Je čas milovat sám sebe: Jak navrhnout plán sebepéče?

péče o sebe

Jak o sebe pečovat

Péče o sebe je přesně to, co název napovídá: dobrá péče o sebe všemi možnými způsoby, což zahrnuje vaše fyzické zdraví, emocionální zdraví a duševní zdraví. A i když péče o sebe v posledních letech určitě získala více pozornosti, je to víc než jen přechodná fáze. Péče o sebe je nutností a je tady, aby zůstala. Zde je návod, jak navrhnout plán péče o sebe, který je pro vás ten pravý.

Péče o sebe může zahrnovat i to, že si koupíte něco hezkého na sebe, a proto doporučujeme naše fitness oblečení, které je přesně to pravé, které do fitka potřebujete.

Proč je péče o sebe důležitá?

Dnes se potýkáme se stále rostoucím počtem úkolů a stresorů, se kterými je téměř nemožné žonglovat a riziko vyhoření je reálné. Péče o sebe znamená udělat krok zpět od veškerého chaosu a zaneprázdněnosti vašeho života a věnovat nějaký čas soustředění pouze na sebe. Oprostit se od shonu každodenního života nabízí příležitost odpočinout si, nabít energii, omladit a zkontrolovat sami sebe. Může vám pomoci cítit se lépe, zvládat stres, nastolit lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, a dokonce zlepšit kvalitu vašeho života.

Strategie zvládání sebeobsluhy mohou být tak jednoduché, jako jít na krátkou procházku, uklidit si nebo si pochutnat na dobrotě, která chutná a díky níž se cítíte ještě lépe.

 

Jak strava ovlivňuje péči o sebe

Už víte, že vaše strava ovlivňuje vaše celkové zdraví. Je však také důležité si uvědomit, že to, co pravidelně jíte a pijete, ovlivňuje vaši náladu, duševní zdraví, hladinu energie a obecněji to, jak moc se cítíte být sami sebou. Jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit své celkové zdraví a pohodu, je věnovat se své stravě záměrně a zásobovat své tělo zdravými potravinami bohatými na živiny.

Péče o sebe začíná v kuchyni

Strava založená na vysoce kvalitních tucích může zlepšit vaši energetickou hladinu a poskytnout vám více paliva pro sebeobslužné činnosti. Je to proto, že vaše tělo potřebuje tuk, aby fungovalo na svém vrcholu. Tuk hraje roli ve zdraví mozku, hormonálních funkcích a dokonce i náladě. Konzumace více kvalitních tuků, jako je MCT olej, olivový olej, vejce a volně žijící ryby, vám dává stavební kameny, abyste se cítili co nejlépe.

Vaření jako forma péče o sebe

Vaření a pečení mohou být také terapeutické postupy. Když si vaříte a pečete pro sebe, vyživujete své tělo a poskytujete si kreativní odbyt, který je doprovázen lahodným finále. Příprava jídel (a dezertů) pro ostatní může být také dobrou strategií, jak se vyrovnat s vaší úrovní stresu a budete se cítit dobře, když víte, že jste vykouzlili úsměv na tváři milované osoby.

Jak vytvořit plán péče o sebe

Vytváření plánu péče o sebe od nuly se může zdát zdrcující, ale vaše šablona může začít dovednostmi, jak se vyrovnat s tím, že stačí jít spát o 30 minut dříve nebo si stanovit cíl, kolik vody během dne vypijete. Ptáte se, jak začít? Sestavili jsme několik jednoduchých nápadů na péči o sebe, které můžete snadno začlenit do svého plánu:

Vyhraďte si čas pro sebe

Možná si myslíte, že jste příliš zaneprázdněni. Ale i ten nejnabitější rozvrh by měl zahrnovat čas na sebepéči. Ať už je to jednou týdně nebo jednou měsíčně, plánování péče o sebe je stejně důležité jako udržování pracovního nebo společenského kalendáře. Na začátku týdne nebo měsíce si sedněte a vyhraďte si do kalendáře čas pro sebe, i když je to jen krátké časové okno, poděkujete si, že jste upřednostnili své vlastní emocionální potřeby.

Prozkoumejte různé činnosti péče o sebe

Neexistuje žádný univerzální přístup k péči o sebe. Důležité je, že se účastníte činnosti, při které se cítíte šťastní, svěží a naplnění. Vaše péče o sebe může zahrnovat péči o obličej, organizování skříně nebo oblečení, trávení času se svými mazlíčky, pečení várky sušenek, zahájení nového řemeslného projektu, fyzickou aktivitu, jako je běh nebo něco úplně jiného. Dokud děláte něco, díky čemu se cítíte dobře a zdravě, praktikujete péči o sebe.

