Proč díky tuku chutná jídlo tak dobře?

chuť na nezdravé jídlo

Chuť na nezdravé jídlo

Slanina, zmrzlina, burger a hranolky, co přesně dělá tato jídla tak dobrými? Znáte sladké, slané, kyselé, hořké a umami, ale můžeme skutečně ochutnat tuk? Přečtěte si o vědě, proč toužíme po tučných jídlech.

Je tuk příchutí, kterou můžeme ochutnat?

Spojujeme tučná jídla jako máslo a čokoládu s lahodností, ale je tuk stejný jako naše základní chutě soli, sladké, kyselé, hořké a umami? Vědci zjistili, že konkrétní receptory na buňkách chuťových pohárků, pojmenované CD36 a receptor spřažený s G proteinem (GPCR) 120, vnímají chuť tuku. Když jsou tyto receptory aktivovány tukem, neurotransmitery v mozku uvolňují sloučeniny v celém trávicím traktu, které rozkládají tuk na mastné kyseliny s krátkým řetězcem a lipidy, které jsou absorbovány tělem. Skutečnost, že tato řetězová reakce začíná, když tělo ucítí tuk na jazyku, se zdá být důkazem, že tuk splňuje kritéria pro kvalifikaci jako oficiální příchuť. Stále existují pochybnosti o tom, zda skutečně dokážeme „ochutnat“ tuk stejně, jako můžeme identifikovat sladkost cukroví nebo hořkost hořké čokolády. Dokud se tato debata nevyřeší, může komunitě chutí nějakou dobu trvat, než oficiálně uzná tuk jako šestou příchuť.

Naše oblečení je vkusné a pohodlné, jako například dámské fitness legíny s řasením Avant.

Proč náš mozek touží po tučných jídlech?

Může to být naše podvědomí v práci. Pro některé lidi je láska k bohatým, tučným jídlům především o kondicionování, propojení zpět s místem emocionálního spojení. Když jste byli malí, dostávali jste každý večer dezert jako odměnu za dokončení večeře? To mohlo v průběhu času vygenerovat trénovanou odezvu, dodávající vzpruhu dopaminu vyvolávajícího potěšení pokaždé, když dostanete misku zmrzliny nebo kousek dortu. To nás vede k touze po tučných jídlech, když chceme výbuch potěšení, a když si dáme tučný dezert, náš mozek je zaplaven dopaminem. Vědci zjistili, že síla těchto tužeb je stejně silná jako touha závislého na drogu. Podle studií provedených na univerzitách ukázala funkční magnetická rezonance (fMRI), že touha po jídle aktivuje oblasti mozku související s emocemi, pamětí a odměnou – stejné oblasti, které se aktivují, když narkomani použijí drogy.

Jakmile sníme tuk, také skvěle zažene náš hlad.

nezdravé jídlo_1

Jak se cítíte sytí po tučných jídlech?

Jak se lidé vyvíjeli, vyvinuli jsme preferenci potravin s vysokým obsahem tuku jako klíče k přežití. Spokojenost s pocitem sytosti po tučném jídle nám pomohla vyvinout se a hledat více tuku. Za tím, co vám dává tento plný pocit, je věda. Víte, jak se voda a olej vzájemně ovlivňují? Jedním z důvodů, proč je tuk uspokojující a díky kterému se cítíte méně hladoví, je to, že váš trávicí trakt je založen na vodě. Voda a tuky, jako je olej, se nemíchají, takže váš trávicí trakt se musí zpomalit a použít úplně jiný soubor mechanismů k rozkladu tuků.

Lipáza je klíčovým hráčem při rozkladu vazeb mastných kyselin. Začíná v ústech, kde lipáza ve slinách štěpí některé lipidy s krátkým řetězcem na diglyceridy. To je ten uspokojivý pocit v ústech, který získáte, když se vám na jazyku roztírá krémová omáčka nebo se v ústech rozpouští zmrzlina nebo čokoláda. Zpracování tuku trvá déle, takže jak se jídlo pohybuje trávicím traktem do tenkého střeva, rychlost, kterou se jídlo pohybuje trávicím traktem, nazývaná také motilita žaludku, se zpomaluje. Žluč z jater a více lipázy pocházející ze slinivky břišní vstupují do tenkého střeva, aby rozložily tuk na menší řetězce mastných kyselin a poté na lipidy, které mohou být absorbovány do krve. Když se trávení zpomalí, vaše střeva vyšlou zprávu do vašeho mozku, že můžete přestat jíst. Cítíte se sytí, ne hladoví. Jakmile se tuk vstřebá do těla, trávení se opět zrychlí a vy jste připraveni na další jídlo.

 

Používejte zdravé tuky ke snížení chuti k jídlu 

Sílu metabolismu tuků můžete využít k potlačení chutě.

Studie ukázaly, že když účastníci snědli snídani s vysokým obsahem tuku nazývaného triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT), snědli méně na oběd. Když konzumovali více MCT na oběd, jedli také méně k večeři. MCT oleje jsou keto-friendly a pomáhají prodloužit období mezi jídly tím, že snižují chutě a pomáhají vám zůstat déle sytí. MCT oleje nejsou jen způsob, jak omezit chutě, také dodávají vašemu tělu energii bez nehod a zlepšují kognitivní výkon pro dlouhotrvající povzbuzení mozku. Nejste si jisti, jak získat více MCT ve vaší stravě? Koukněte na náš blog, kde jsme se vám o něm rozepsali.

Zpět do obchodu