Víte co jsou to shirataki nudle?


Nudle Shirataki jsou keto-friendly alternativou těstovin, které jsou prakticky bez sacharidů a kalorií.

Jak jejich popularita roste, je stále snazší najít tyto nudle s nízkým obsahem sacharidů. Nudle shirataki si obvykle můžete koupit v místním obchodě s potravinami nebo na eshopu se zdravou výživou..

Tyto nudle se snadno připravují a přebírají chuť jakýchkoli ingrediencí, se kterými je zkombinujete.


 
shirataki nudle

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

To, že jste bez lepku, keto nebo bez obilovin, neznamená, že těstoviny jsou mimo stůl. Seznamte se s nudlemi shirataki, s nudlemi s nulovým obsahem kalorií a nízkým obsahem sacharidů, které vám změní život. Populární v japonské kuchyni po staletí, explodují na scéně zdravé výživy a fitness jako keto-friendly alternativa těstovin, a to z dobrého důvodu, neobsahují téměř žádné množství sacharidů a uspokojí chutě bez obvyklého prudkého nárůstu a nárazu.

Nudle Shirataki jsou keto-schválené, veganské a přirozeně bezlepkové. Čtěte dále a dozvíte se více o těchto „zázračných“ nudlích, včetně výživy, výhod a kde je koupit.

 

Obsah

Co jsou to nudle shirataki?

Jak vařit nudle shirataki

Nudle Shirataki nutriční fakta

Kde koupit shirataki nudle

 

Co jsou to nudle shirataki?

nudle bez kalorií

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Z čeho jsou shirataki nudle vyrobené? Toto keto-přátelské jídlo je vytvořeno pomocí japonského konjac yam (také známého jako ďábelský jazyk nebo sloní jam). Tyto průsvitné želatinové nudle se skládají téměř výhradně z vody a glukomananové vlákniny (viskózní, rozpustná vláknina). To znamená, že jsou prakticky bez kalorií a sacharidů, takže si nudle shirataki na keto můžete absolutně vychutnat. Na rozdíl od jiných těstovin s nízkým obsahem sacharidů, jako jsou špagetové dýně nebo zoodles (co cool děti nazývají spirálovitá cuketa), nudle shirataki zaberou na přípravu jen pár minut, lze je vařit přímo z pytlíku.

Nudle Shirataki jsou žvýkací a neuvěřitelně podobné rýžovým nudlím. Nasáknou jakoukoli příchuť, se kterou je vaříte, a jsou tak vynikajícím základem pro různé keto těstoviny.

Po těchto nudlích se nemusíte bát, že přiberete, takže vaše dámské fitness oblečení vám bude stále sedět.

Jiné názvy pro nudle shirataki

Nebuďte překvapeni, když uvidíte nudle shirataki označené různými názvy. Pokud je použit některý z následujících termínů, buďte si jisti, že mluvíme o shirataki:

 • Ito konnyaku
 • Konjac yam nudle
 • Zázračné nudle
 • Nudle s ďábelským jazykem

 

Jak vařit nudle shirataki

jídlo z nudlí

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Zatímco se zeleninou můžete připravit lahodné těstoviny bohaté na živiny, některé dny budete chtít jednoduše hodit nudle do pánve, aby byly připravené k použití. Pokud vás zajímá, jak uvařit nudle shirataki, nebojte se, je to tak snadné, jak jen to jde.

Při přípravě těchto keto-přátelských nudlí si pravděpodobně všimnete zvláštního nebo rybího zápachu, když poprvé otevřete balíček nudlí. Nebojte se, nudle samotné jsou bez chuti a o zápach se postarají rychlé, ale nezbytné přípravné práce:

 • Nudle jsou balené ve vodě, takže je nejprve sceďte a důkladně propláchněte čistou vodou v cedníku.
 • Spusťte trochu vody na mírném varu a vhoďte propláchnuté nudle jen na 2-3 minuty. Opláchnutí a uvaření nudlí se postará o rybí zápach a zlepší jejich konzistenci.
 • Poté nudle opečte nasucho na pánvi bez oleje asi minutu, aby se vypařila přebytečná voda a dodaly jim více tradičního pocitu z těstovin.
 • Když si uděláte nudle shirataki doma, vezmou chuť všeho, s čím je smícháte, takže si užijte zábavu při experimentování v kuchyni. Smíchejte je s omáčkou a polevou dle vlastního výběru. Existuje spousta receptů na nudle shirataki, které mohou sloužit jako výchozí bod pro rozšíření vašeho jídelníčku.

 

Nudle Shirataki nutriční fakta

Pokud jde o etikety na potravinách, nutriční údaje o nudlích shirataki jsou poměrně jednoduché. Koneckonců, tradiční nudle shirataki jsou vyrobeny výhradně z vody a vlákniny z konjac yam (plus trocha limetky, aby vláknina zůstala pevná), takže toho nebudete mít moc co číst.