Buďte také otevření prosazování nových dovedností. Vaše rutina péče o sebe může zahrnovat osvědčené činnosti, které už milujete, ale je to také dobrý čas vystoupit ze své komfortní zóny. Zamyslete se nad něčím, co můžete vyzkoušet a co je zcela nové a odlišné, jako je flotační terapie, horolezectví, práce se dřevem, pozorování ptáků nebo uvařte něco podle nového receptu. Objevování nového koníčku může být samo o sobě formou péče o sebe.

 

sebepéče a jóga

 

Zjistěte, co vás naplňuje (a pochopte, co ne)

Váš nejlepší přítel možná rád chodí do lázní, ale možná jste si uvědomili, že se cítíte nepohodlně a nemůžete se při masáži pořádně uvolnit. A to je v pořádku. Vaše potřeby péče o sebe mohou vypadat úplně jinak než potřeby někoho jiného. Péče o sebe sama znamená dělat to, co je pro vás nejlepší, ne pro nikoho jiného. Pokud vám něco neslouží, uvolněte to. Život je příliš krátký na to, abyste trávili čas věcmi, které vás nedělají šťastnými.

Deník

Máte někdy pocit, že ve vaší hlavě plave milion různých myšlenek? Vyhraďte si čas na zapsání všech těchto myšlenek, ať už to bude jednou denně, nebo kdykoli se začnete cítit přemoženi všemi životními stresory. Kromě podpory vašeho emocionálního zdraví je psaní deníku také dobrým způsobem, jak sledovat, co funguje a co nefunguje během vaší cesty péče o sebe. Chcete-li zdokonalit své strategie péče o sebe, dělejte si poznámky o tom, jak se cítíte při jedné činnosti oproti jiné.

Cvičte všímavost

Je čas proniknout do svého nitra a být zcela přítomen v daném okamžiku. Existuje spousta způsobů, jak cvičit všímavost, včetně meditace, malebné procházky nebo prostě odpojení od sociálních sítí na několik hodin. Vyzkoušejte je všechny, abyste zjistili, která z nich funguje a je pro vás nejlepší.

Zažeňte negativní sebemluvu

Spousta z nás má v hlavě ten malý hlas, díky kterému máme pocit, že nejsme dost dobří. Když budete přemýšlet o svých nápadech na péči o sebe, věnujte velkou pozornost tomu, jak mluvíte sami se sebou. Ukažte si soucit a lásku, způsob, jakým byste mluvili s přítelem.

Potraviny a doplňky na podporu sebepéče

Ať už celý den dřete na nohou, nebo jste trénovali mimořádně tvrdě nebo jste cvičili venku, upřednostnění fyzické regenerace je důležitým aspektem péče o sebe a celkové kondice. Kromě toho, že budete jíst dostatek zdravých potravin bohatých na živiny, můžete svému tělu ukázat extra kousek lásky pomocí specifických doplňků. Pokud máte zájem o doplnění své pravidelné stravy, abyste zvýšili svou péči o sebe, zvažte tyto osvědčené a testované produkty.

  • Kolagen je přirozený způsob omlazení vašeho těla. Tento protein hraje roli v celém vašem těle, od udržování zdraví kloubů až po podporu zdravé pokožky. Můžete pomoci zajistit, aby vaše tělo dostávalo veškerý kolagen, který potřebuje, pomocí potravin nebo nějakého kolagenového doplňku.
  • Dostatek spánku je nezbytný pro vaši celkovou pohodu. Pokud potřebujete trochu pomoci s uklidněním na konci dne, existují přírodní doplňky na podporu spánku, které vám pomohou tento problém vyřešit.
  • Vaše střeva jsou plná drobných organismů, které pomáhají udržovat vaše tělo ve špičkové formě. Pokud váš střevní mikrobiom není v pořádku, budete se cítit méně sami sebou, a proto je zdraví střev tak důležité pro péči o sebe.
  • Omega-3 mastné kyseliny, poskytují podporu vašemu srdci, mozku a kloubům. Tento vzorec také obsahuje antioxidanty pro boj s volnými radikály, což je klíčová součást zdravé stárnutí.

Závěr

Péče o sebe je víc než jen módní fráze, je to způsob života. Péče o své tělo, mysl a ducha by měla být vždy nejvyšší prioritou, abyste mohli být tou nejlepší verzí sebe sama. Mějte na paměti své potřeby péče o sebe a budete se cítit nabití energií a připraveni vypořádat se s každou položkou na vašem seznamu úkolů, bez ohledu na to, co vám život přinese.

Pokud máte problémy se spánkem, tak v tomto článku najdete návod, jak zlepšit spánek.

Zpět do obchodu