Typy půstových diet a jak si vybrat tu správnou

postní diety

Postní diety

Půst není jen vědecky ověřený způsob, jak řídit svou váhu. Různé typy půstových diet také pomáhají vašemu tělu odstranit buněčný odpad a dokonce zlepšit vaši náladu. Od snížení rizika onemocnění až po zlepšení paměti si můžete užít spoustu výhod půstu jen tím, že budete měnit jídlo. Půst se může hodit do jakékoli stravy, ale pokud potřebujete strukturu, máte možnosti. V závislosti na vašich stravovacích návycích a zdravotních cílech najdete styl, který vyhovuje vaší rutině. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli o některých z nejlepších hubnoucích diet a o tom, jak začít.

Do nového oblečení nepotřebujete zas tolik zhubnout, důležité jsou svaly. Naše dámské fitness legíny jsou vyrobeny z pružných materiálů, takže se přizpůsobí vaší postavě.

Co jsou to půstové diety?

Ačkoli neexistuje žádný univerzální přístup k půstovým dietám, obvykle zahrnují období, kdy se postíte, zdržíte se jídla nebo pití čehokoli s obsahem kalorií a období, kdy jíte, někdy soustředěně na konkrétní skupiny potravin. S tímto typem diety můžete několikrát týdně vynechat snídani nebo můžete každý den omezit své stravovací okno. Vše záleží na tom, co vám vyhovuje. Každý reaguje na půst jinak, ale tento styl stravování vám může pomoci cítit se více jako vy. Půstové diety mohou pomoci zlepšit vaši náladu a lépe řídit svou váhu. Další výhody sahají od zlepšené paměti a bdělosti až po autofagii, což je přirozený způsob, jakým vaše tělo čistí poškozené buňky a toxiny, aby uvolnilo místo pro čerstvé, zdravé buňky.

Pravidla pro všechny půstní diety 

 • Omezení sacharidů a doplnění správných tuků během období jídla vám může pomoci vyhnout se poklesu hladiny cukru v krvi, ke kterému dochází během období půstu. Experimentujte s různými dietními potravinami nalačno a uvidíte, jak se cítíte.
 • Zůstaňte hydratovaní pravidelným příjmem vody. Snažte se pít více vody než obvykle.
 • Chcete-li cvičit, načasujte si své stravovací okno blízko tréninku. Někteří lidé raději chodí do posilovny, když se zdržují jídla. Dělejte to, co vám vyhovuje.
 • Když přerušíte půst, přerušte ho dobře. Nejlepšími dietními potravinami nalačno jsou zdravé plnohodnotné potraviny, jako je zelenina, kvalitní tuky a maso chované na pastvě, abyste maximalizovali svůj příjem živin.
 • Zásobte se oblíbenými nápoji, které vám pomohou zvládnout váš půst. Pokud nedržíte přísný půst pouze o vodě, můžete v postní dny popíjet obyčejný čaj a kávu, jako jsou čistá kávová zrna.
 • Ve dnech bez půstu si připravte svačiny a nápoje s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů, když vám dojde energie, jako například kolagenovou proteinovou tyčinku.

 

Typy půstů

Dieta 16:8 nalačno

 • Jedná se o dietu s přerušovaným půstem, při které omezíte jedení na jediné osmihodinové okno každý den, obvykle mezi polednem a osmou hodinou večerní.
 • Pro dosažení nejlepších výsledků omezte sacharidy na večeři a zůstaňte hydratovaní po celý den velkým množstvím vody.
 • Po adaptaci na 16hodinový půst vyzkoušejte 18hodinový půst s šestihodinovým oknem pro jídlo, abyste získali ještě více výhod přerušovaného půstu. Dieta 16:8 je jednou z nejoblíbenějších diet. Je to dokonalý přechod pro každého, kdo s půstem začíná. Základní 16:8 neomezuje váš výběr jídla během vašeho jídelního okna. Nicméně dieta s nízkým obsahem sacharidů s potravinami bohatými na živiny může zlepšit vaše výsledky.
 • Je to proto, že dieta s nízkým obsahem sacharidů pomáhá udržet hladinu cukru v krvi stabilní, což usnadňuje vyhnout se pocitu „zlobení“ během půstu, což je jeden z největších potenciálních negativních vedlejších účinků půstu. Navíc dieta s nízkým obsahem sacharidů usnadňuje dostat se do ketózy, což má další výhodu v potlačení chuti k jídlu.

Dieta 5:2 nalačno

 • Jezte jako obvykle pět dní v týdnu. Dva dny v týdnu omezte kalorie na maximum 500-600.
 • Během dnů s omezeným příjmem kalorií si dopřejte tři malá jídla nebo dvě o něco větší jídla.
 • Abyste se cítili méně hladoví, rozložte své půsty mezi dny jídla.
 • Studie ukazují, že půst 5:2 může vést ke ztrátě hmotnosti a zlepšení inzulínové rezistence (což může snížit riziko cukrovky 2. typu) ve srovnání se samotným omezením kalorií.

