Co je to spirulina?

spirulina účinky

Spirulina a její účinky

Spirulina je forma modrozelené řasy, kterou mnozí považují za jednu z příštích velkých výstřelků zdravé výživy. Spirulina je nejen plná vitamínů a minerálů, ale je to také neuvěřitelně ekologická potravina s velmi vysokým obsahem bílkovin. V tomto článku se podíváme na některé z hlavních výhod spiruliny.

Spirulina je skvělým zdrojem bílkovin pro vegany

100 g sušené spiruliny obsahuje 57,47 g bílkovin. To je dvojnásobek bílkovin ve steaku! Samozřejmě, že nikdo nejí 100 g sušené spiruliny, ale to by vám mělo napovědět, jak vysoký obsah bílkovin tato potravina obsahuje. Těchto 100 g sušené spiruliny by také obsahovalo pouhých 290 kalorií. K poskytnutí stejného množství bílkovin by bylo zapotřebí 500 kalorií steaku. Ale na rozdíl od steaku je spirulina zcela veganská. To potěší lidi, kteří jsou na rostlinné stravě, protože spirulina strčí do kapsy většinu konkurence rostlinných bílkovin z vody, pokud jde o hustotu bílkovin. Aminokyselinový profil spiruliny je velmi rozmanitý, nebudeme se zde o tom příliš bavit, ale běžným mýtem o rostlinných bílkovinách je, že neobsahují „důležité“ aminokyseliny, které obsahuje maso. 

Spirulina je fantastickým zdrojem železa

Železo má mnoho výhod, zejména pro těhotné ženy nebo ženy, které mají menstruaci. Konzumace potravin s vysokým obsahem železa může být velmi prospěšná. Obvykle jsou tyto potraviny buď živočišného původu, nebo z obilovin. Spirulina obsahuje hodně železa. Opět použijeme toto měření 100 g spiruliny obsahuje 219 % vašeho denního doporučeného příjmu železa.

Spirulina má vysoký obsah vitamínů B

Vitamíny skupiny B se běžně vyskytují v mase. Vegetariáni a vegani se tak často mohou setkat s mírným nedostatkem těchto důležitých vitamínů. Spirulina je vynikajícím zdrojem vitamínů B a už jen z tohoto důvodu by měla být součástí každé veganské stravy.

spirulina koktejl

Spirulina může mít širokou škálu zdravotních výhod

Výzkum zdravotních přínosů spiruliny je v plenkách, takže o spirulině existuje mnoho tvrzení, která jsou v současné době zkoumána. Může existovat také široká škála výhod, o kterých se ještě ani neuvažovalo. Studie zkoumala potenciální přínosy spiruliny pro léčbu rakoviny ústní dutiny.

Studie uvedla, že spirulina může:

  • Posílit imunitní systém a posilujte schopnost těla vytvářet nové krevní buňky, aby se zabránilo nemocem a rakovině.

To je třeba brát s rezervou. Studie neříká, že spirulina může zabránit rakovině, pouze říká, že může zvýšit počet vašich krvinek, což by mohlo nepřímo pomoci předcházet rakovině. Ale přesto je to povzbudivé. Doufejme, že se tím v budoucnu začne zabývat další výzkum.

Spirulina je šetrná k životnímu prostředí

V dnešní době mnoho lidí hledá způsoby, jak zvýšit příjem bílkovin, protože je s tím spojeno mnoho výhod. Nyní jsme si však více než kdy předtím vědomi ekologického dopadu takového jednání. Ať už jste masožravci nebo vegani, pravděpodobně budete souhlasit s tím, že najít zdroj bílkovin, který vyžaduje méně půdy a vody, je dobrá věc. Spirulina je toho skvělým příkladem. Velmi vysoký obsah bílkovin, velmi snadno se pěstuje a k výrobě nevyžaduje masivní odlesňování.

Závěr

Přidáním spiruliny do vašeho jídelníčku je to nejjednodušší co můžete udělat. Je plná vitamínů a minerálů (a jedna porce se započítá do vašeho denního příjmu ovoce a zeleniny) a má vysoký obsah bílkovin. V práškové formě se snadno mísí s vodou (a dá se také snadno dochucovat). To znamená, že jej lze užívat spolu se zdravou snídaní nebo jako svačinu. Je ekologická a veganská. Poskytne moho výhod i konzumentům masa, protože má vliv na naše zdraví.

Existují různé dámské legíny, ale jedině s legínami od Gymclothes budete spokojeni.

Zpět do obchodu