Jaký vliv mají střevní bakterie na váš věk?

střevní bakterie

Střevní bakterie

Vaše kombinace střevních bakterií a počet různých typů, které máte, může určit, jak dobře stárnete.

Pusťte svou mysl na vteřinu dopředu, řekněme 40 let do budoucnosti. Jak doufáte, že se budete cítit, pohybovat a myslet? Vsadím hodně peněz, že s tím chceš být duševně i fyzicky tehdy stejně jako teď. Jak to tedy udělat? Rostoucí počet výzkumů naznačuje, že tajemství dlouhého a zdravého života spočívá ve střevech. Vaše kombinace střevních bakterií může určit, jak dobře stárnete. Čtěte dále a zjistěte proč a jak můžete cíleně změnit své střevní bakterie, abyste mohli žít věčně (nebo dokud vám nebude alespoň 180 – to je každopádně můj cíl).

Naše legíny najdete také v sekci "Výprodej", kde je máme za super cenu.

Co jsou střevní bakterie?

Každou část vás obývají biliony mikroskopických organismů, bakterií, virů, hub a dalších mikrobů. Většina těchto drobných broučků se povaluje ve vašich střevech a bakterie jsou z těchto mikrobů nejvíce prozkoumanými (vědci dosud identifikovali 1000 druhů bakterií ve střevech). Některé bakterie jsou prospěšné a některé škodlivé. Chcete udržet rovnováhu mezi dobrými a zlými, příliš mnoho špatných bakterií způsobuje onemocnění. Bakterie tvrdě pracují, pomáhají trávit jídlo, chrání váš imunitní systém a produkují vitamíny B a vitamín K, který pomáhá vytvářet bílkoviny, které srážejí krev. Vědci nyní zjišťují, že střevní bakterie dělají mnohem více, mohou určit, zda jste hubení nebo tlustí (o tom více za chvíli), nebo zda trpíte závažnými chronickými nemocemi včetně srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a rakoviny.

Vaše střevní mikroby také ovlivňují strukturu vašeho mozku a to, jak dobře váš mozek funguje. Udržet svůj mozek bystrý a v provozuschopném stavu je zásadní pro dlouhý a šťastný život. Jedna studie zjistila, že některé střevní bakterie mohou skutečně růst. Myelin je tuková vrstva, která izoluje mozkové buňky. Myelin pomáhá mozkovým buňkám komunikovat prostřednictvím elektrických signálů. Střevní bakterie mohou také hrát roli při migrénách, jedna studie zjistila, že lidé trpící migrénou měli vyšší hladiny střevních bakterií, o kterých je známo, že rozkládají dusičnany (nacházejí se ve zpracovaném mase a listové zelenině).

Zde se dozvíte více o střevních bakteriích a o tom, jak můžete udržet vaše střeva prosperující a zdravá.

Střevní bakterie a stárnutí

Vaše střevní mikroflóra bude vypadat jinak než moje, každý má jedinečnou směs. Zdraví lidé však sdílejí určité druhy a kombinace střevních bakterií, které by jim mohly pomoci žít déle. V jedné studii z Číny měli nejzdravější starší lidé, někteří starší 100 let podobnou směs střevních bakterií jako zdraví lidé ve věku třiceti let. („zdravý“ zde byl definován jako bez známých zdravotních problémů nebo s rodinnou anamnézou onemocnění).

Střevní bakterie mohou také ovlivnit vaše mitochondrie, představte si je jako baterie, které napájejí vaše buňky. Silné mitochondrie jsou klíčem k udržení mládí, dodávají vašemu tělu a mozku energii nezbytnou pro špičkový výkon a zdravé stárnutí. Jedna studie zjistila, že určité bakteriální mutanty (bakterie nesou geny a genetické mutace stejně jako lidé) prodlužovaly životnost červů vylučováním polysacharidové kyseliny colanové (CA), která pomáhá stabilizovat mitochondrie a udržuje je v chodu.

 

Střevní bakterie a hmotnost

Nadváha zvyšuje riziko úmrtí, to není žádná novinka. Pokud jste obézní, je pravděpodobnější, že onemocníte cukrovkou, srdečními chorobami a rakovinou (a to je jen začátek dlouhého seznamu život ohrožujících nemocí).

Zůstat ve zdravém váhovém rozmezí vám pomůže udržet si tělo mladé a živé po mnoho let. Co tedy mají vaše střevní bakterie společného s váhou? Hodně, ukazuje se. Nové výzkumy ukazují, že obézní lidé a hubení lidé mají různé typy střevních bakterií. Jedna studie zkoumala 77 párů dvojčat, jedno dvojče bylo obézní, druhé ne a zjistilo, že dvojče s nadváhou mělo jiné střevní bakterie a méně různorodou směs než hubenější dvojče. Přirozeně štíhlí lidé mají více bakterií z druhu Bacteroidetes a méně z druhu Firmicutes.

