách, zda neobsahují trans-tuky, pak si udělejte laskavost a vyhněte se jim.

Závěr

Trans mastné tuky bychom měli vyřadit ze svého jídelníčku, pokud dbáme o své tělo a zdraví. Někdy se jim prostě vyhnout nelze, takže jeden úlet nás nezabije. Ale častá konzumace by mohla znamenat vážný problém pro naše zdraví, náš vzhled a naši fyzičku.

Přečtěte si náš článek co jsou zdravé tuky.

Zpět do obchodu