Co je to frutarianismus?

co je to ovocná dieta

Ponoříme se trochu hlouběji do dalšího horkého tématu diety s názvem frutarianismus. Je to dieta, která zahrnuje hodně ovoce. Pojďme se ponořit přesně do toho, co to obnáší, jestli nám to vůbec prospívá, nebo je to jen další výstřelek na stále rostoucím seznamu.

Co je to ovocná dieta neboli frutarianismus?

Ovocných lidí může být celá řada. U některých frutarianů pochází motivace z fixace na návrat do minulosti, která předcházela agrární společnosti, kdy lidé byli jednoduše sběrači. Další častou motivací je touha eliminovat vnímanou toxicitu zevnitř těla. Pro ostatní je přitažlivost frutarianské diety způsobena výzvou, kterou restriktivní povaha této diety přináší.

Abyste byli fruitariáni, musí alespoň polovina vašich kalorií pocházet ze syrového ovoce. Dalších 25% až 50% kalorií obvykle pochází z ořechů, semen, zeleniny a celozrnných produktů. Přísní ovocnáři však mohou sníst až 90% ovoce a pouhých 10% ořechů či semen. Tato dieta je svou povahou velmi omezující.

Mezi potraviny, které mohou jíst frutariáni, patří:

  •     Kyselé ovoce: citrusy, brusinky, ananas, třešně, maliny, fíky
  •     Sladké ovoce: hrozny, melouny, banány
  •     Olejnaté ovoce: kokosové ořechy, olivy, avokádo
  •     Zeleninové ovoce: papriky, rajčata, okurky, dýně
  •     Ořechy: lískové ořechy, kešu, mandle, pistácie, vlašské ořechy
  •     Semena: slunečnice, dýně
  •     Nápoje: kokosová voda, čerstvé ovocné šťávy a voda

 

Zakázané potraviny

Frutarian nekonzumuje žádné živočišné bílkoviny. Vejce, drůbež, vepřové a hovězí maso nejsou pro ovocnáře. Stejně jako živočišné bílkoviny nejsou pro ovocnou stravu povoleny mléčné výrobky, jako jsou mléko, jogurty, sýry nebo jiné živočišné mléčné výrobky. Někteří frutariáni pijí místo kravského nebo kozího mléka mandlové, kešu nebo kokosové mléko. Zrna a obilné produkty nejsou povoleny v dietě pro vegetariány, a to včetně naklíčených obilných produktů. Můžete si myslet, že brambory by byly povoleny v dietě pro vegetariány, ale není tomu tak, protože brambory jsou škrobnaté. Skutečná ovocná strava neobsahuje žádné fazole nebo luštěniny, včetně cizrny, čočky, hrachu, sóji a arašídů. Zpracované potraviny nejsou ve fruitariánské stravě povoleny. To znamená nakupovat pouze po obvodu obchodu s potravinami nebo na místním farmářském trhu.

ovocné šťávy

Co říká věda

Navzdory výživným vlastnostem celého ovoce může být jejich konzumace na úkor jiných skupin potravin nebezpečná. Naše těla potřebují bílkoviny a tuky, dvě hlavní makronutrienty, kterých možná nebudete dostatečně konzumovat při dietě s ovocem. Kromě toho, vyřazení zrn vás vystavuje riziku nedostatku vitaminu B, omezení mléčných výrobků a zeleniny vás může vystavit riziku nedostatku vápníku a vynechání živočišných produktů může vést k nedostatku vitaminu B-12. Nedostatek mikroživin může vést ke komplikacím, jako je anémie, únava, poruchy imunity a osteoporóza. Frutaristé mají často také nízké hladiny vitaminu D, jódu a omega-3 mastných kyselin, což může vést k anémii, únavě, letargii a dysfunkci imunitního systému. To činí podvýživu a nedostatek živin ve stravě velmi častým problémem.

Riziko zdravotních komplikací

Riziko zdravotních komplikací je u frutariánské diety vysoké. Omezující povaha stravy může být nebezpečná pro lidi s diabetem nebo prediabetem, protože konzumace velkého množství ovoce může zvýšit hladinu cukru v krvi a ovlivnit citlivost na inzulín. Ovocná dieta může být nebezpečná i pro lidi s poruchou slinivky a ledvin. V některých případech se přísní fruitariáni mohou dokonce omylem vyhladovět do těžké ketoacidózy. Omezení vaší stravy pouze na jedno dobré jídlo může vést k záchvatovému přejídání jiných skupin potravin kvůli tomu, co známe jako cyklická dieta. To může také podpořit neuspořádané stravování. Spoléhat se hlavně na ovoce a připravit se o potřebné vitamíny, tuky a bílkoviny, je možné zatlačit své tělo do toho, co známe jako „režim hladovění“. Pokud vaše tělo cítí, že nesplňuje své energetické požadavky, zpomalí váš metabolismus ve snaze zachovat energii pro vitální funkce, jako je dýchání.

Závěr

Ovocná dieta sice nabízí určité nutriční výhody, ale existují i ​​závažné nevýhody. Protože ovoce je obvykle nízkotučné a plné vody, můžete sníst hodně ovoce za relativně málo kalorií. Při dietě založené na ovoci byste museli jíst velké množství jídla, abyste splnili své požadavky na kalorie, což účinně podporuje plnost. Přestože ovoce obsahuje mnoho živin, neobsahuje všechny živiny, které potřebujete pro zdravou a vyváženou stravu. Dodržování ovocné diety může také vést k vážné touze po jiných potravinách, což může způsobit přejídání nebo jiné formy neuspořádaného stravování. Náš verdikt je, že toto je další výstřelek. Zaměřte se na dietu nutričně hodnotného jídla, která zahrnuje různé skupiny potravin a nevylučuje celou skupinu potravin, protože pokud se neprovedete správně, automaticky se vystavujete riziku závažných nutričních nedostatků.

 

Když si obléknete naše dámské fitness legíny Revive Beige, tak vám zaručuji, že už jiné chtít nebudete.

Zpět do obchodu