Přírodní léčba vrásek, zkuste bakuchiol

retinol

Co je to retinol?

Tvrzení, že produkt péče o pleť „vymazává vrásky“ a „vrací čas“, je ve světě krásy tuctový desetník. Ale ve skutečnosti existuje pouze jedna složka, u které bylo klinicky prokázáno, že vyhlazuje pokožku, a to je retinol. Přes všechny své zázračné účinky (a je to opravdu zázračné) může retinol dráždit pokožku a není bezpečný pro těhotné a kojící maminky. Výrobky s retinolem také obvykle obsahují plniva a konzervační látky, což je ne-ne pro ty, kteří dávají přednost rostlinným produktům. Než zděšením prohloubíte své zamračené vrásky, existuje bezpečná alternativa: bakuchiol, rostlinný extrakt, u kterého bylo vědecky prokázáno, že napodobuje účinky retinolu. Dopředu vše, co potřebujete vědět o výhodách retinolu, proč se mu možná budete chtít vyhnout a o nejlepších a nejhorších alternativách čistého retinolu.

Vyzkoušejte naše legíny do fitka a nebudete litovat. Vybere si opravdu každý.

Přes všechny své zázračné účinky může retinol dráždit pokožku a není bezpečný pro těhotné a kojící maminky. Existuje bezpečná alternativa: bakuchiol, rostlinný extrakt, u kterého bylo vědecky prokázáno, že napodobuje účinky retinolu.

Co jsou to retinoidy?

Retinoid je všeobecný termín používaný k popisu produktů péče o pleť, které jsou čistou formou vitaminu A. Vzorce jako Retin-A můžete získat od svého lékaře, obsahují vysoké množství kyseliny retinové, která čistí staré kožní buňky a způsobuje nové, zdravé buňky se rychle tvoří. Volně prodejné produkty, známé jako retinoly, jsou méně účinné a tělo je nejprve musí přeměnit na kyselinu retinovou. Tento krok navíc znamená, že retinoly zaberou déle než u přípravků na předpis.

Retinol a vrásky

Retinol způsobuje, že se kožní buňky rychle obracejí a zvyšuje tvorbu kolagenu, to je to, co vytváří dětsky hladkou pokožku.

„Jak stárneme, rychlost regenerace našich buněk se zpomaluje a tvorba kolagenu se snižuje,“ "Vitamin A podporuje buněčnou obnovu v kůži, což zjemňuje výskyt jemných linek a vrásek, pomáhá s hyperpigmentací a je dokonce užitečný pro pleť náchylnou k akné."

Výhody retinolu

 •     Redukuje jemné linky a vrásky
 •     Vyblednutí pigmentace a stařeckých skvrn
 •     Urychluje produkci kolagenu
 •     Vyhlazuje drsné kožní skvrny
 •     Zvyšuje pevnost a pružnost pokožky
 •     Léčí pupínky a akné
 •     Zlepšuje texturu pokožky
 •     Stahuje póry

Jak používat retinol

Retinol můžete začít používat ve třiceti, kdy si většina lidí začne všímat prvních známek jemných linek a vrásek. Na celý obličej stačí množství o velikosti hrášku. Začněte pomalu, každou druhou nebo třetí noc – aby si na to vaše pleť mohla zvyknout. Poté se můžete propracovat k aplikaci každou noc a následně hydratačnímu krému.

"Pokud máte velmi citlivou pokožku, možná ho budete chtít používat každou druhou noc.“

Při používání retinolu vždy používejte opalovací krém, protože díky němu je vaše pokožka citlivější na slunce. Retinol, zejména receptury na předpis, může způsobit podráždění.

Mezi běžné nežádoucí účinky patří:

 •     Suchá a šupinatá pokožka
 •     Odlupování
 •     Zarudnutí
 •     Svědění

 

Komerční retinol není pro každého. Těhotné a kojící ženy by se mu měly vyhnout, užívání retinolu ve vysokých dávkách může poškodit vývoj vašeho dítěte. Nebo vás možná myšlenka na peeling, svědění kůže prostě neláká a dáváte přednost přírodním produktům péče o pleť na rostlinné bázi. Někteří spotřebitelé chtějí místo chemických přípravků používat ‚zelené‘ produkty. Když hledáte zelený produkt, méně je více z hlediska seznamu složek, takže se vyhněte přísadám, jako jsou sulfáty a parabeny. Retinol sám o sobě není škodlivý, protože je to prostě čistá forma vitaminu A. Konvenční retinoly však obvykle obsahují konzervační látky, kterým se možná budete chtít vyhnout. BHT (butylovaný hydroxytoluen), syntetický antioxidant – se běžně používá ke stabilizaci retinolových produktů. Jedna studie zjistila, že 0,5 až 1 gram BHT způsobilo poškození jater u potkanů, když jim byly podávány orálně.

