Proč by měla být sebepéče součástí vaší rutiny?

jak o sebe pečovat

Jak o sebe pečovat?

Na rozdíl od toho, co uvidíte ve svém kanálu na Instagramu, péče o sebe není vždy o okázalých výletech do lázní nebo o jezení půllitru zmrzliny. Jde o chování a jednání, které vám umožní zastavit se a uvolnit mentální prostor. Možná si péči o sebe nespojíte se svou stravou, ale měla by být součástí vašeho zdraví a wellness rutiny. Zde je důvod, proč je důležité udělat si čas pro sebe, plus nápady na péči o sebe, které vás nezruinují.

Důležité je, cítit se dobře. Třeba sportovní legíny, které vám sednou, mohou zlepšit náladu.

Jak sebepéče podporuje zdraví

„Wellness“ je široký pojem, který znamená „stav dobrého zdraví“. To zahrnuje vaše fyzické, duševní a emocionální zdraví. Jde o to, že wellness je neustálé vyvažování.

Někdy odvedete skvělou práci, když budete dodržovat dietu a cvičební rutinu, ale neztrácíte čas na kreativní práci. Najednou vaše motivace trpí. Nebo možná pracujete na spoustě zábavných projektů a spalujete půlnoční tuk, takže vaše dieta a cvičení jdou sbohem. Stalo se to. To je normální. To je život. Chcete mít přehled o sobě a ujistit se, že jste fyzicky, mentálně a emocionálně v pořádku. Péče o sebe je součástí tohoto obrázku, protože je to způsob, jakým podnikáte kroky k udržení svého zdraví. To platí, ať už potřebujete něco fyzického (například procházku), mentálního (například meditace) nebo emocionálního (například mluvit s přítelem).

Co se stane, když si neuděláte čas na péči o sebe? Tvůj pohár přeteče. Je to jako natahovat provázek tak daleko, jak jen to jde. Nakonec se to zlomí, a tehdy se do centra pozornosti dostane stres.

Problém se stresem

Zvládání stresu je jedním z nejúčinnějších vylepšení zdraví, které můžete udělat, a to proto, že stres ovlivňuje vaše tělo více způsoby. Krátkodobě ve vás může vyvolat pocit úzkosti, podrážděnosti nebo depresi. Z dlouhodobého hlediska může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění. Je to proto, že stres doslova způsobuje chemické reakce ve vašem těle. Stres je hormonální a neurologická reakce. Když jste ve stresu, vaše tělo uvolňuje signály, které spouštějí váš model boje nebo útěku, váš krevní tlak stoupá, váš puls se zrychluje a vaše nadledvinky pumpují do vašeho systému hormony jako adrenalin a kortizol. Všechny tyto faktory jsou navrženy tak, aby pomohly vašemu tělu chránit se před nebezpečím, což je skvělé, když utíkáte před medvědem, ale ne tak skvělé, když jste v práci, doma nebo ve škole.

Váš mozek a tělo vnímají jakýkoli stresor jako hrozbu, ať už jste ve stresu kvůli velkému seznamu úkolů nebo nedostatku spánku. Stresová reakce je stejná. A pokud vaše stresová reakce nikdy nepoleví, je to jako sešlápnout plynový pedál vašeho auta – nakonec se váš motor přehřeje, dojde vám benzín a nebudete pracovat na maximální výkon. Chronický stres vás vystavuje riziku zdravotních problémů, jako je špatný spánek, poruchy nálady a přibírání na váze. A tyto příznaky mohou váš stres ještě více prohloubit. Například nekvalitní spánek narušuje zdraví vašich střev a přispívá k zamlžování mozku.

To je důvod, proč je péče o sebe tak důležitá, pokud jde o vaši celkovou wellness rutinu. Není to jen způsob, jak to zkontrolovat, je to způsob, jak si dát prostor ke zvládnutí stresu a umožnit svému tělu, aby se zresetovalo. Když se o sebe staráte, staráte se o svůj mozek a tělo, což přímo ovlivňuje to, jak se cítíte.

Nejlepší část? Péče o sebe nevyžaduje mnoho a neexistuje žádný správný způsob, jak to udělat. Zde je několik nápadů, jak začít. Najděte to, v čem se cítíte nejlépe a co vám přináší radost.

Způsoby, jak se o sebe postarat

Jezte vyvážená jídla

Když sníte koblihu, můžete se z krátkodobého hlediska cítit dobře. Ale jíst výživné jídlo plné plnohodnotných živin a kvalitních tuků, bílkovin a sacharidů dodává vaší mysli a tělu palivo, aby zvládlo vše, co vám život postaví do cesty. Nejste si jisti, kde začít? Zjistěte, jak jíst více zeleniny při každém jídle.

Procházka na slunci

Začněte, rozprouďte krev a dosáhněte denní doporučené dávky slunečního záření, je to skvělé pro vaši hladinu vitaminu D.

Napište poděkování

Vděčnost je formou sebepéče, protože vám pomáhá soustředit se na pozitiva, nezdržovat se negativy a tento posun prokázal, že podporuje vaše duševní zdraví. Ve studii z roku 2011 mezi studenty, kteří byli požádáni, aby si vedli deníky vděčnosti, studenti projevili zvýšený pocit smysluplnosti a angažovanosti ve třídě.