Tato vláknina se nazývá glukomannan, rozpustná vláknina, která může pomoci zlepšit trávení a potlačit hlad. Glukomannan je dostupný jako zdravotní doplněk a zkoumá jeho silnou schopnost potlačovat hormony hladu, podporuje dobré střevní bakterie jako prebiotikum a udržuje pravidelnou stolici.[1][2]

Vláknina glukomananu v nudlích shirataki může také podporovat regulaci hmotnosti a zlepšit kardiovaskulární zdraví zlepšením cholesterolu a cukru v krvi.[3][4]

 

Nudle Shirataki nutriční informace

 

Zatímco v nudlích je obvykle spousta sacharidů, shirataki mají mnohem odlišný nutriční profil. Podle databáze je ve 100gramové porci následující:

 • Kalorie: 9
 • Bílkoviny: 0 g
 • Tuk: 0 g
 • Sacharidy: 2,68 g
 • Vláknina: 2,7 g
 • Cukr: 0 g

 

Kalorie v „zázračných“ nudlích

Mají nudle shirataki nějakou nutriční hodnotu? Vzhledem k tomu, že obsahují pouze vlákninu a vodu, jsou v podstatě potravinou s nulovým obsahem kalorií, díky čemuž jsou vynikající volbou pro většinu diet na regulaci hmotnosti, nejen pro keto. V závislosti na značce nutriční štítky uvádějí 10 až 20 kalorií na 100 gramovou porci. Protože však kalorie v nudlích shirataki prakticky neexistují, jsou také do značné míry bez živin. (Ve skutečnosti tvoří asi 97 % vody).

Bez jakýchkoliv mikroživin nebo fytochemikálií, které se přirozeně vyskytují v celém konjacu nebo jiných těstovinách na rostlinné bázi, nutriční obsah těstovin shirataki závisí hlavně na vaší náplni, takže nezapomeňte doplnit své jídlo zdravými tuky, kvalitním masem a spoustou zeleniny.

A co sacharidy?

Stejně jako kalorie ani sacharidy z nudlí shirataki v podstatě neexistují. Porce nudlí shirataki obsahuje pouhé 2 gramy celkových sacharidů.[5] Tyto sacharidy jsou ve skutečnosti vláknina, kterou vaše tělo nedokáže strávit. Pokud počítáte čisté sacharidy (a měli byste počítat sacharidy na keto), znamená to, že shirataki má 0 čistých sacharidů na porci. Jak nudle shirataki získávají na popularitě, některé značky začínají přidávat tofu do nudlí, aby vytvořily tradičnější texturu těstovin na bázi zrna. Tofu je zpracovaná forma sójových bobů a sója není ideální.

Možné vedlejší účinky

Zatímco problémy s alergií nejsou u nudlí shirataki zvláště rozšířené, jejich konzumace má potenciální vedlejší účinky. Především můžete pociťovat mírné nadýmání a plynatost kvůli obsahu vlákniny. Pokud nejste zvyklí pravidelně konzumovat vlákninu, mějte na paměti, že vaše tělo může mít zpočátku potíže s trávením těchto nízkosacharidových nudlí.

Kde koupit shirataki nudle

obchod s potravinami

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Zatímco nákup nudlí shirataki dříve znamenal nakupování online nebo návštěvu místního asijského trhu s potravinami, jejich rostoucí popularita znamená, že se objevují v obchodech s potravinami po celé zemi.

Pokud hledáte tyto nudle s nulovým obsahem uhlohydrátů, můžete je najít na mnoha místech hypermarketů.

 

Reference

[1] S Chearskul, W Kriengsinyos, S Kooptiwut, S Sangurai, S Onreabroi, M Churintaraphan, N Semprasert, W Nitiyanant Immediate and long-term effects of glucomannan on total ghrelin and leptin in type 2 diabetes mellitus - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19108925

[2] Hsiao-Ling Chen, Han-Chung Cheng, Yann-Jiu Liu, Su-Yuan Liu, Wen-Tze Wu Konjac acts as a natural laxative by increasing stool bulk and improving colonic ecology in healthy adults - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17027233

[3] Konjac acts as a natural laxative by increasing stool bulk a Nitesh Sood, William L Baker, Craig I Colemand improving colonic ecology in healthy adults Effect of glucomannan on plasma lipid and glucose concentrations, body weight, and blood pressure: systematic review and meta-analysis - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18842808

[4] Grethe Støa Birketvedt, Mona Shimshi, Thom Erling, Jon Florholmen Experiences with three different fiber supplements in weight reduction - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15614200

[5] Miracle Noodle - https://miraclenoodle.com

 

Autor: Simona Dvořáková

Simona Dvořáková je spisovatelkou a editorkou v oblasti zdraví a wellness již více než 10 let. V současné době je hlavní redaktorkou. Má neskutečnou schopnost najít ty nejlepší obchody s přírodními doplňky stravy a farmářské trhy, ať jde kamkoli. Je velkou fanynkou CrossFitu a dlouhých túr do lesa.

 

Zpět do obchodu