Ovesné vločky a proč jsou důležitou součástí jídelníčku?

ovesné vločky recepty

 

V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět o ovesných vločkách. Oves a ovesné vločky jsou základní součástí každé zdravé stravy na nabírání svalů. Ale co z nich dělá tak dokonale zdravé jídlo?

Jsou ovesné vločky bez lepku?

Ano, oves sám o sobě neobsahuje lepek v surové přírodní formě. Často se však může zpracovávat a balit, a díky tomu, mohou obsahovat stopová množství lepku z jiných produktů. Pokud se tedy potřebujete ve své stravě vyhnout lepku, vybírejte oves, který je jasně označen jako „bezlepkový“. To znamená, že budou bez jakékoli křížové kontaminace. Ale pokud prostě dáváte přednost minimalizaci množství lepku, který jíte, pak si můžete vybrat i běžný oves, a to bezpečně s vědomím, že oves sám o sobě je bezlepkové zrno.

Věděli jste, že naše fitness obleceni je vyrobené z kvalitních bezešvých materiálů? Tento materiál se vyznačuje velkou pružností a kvalitou.

Je oves bez pšenice?

Oves neobsahuje pšenici, ale může být zpracován v zařízeních, která rovněž zpracovávají pšenici (a další obiloviny obsahující lepek). Pokud se potřebujete ve svém jídelníčku vyhnout pšenici, musíte zvolit bezlepkový oves, který bude zaručeně bez jakýchkoli stop pšenice a lepku z jiných produktů. Ale samotný oves v syrové přírodní formě neobsahuje pšenici.

Jsou instantní ovesné vločky zdravé?

Instantní oves je surový oves rozemletý na jemný prášek. Jsou docela zdravé, ale nemusí být tak syté nebo uspokojující jako celé ovesné vločky. Je to proto, že proces mletí zrna na jemnou strukturu odstraňuje část vláken. Instantní ovesné vločky mohou být skvělou volbou pro přidání do koktejlů a smoothies nebo pro přípravu rychlé snídaně nebo jídla před tréninkem. Pokud zvolíte instantní ovesné vločky, ujistěte se, že neobsahují přidaný cukr (který může přidat zbytečné kalorie). Čistý, obyčejný instantní oves je zdravou volbou rychle působících sacharidů. Ale celá ovesná zrna budou uspokojivější a sytější.

Sacharidy v ovsu

Oves – někdy nazývaný jako ovesné vločky, je velmi zdravou složkou, která má vysoký obsah sacharidů a vlákniny, ale obsahuje také některé tuky a bílkoviny. 100 g ovsa (což je docela velká porce) obsahuje kolem 60 g sacharidů.

Výhody ovesných vloček

Konzumace ovsa má spoustu výhod, zvláště pokud chcete posílit své tréninky a budovat svalovou hmotu. Oves je zcela přírodní a je skvělým zdrojem energie (není divu, že je oves tak oblíbenou volbou k snídani). Obsahuje sacharidy, bílkoviny, tuky a vlákninu beta-glukan, která může snížit LDL cholesterol, snížit hladinu cukru v krvi a podpořit dobré bakterie ve vašem trávicím traktu. A jsou plné mikroživin, včetně hořčíku, železa, zinku a vitamínů B. Oves obsahuje cenné rostlinné antioxidanty zvané polyfenoly, včetně typu zvaného avenanthramidy, o kterých se předpokládá, že pomáhají snižovat krevní tlak a zvyšují produkci oxidu dusnatého.

 

jak udělat ovesnou kaši

Ovesné vločky a cvičení

Ovesné vločky jsou skvělé předtréninkové jídlo. Jaké jsou nejlepší způsoby, jak jíst oves před tréninkem?

Ovesné koktejly pro kulturistiku

Jedním z nejjednodušších a nejrychlejších způsobů, jak získat výhody ovsa před tréninkem, je jeho přidání do koktejlu. Jednoduše vložte svou běžnou porci ovsa (pro většinu lidí to bude mezi 30 g-70 g) do mixéru spolu s odměrkou proteinového prášku a tekutinou, nejlépe s vodou nebo mlékem pro vyšší obsah bílkovin. Pokud máte rádi koktejly studené, přidejte trochu ledu. Pak vše zamíchejte. Můžete přidat další ingredience podle svých chuťových pohárků a makra: mražené bobule, banán, mléko, jogurt, ořechové máslo, kakaový prášek nebo zelený prášek. Základní koktejl z ovsa a proteinového prášku vám poskytne vše, co potřebujete pro předtréninkové jídlo. Sacharidy, bílkoviny, malé množství zdravých tuků a dostatek tekutin.

Nejlepší oves na proteinový koktejl

Nejlepší volbou ovsa pro proteinový koktejl jsou instantní ovesné vločky. Vločky jsou již rozemleté ​​na jemně mletou konzistenci, takže je můžete smíchat s vodou (nebo mlékem) a proteinovým práškem s mícháním nebo bez něj.

Ovesné vločky a syrovátka před tréninkem

Oves a syrovátka je klasická předtréninková svačina. Nejen, že je cenově výhodný a super jednoduchý na výrobu, ale také vám poskytne ideální poměr sacharidů a bílkovin z přírodních zdrojů. Oves a syrovátku můžete kombinovat jako koktejl, jako proteinový oves nebo jako oves přes noc (oves, syrovátku a tekutinu vložte do nádoby, zamíchejte a nechte přes noc v lednici). Je snadné mít oves a syrovátku v práci, v tašce nebo s sebou, když cestujete. Oves a syrovátka jsou perfektní kombinace.

Jak vyrobit proteinovou kaši z ovesných vloček?

Proteinový oves je skvělá snídaně, svačina nebo jídlo před spaním pro každého, kdo se stravuje zdravě. Recept je jednoduchý: vařte oves na plotně nebo v mikrovlnné troubě s vodou nebo mlékem. Když jsou téměř uvařené, stáhněte je z plotny a rovnou vmíchejte proteinový prášek. Znovu vařte 30 sekund (možná budete muset přidat trochu tekutiny). A je to! Existuje mnoho způsobů, jak ovesné vločky vylepšit. Když přidáte proteinový prášek, můžete přidat 50 ml tekutých vaječných bílků (lépe se promíchá a přidá více bílkovin). Nebo přidejte bobule k ovsu, když je vaříte. Možná doplňte vločky ořechovým máslem, hořkou čokoládou nebo kakaem. Jakmile budete mít správný recept na základní proteinový oves, můžete se vydat jakýmkoli směrem.

Je snídaně důležitá? Pojďme to zjistit.

Zpět do obchodu