Eat-Stop-Eat dieta 

 •      Postěte se 24 hodin dvakrát týdně a dalších pět dní jezte normálně.
 •      Během normálních stravovacích dnů jezte výživná jídla.
 •      Stále můžete každý den něco jíst. Jezte v pátek v 7:00, začněte půst v 8:00 a jezte znovu po 8:00 v sobotu.

 

Na základě zkušeností vám postní dieta Eat-Stop-Eat umožňuje dodržovat běžné stravovací vzorce po většinu týdne. Půst po dobu 24 hodin dvakrát týdně vytváří kalorický deficit a může pomoci nastartovat ketózu. 24hodinový půst je však delší časové období a než se pokusíte o delší půsty, měli byste si promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

 

voda a půst

Půst 4:3 (také známý jako půst na druhý den)

 •      Držte půst každý druhý den a ve dnech bez půstu jezte normálně. Za týden budete jíst normálně čtyři dny po sobě a tři dny se postit nebo naopak.
 •      Ve dnech půstu se omezte na 500 kalorií.
 •      Ve dnech bez půstu jezte normálně.

 

Plán 4:3 vám může pomoci zvládnout vaši váhu. Ale při tolika půstu může být opravdu těžké dodržet plán. Výzkumy naznačují, že tato konkrétní postní dieta vede k pocitům hladu a podrážděnosti, což vám může dlouhodobě bránit v jejím přijetí. Abyste zůstali na správné cestě, zůstaňte ve dnech půstu zaneprázdněni a rozptýleni.

Warrior Diet

 • Rychle nebo jezte méně než normálně během 20hodinového okna a poté snězte jedno velké jídlo během čtyřhodinového večerního okna.
 • Během období půstu můžete jíst malé množství syrových produktů, jako jsou bobule nebo listová zelenina, tekutiny s nulovým obsahem kalorií, jako je zelený čaj, nebo bílkoviny, jako jsou sázená vejce.
 • Během večeře jezte zdravé, organické potraviny s vysokým obsahem živin.

 

The Warrior Diet je založena o stravovacích návycích dávných válečníků, nikoli na tvrdé vědě. Vaše výsledky na Warrior Diet se budou divoce lišit v závislosti na tom, jak moc snížíte příjem potravy a co jíte v období jídla.

Jedno jídlo denně (OMAD)

 • Půst po dobu 23 hodin a můžete jíst své denní kalorie během jedné hodiny.
 • Chcete-li mít dostatek času na společenské jídlo a nechcete stále trávit před spaním, zvažte jídlo mezi 16-19 hodinou, každý den.
 • Když jíte, dejte si vyvážené a výživné jídlo, ne obří pizzu.

 

OMAD poskytuje všechny výhody půstu a zároveň zjednodušuje váš rozvrh a přístup k jídlu. Vzhledem k tomu, že OMAD zahrnuje omezení kalorií a jedení jednoho jídla, může také maximalizovat výhody hubnutí nalačno. Vzhledem k tomu, že OMAD vyžaduje více úsilí, nezkoušejte to, dokud nebudete mít více zkušeností s půstem.

 

Spontánní vynechávání jídla

 • Vynechejte jídlo, když nemáte hlad.
 • Když jíte, dodržujte svůj normální jídelníček.

 

Tato dieta využívá intuitivní přístup, ideální pro každého, kdo chce naprostou flexibilitu. Chcete-li si udržet zdravou váhu, udržet si stabilní hladinu cukru v krvi a dokonce prodloužte dobu půstu, jezte v období bez půstu stravu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem kvalitních tuků, jako je keto dieta.

Přerušovaný půst

 • Držte se 18 hodin a omezte dobu stravování na šest hodin, obvykle 14–20 hod.
 • Pijte k snídani kávu s MCT olejem, abyste zůstali nabití energií a potlačili chutě.
 • Během období jídla jezte kvalitní tuky a omezte sacharidy, abyste spalovali tuky a zůstali v ketóze.

Přerušovaný půst je druh přerušovaného půstu nazývaný tukový půst. Tento typ stravování se vyhýbá pocitu „hněvu“, který můžete mít z jiných půstů. Jednoduše nahraďte snídani ráno šálkem kávy. Kvalitní tuky vás zasytí až do oběda a stále budete těžit z mnoha výhod půstu.

Navíc vám tento styl stravování pomáhá rychle dosáhnout stavu ketózy spalujícího tuky.

Jak najít tu nejlepší dietu pro vás

Vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, než zkusíte půst. Půst není ideální pro lidi s anamnézou poruch příjmu potravy.

Půst může být zpočátku obtížný (zejména pro začátečníky). Se správnou dietou můžete převzít kontrolu nad svými stravovacími návyky a získat velké výhody. Jako každý styl stravování budete chtít experimentovat, abyste zjistili, co vám vyhovuje. Začněte s větším oknem jídla, například 16:8. Je snazší se postupně propracovat do delších postních oken.

 

Znáte také pegan dietu?

Zpět do obchodu