Bacteroidetes si nemůžete koupit jako doplněk, ale můžete zvýšit jeho hladinu tím, že budete jíst potraviny plné antioxidantů nazývaných polyfenoly, o tom později. Střevní bakterie také produkují hormon zvaný FIAF (faktor půstem indukovaný), který říká tělu, aby spalovalo tuk místo jeho ukládání. Pokud chcete podpořit další produkci FIAF, vyhladověte bakterie škrobu a cukru. Když jsou bakterie „hladové“, produkují více FIAF a vy spalujete více tuku. Pokud chcete zůstat štíhlí a stárnout dobře, tak byste se měli držet dál od jogurtů.

Jogurt, střevní bakterie a přibírání na váze

Některé kmeny bakterií běžně se vyskytující v jogurtu, takzvané „zdravé potravině“ zvyšují hladinu histaminu, stejné chemické látky, kterou vaše tělo produkuje během alergické reakce. Když máte ve svém systému příliš mnoho histaminu, vaše tělo uvolňuje adrenalin, aby se zbavilo přebytku, který časem způsobuje zánět. A dlouhodobý (neboli chronický) zánět způsobuje všechny druhy nepříjemných příznaků, jako je mozková mlha a přibírání na váze. Níže si přečtěte, jakým bakteriím se vyhnout.

Jezte hodně protizánětlivých potravin s nízkým obsahem toxinů

Zaměřte se na konzumaci velkého množství zeleniny bohaté na živiny, dobrých tuků, jako je avokádo a losos, a vysoce kvalitních bílkovin (hovězí maso krmené trávou, divoké ryby a vejce z pastvy jsou moje nejoblíbenější). Tyto potraviny léčí vaše střeva a snižují histaminovou intoleranci. Klíčem je zde rozmanitost – to zajišťuje, že žádný kmen bakterií nedominuje nad ostatními.

 

boruvky a polyfenoly

Doplňte polyfenoly

Polyfenoly, nacházející se v pestrobarevné zelenině, bobulích, kávě a čokoládě, mohou skutečně změnit složení vašich střevních bakterií, zvýšit množství dobrých bakterií a snížit množství špatných bakterií. V jedné studii lidé, kteří pili nápoj z divokých borůvek po dobu šesti týdnů, zaznamenali nárůst prospěšných střevních bakterií.

Probiotika vybírejte s rozmyslem

Vyhněte se probiotickým doplňkům, které obsahují Lactobacillus casei, Lactobacillus reuteri a Lactobacillus bulgaricus. Tyto bakterie produkující histamin jsou také přítomny v takzvaných zdravých potravinách, jako je konvenční jogurt a zralé nebo fermentované potraviny.

Jezte odolnější škrob

Rezistentní škrob je druh škrobu, který vaše tělo nedokáže strávit, prochází žaludkem a tenkým střevem a dostává se do tlustého střeva neporušený. Zde je důvod, proč je odolný škrob pro vaše střeva tak dobrý, působí jako prebiotikum a prebiotika jsou to, co vaše dobré střevní bakterie jedí.

Hledal bych prebiotický doplněk, nebo můžete získat svůj odolný škrob z chlazené bílé rýže vařené s kokosovým olejem (nebo vysoce kvalitním MCT olejem).

Nechte si udělat střevní test

Můžete poslat vzorek stolice společnosti, kde analyzují vaši stolici a přesně vám řeknou, co se děje ve vašem mikrobiomu. Získáte super podrobnou zprávu, která obsahuje seznam všech bakterií ve vašem střevě, srovnání vašich mikrobů s jinými lidmi a doporučení pro doplňky stravy a jídla. Můžete pravidelně testovat, zda všechny provedené změny fungují. Čím více dobrých bakterií máte a čím rozmanitější je směs, tím jste zdravější.

Závěr

Střevní bakterie dělají hodně, mohou určit, zda jste hubení nebo tlustí, nebo zda trpíte vážnými chronickými nemocemi včetně srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a rakoviny. Zdraví lidé sdílejí určité druhy a podobnou směs střevních bakterií, které by jim mohly pomoci žít déle. Jak vyléčit svá střeva, abyste zůstali mladí: Jezte hodně zeleniny, ládujte se polyfenoly, vyhýbejte se některým probiotikům, jezte odolnější škrob a nechte si udělat střevní test.

 Která jídla jsou bohatá na probiotika?

Zpět do obchodu