Může mít barva nápoje vliv na sportovní výkon?

psychika a sportovní výkon

 

Jaké jsou dvě věci, které všichni běžci chtějí? Doběhnout dál a běžet co nejrychleji to jde.

Zatímco většina lidí vám řekne, že to vyžaduje odhodlání, tvrdý trénink, úsilí a mnoho dalších věcí, nová studie naznačuje, že může existovat jedna věc, která může podstatně změnit váš výkon a to jen díky psychice.

Odpověď zní, že je to růžová.

A to je pravda, vědci zkoumali dopad barvy pití nebo vašeho oblíbeného nápoje na výkon při cvičení nebo při běhání. Tato studie se zdá být příliš bizarní, než aby to byla pravda, tak se na to pojďme podívat blíže.

 

Důkazy a studie

Vědci vzali 10 účastníků, kteří pravidelně cvičili (šest mužů a čtyři ženy), a nechali je běhat dvakrát po dobu 30 minut na běžeckém pásu. Vybrali si vlastní rychlost a běhali tempem, které považovali za „tvrdé“. Při běhu dostali nápoj, kterým si vypláchli ústa buď čistá voda nebo obarvená voda do růžova, obě byly oslazené, ale neobsahovali žádné kalorie. Vědci si vybrali růžový nápoj, protože se domnívají, že barva je spojena se sladkostí, což by mohlo účastníkům naznačovat vyšší příjem cukru a sacharidů z růžového nápoje (přestože neexistuje žádný nutriční rozdíl).

 

Tak co se tedy doopravdy stalo?

Rychlost účastníků se zvýšila o 4,4% a na růžovém nápoji uběhli na páse i v průměru o 212 metrů rychleji než na čisté vodě, která byla čirá. Běžci také zažili zvýšené potěšení z běhu, když byli na růžovém nápoji.

Všichni jsme zažili vyčerpání při běhu, takže si to teď můžete ještě trochu víc užít. A co vlastně potřebujete, abyste mohli běžet trochu dále a rychleji, odpověď je snadná, je to růžová barva nápoje.

Měli byste přejít na růžovou?

Toto je velmi malá studie, která má pouze 10 účastníků, takže v dohledné době nebudeme měnit všechny produkty, které doma máme, aby byly růžové. Je však již dlouho známo, že barva potravin může hrát roli v tom, jak vnímáme chuť, a proto dává smysl, že může mít i jiné psychologické účinky.

Stejně jako vizuální prvky, které hrají roli ve vašem potěšení z jídla, dřívější studie také zjistily souvislost mezi vypláchnutím úst sacharidy a zvýšeným výkonem při cvičení v důsledku snížené vnímané námahy. Spolu s rozsáhlejší studií by bylo zajímavé otestovat růžový sacharidový nápoj spolu s růžovým nápojem bez nutriční hodnoty, abychom zjistili, zda bylo dosaženo stejných výsledků. Prozatím, pokud hledáte tuto výhodu navíc, nebo si jen chcete více užít trénink nebo běh, může být volba růžového nápoje právě to, co potřebujete. Není to na škodu, když to zkusíte, co říkáte?

 

Závěr

Bude zajímavé sledovat, zda větší studie týkající se tohoto tématu přijdou s podobným výsledkem. Prozatím to můžeme zkusit, aby vaše běhy byly o něco rychlejší a zábavnější. Samozřejmě bychom v první řadě stále neměli zapomínat na vyváženou stravu, protože bez správných potravin a doplňků nám barva nápoje nepomůže. Takže byste měli nejdříve vyřešit váš jídelníček, pak trénink a nakonec doplňky stravy. Jestli budete chtít vyzkoušet tuto studii na sobě, poohlédněte se třeba po bcaa, které budou mít příchuť červeného nebo růžového ovoce. Z mé zkušenosti je to příchuť meloun, jahoda, malina, fruit punch, berries a mnoho dalších.

 

Na běhání jsou ideální naše dámské fitness leginy Infinity, které máme v několika barvách a materiál je opravdu pohodlný.

Zpět do obchodu