Spojte se s přítelem

Emocionální péče o sebe znamená najít způsoby, jak se spojit s ostatními lidmi ve vašem životě. I když máte napjatý program, naplánujte si čas na rozhovor s přáteli, díky kterým se cítíte podporováni. Silné sociální vztahy jsou spojeny se silnějším duševním a fyzickým zdravím.

Proveďte digitální detox

Pokud se krčíte pokaždé, když uslyšíte upozornění z telefonu, berte to jako znamení, že vás technologie stresuje. Péče o sebe sama zahrnuje opuštění telefonu a upozornění, ať už je to jen na hodinu (díky, režimu Nerušit) nebo na celý víkend.

Vezměte si vitamíny

Systémy vašeho těla potřebují vitamíny a minerály ke své práci, jako je posílení imunity a podpora zdravých buněk. Tyto živiny chcete nejprve získat ve své stravě, ale doplňky se hodí, když chcete zajistit, že svému tělu dodáte živiny, které potřebuje, aby prosperovalo.

Naskočte do vany

Přidejte trochu epsomské soli pro extra dávku síranu hořečnatého, který pomáhá uvolnit bolavé svaly. Bonusové body, pokud přidáte esenciální oleje, jako je levandule nebo eukalyptus, které mohou také podpořit relaxaci.

pohyb proti stresu

Pohybujte se častěji

Pohyb je forma péče o sebe, kterou můžete dělat po celý den. Vaše mysl a tělo jsou propojeny a způsob, jakým se pohybujete, ovlivňuje to, jak se cítíte. Projděte se se psem, odpoledne se protáhněte, dejte si každou hodinu přestávku na vodu, když celý den sedíte, to vše se sčítá.

Změňte svůj jídelníček

Péče o sebe zahrnuje způsob, jakým dodáváte tělu energii. Pokud víte, že máte chuť na sladké, ale po konzumaci tuny cukru se cítíte mizerně, je v pořádku experimentovat s různými styly stravování, které vám pomohou překonat touhu po cukru, jako je přerušovaný půst nebo keto.

Dýchejte

Pokud stresová reakce vašeho těla spustí vše, co potřebujete k útěku před hrozbou, vaše relaxační reakce signalizuje bezpečí. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je začlenit do své rutiny dechová cvičení, ať už jde o jógu nebo meditativní dýchání.

Pijte vodu

Zůstat hydratovaný není nejatraktivnější způsob, jak se starat o sebe, ale je to jeden z nejpůsobivějších způsobů. Voda pomáhá vaší mysli a tělu fungovat a je to snadný způsob, jak zajistit, že se budete celý den hýbat (protože, musíš chodit furt čůrat).

Spěte lépe

Kvalitní spánek je obnovující, osvěžující a nezbytný a podniknout kroky, které zajistí, že ho budete mít dostatek, je účinný způsob, jak upřednostnit své zdraví. Přečtěte si, jak začít lépe spát.

Řekni ne

Pokud se cítíte vystresovaní kvůli plnému talíři, je v pořádku věci ztlumit. Takto si budujete a prosazujete hranice k ochraně svého duševního zdraví, osobního času a fyzické kondice.

Zefektivněte svou rutinu

Zbavte se stresu na vás budoucího. Příprava jídla je jedním z účinných způsobů, jak zefektivnit svou rutinu tím, že se u snídaně, oběda nebo večeře zbavíte dohadů. Nejste připraveni plánovat jídlo? Vyzkoušejte menší pohyby, jako je nastavení kávovaru předem nebo rozložení oblečení večer před velkým dnem.

Uklidit

Podle studie z roku 2010 nepořádek koreluje s vyššími hladinami kortizolu. Přemýšlejte o tom, hromady prádla na podlaze jsou jen připomínkou toho, že musíte oblečení odložit, a to je jen další připomínka, kterou byste měli přidat na svůj seznam stresorů. Místo toho se postarejte o sebe a svůj prostor tím, že budete uklízet jednu místnost, jeden prostor nebo dokonce jeden povrch ve vaší domácnosti najednou.

Vařte

Naučte se nové dovednosti, vyživte své tělo a podpořte zábavná spojení s ostatními sdílením jídla.

Meditujte

Meditace vás naučí být přítomní a všímaví a je snadné ji provést, dokonce i uprostřed stresujícího dne.

Cvičení

Zvedat těžké váhy. Dělat jógu. Běh. Odstupte od svého seznamu úkolů a věnujte se jakékoli formě fyzické aktivity, která vás baví, vaše mysl a tělo vám poděkují.

Najděte, co vám vyhovuje

Péče o sebe vypadá pro každého jinak a akce, které podniknete dnes, se mohou lišit od těch, které podniknete zítra. Důležité je, že o sebe pečujete, obhajujete své zdraví a nacházíte to, v čem se cítíte skvěle.

 

Jídlo může také ovlivnit vaší náladu, co jíst proti stresu?

Zpět do obchodu