Většina produktů péče o pleť obsahuje velmi malé množství BHT – 0,01 až 0,1 procenta. Taková malá koncentrace nepronikne kůží a nedostane se do krevního řečiště. Přesto je v dodavatelském řetězci velmi malá transparentnost a sami dodavatelé retinolu si často neuvědomují, že jejich surovina je konzervována pomocí BHT, takže společnosti zůstávají ve tmě. Pokud tedy dáváte přednost čistým produktům bez konzervačních látek a parabenů, je lepší zvolit rostlinnou alternativu.

 

noční krém

Zde jsou některé možnosti přírodního retinolu:

Bakuchiol

Pokud jde o přírodní alternativu retinolu na rostlinné bázi, existuje pouze jedna složka, která byla rozsáhle studována a prokazatelně napodobuje aktivitu a výhody retinolu. Ta složka je bakuchiol. Bakuchiol pochází ze semen a listů rostliny psoralea corylifolia neboli „babchi“, která se tradičně používá v ajurvédské a čínské medicíně k léčbě kožních onemocnění. V jedné studii lidé, kteří používali bakuchiol dvakrát denně po dobu 12 týdnů, zaznamenali výrazné zlepšení jemných linek a vrásek, pigmentace, pružnosti a pevnosti pokožky. To také stimulovalo produkci kolagenu. Bakuchiol to všechno dokázal bez suchosti a šupinatosti typické pro retinol. Ukázalo se, že Bakuchiol funguje podobným způsobem jako retinol, ale bez podráždění, které může být spojeno s tradičními retinolovými produkty.

 

Další přírodní alternativy retinolu

Vzhledem k tomu, že bakuchiol je jedinou složkou, u které bylo vědecky prokázáno, že funguje podobně jako retinol, chcete být skeptičtí k dalším složkám, které tvrdí, že dělají totéž.

Říká se, že přísady jako skvalan, šípkový olej a beta karoten se také chovají jako retinoly, to ale není pravda. Tyto přísady mají rozhodně výhody pro pokožku, z nichž některé jsou stejné jako retinol, ale nejsou vhodnými alternativami retinolu.

Beta-karoten

Některé společnosti uvádějí na trh beta-karoten, typ karotenoidů, jako přírodní alternativu retinolu. Karotenoidy jsou pigmenty, které dodávají rostlinám jejich jasné barvy. Když jíte potraviny bohaté na beta-karoten, jako je mrkev, vaše tělo jej přemění na vitamín A. Výzkum ukazuje, že když na pokožku aplikujete produkt, který obsahuje beta-karoten, jako je olej z mrkvových semínek a olej ze šípkových semínek, vaše tělo jej přemění na molekuly retinolu. Některé studie však zjistily opak, že vaše pokožka není schopna přeměnit beta-karoten na vitamín A. Beta-karoten působí na pokožku jako antioxidant a chrání vaši pokožku před škodlivými volnými radikály. To je pěkná výhoda, ale není zdaleka tak silná jako retinol proti stárnutí. Mějte na paměti, že některé značky mohou prodávat své produkty jako obsahující kyselinu retinovou ze šípku. Technicky je to přesné, ale šípek neobsahuje dostatek kyseliny retinové, aby mohl konkurovat konvenčnímu retinolu.

Těhotným pacientkám je doporučován šípkový olej jako nejlepší bezpečnou rostlinnou možnost retinolu. Nemusí to být tak účinné jako komerční retinol, ale přesto získáte nějaké vyhlazující a vyživující účinky. Šípkový olej je skvělou alternativou retinolu, má vysoký obsah beta-karotenu, vitamínu C a vitamínu E.

Kolagen

Dalším způsobem, jak vyhladit pokožku a pomoci předcházet vráskám, je použití kolagenu, strukturálního proteinu, který tvoří téměř 80 procent vaší pokožky. Produkce kolagenu se začíná zpomalovat v polovině dvacátých let, což způsobuje ochablou pokožku a jemné linky. Užívání kolagenu, buď ve formě pilulek nebo prášku, je jednoduchý způsob, jak zvýšit kolagen v kůži. Studie ukazují, že kolagenové doplňky činí pokožku pružnější, hydratují ji, vyhlazují vrásky a zvyšují hustotu fibroblastů, buněk v pojivové tkáni, které produkují bílkoviny.

Tip:

Přimíchejte jednu nebo dvě odměrky kolagenového proteinového prášku do svého smoothie, polévky nebo vody. Vyberte si prášek, který pochází od krav chovaných na pastvě bez hormonů nebo volně ulovených ryb.

 

Jaké jsou nejlepší vitamíny na vlasy a nehty?

Zpět do obchodu