Jak váš střevní mikrobiom ovlivňuje vaše hormony

střeva a hormony

Střevní mikrobiom a hormony

Po celý den vaše hormony ubývají a proudí jako příliv a odliv. Příval kortizolu vás ráno probudí, podpořený vaším šálkem kávy. Večer vás pak melatonin ukolébá ke spánku. Kolem jídla leptin signalizuje, kdy je čas na jídlo. A zatímco jíte, ghrelin vám řekne, kdy máte dost. Endokrinní systém, sbírka žláz, je zodpovědný za tvorbu a uvolňování hormonů do krevního řečiště, aby byly přeneseny do orgánů v celém těle. Rostoucí výzkumy však ukazují, že bakterie ve vašem střevě ovlivňují vaše hormony více, než byste si mysleli. Čtěte dále a zjistěte vše, co potřebujete vědět o spojení střev a hormonů a jak vaše střevní bakterie ovlivňují hlavní hormony, včetně estrogenu a hormonů štítné žlázy. Pak objevte nejlepší způsoby, jak napravit svá střeva a uvést je do rovnováhy.

Ke zdravému tělo patří pohyb, proto je důležité mít vhodné dámské fitness oblečení, které vás bude motivovat.

Spojení střeva a hormonů

Výzkumníci zjišťují, že váš střevní mikrobiom může být nejdůležitějším hráčem v endokrinním systému. Je to proto, že vaše střevní mikroflóra působí jako dirigent ve středu orchestru a vede vaši symfonii hormonů. Střevní mikrobiom nejen produkuje hormony, ale může také signalizovat žlázám ve vašem těle, čímž jim dává vědět, kolik každého hormonu by se mělo vytvořit a uvolnit.

 

Vaše střevní mikroflóra ovlivňuje téměř každý hormon v těle, včetně:

  •      Hormonu štítné žlázy
  •      Estrogenu
  •      Melatoninu
  •      Stresových hormonů, jako kortizol

 

Váš střevní mikrobiom a hormony štítné žlázy

Nízká mikrobiální diverzita, když nemáte dostatek různých typů střevních bakterií, je spojena s vysokými hladinami hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH). Příliš mnoho TSH může způsobit, že vaše tělo produkuje nižší hladiny hormonů štítné žlázy T3 a T4, což někdy vede k hypotyreóze. Nevyvážený střevní mikrobiom je také spojen s hypotyreózou, když vaše štítná žláza produkuje příliš málo TSH. Mezi běžné příznaky hypotyreózy patří přibývání na váze, citlivost na chlad, suchá kůže, zácpa a špatná paměť.

Váš střevní mikrobiom ovlivňuje rovnováhu estrogenu

Estrogen je obvykle spojován se ženami, ale muži ho také potřebují ve správném množství. Vaše střevní mikroflóra je klíčovým regulátorem hladiny cirkulujícího estrogenu v těle. Vaše mikroby produkují enzym, beta-glukuronidázu, který přeměňuje estrogen na jeho aktivní formy. Dysbióza, alias nevyvážený mikrobiom, může změnit množství aktivních estrogenů v těle. Ve skutečnosti existuje specifická skupina mikrobů, které tvoří to, co se nazývá váš ‚estrobolom.‘ Váš estrobolom se skládá z bakteriálních genů, které jsou schopné metabolizovat estrogeny, což je důležité, protože estrogen je silným promotorem růstu tkání v celém těle.

Váš střevní mikrobiom a melatonin

Pravděpodobně si melatonin spojujete s dobrým spánkem. Je to proto, že melatonin vás unavuje a pomáhá vám usnout a udržuje váš spánek. Aby si vaše tělo vytvořilo dostatek melatoninu, potřebuje dostatek serotoninu, hormonu, který reguluje vaše nálady. Více než 90 % vašeho serotoninu je produkováno bakteriemi ve vašem střevě. Vědci zjistili, že pracovníci na směny mají tendenci trpět střevní nerovnováhou. Ukazuje se, že nedostatečný spánek může mít negativní účinky na střevní mikrobiom. Bylo prokázáno, že práce na směny zvyšuje zánět v těle a zvyšuje riziko obezity, metabolického syndromu a cukrovky II.

Potřebujete dostatek melatoninu, aby se uvolnil ve správný čas, abyste v noci snadno usnuli. Melatonin pomáhá vašemu tělu udržovat zdravé cykly spánku a bdění a může podporovat pocit klidu. Dodržování pravidelného plánu probouzení a spánku pomáhá vašemu tělu a vašim mikrobům udržovat přirozené rytmy nezbytné pro vaše zdraví.

spánek a střeva

Váš střevní mikrobiom může bít na poplach s infekcí

Kortizol, epinefrin a norepinefrin jsou hormony, které uvádějí vaše tělo do vysoké pohotovosti. Vaše tělo je obvykle uvolňuje během reakce letu, což způsobuje zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku. V době nouze mohou být tyto hormony dobrá věc. Ale když zůstanou na vysokých úrovních příliš dlouho, mohou změnit dynamiku střevního mikrobiomu. Ukázalo se také, že vysoké hladiny stresových hormonů spouštějí u některých mikrobů expresi škodlivých genů. Ve studiích na zvířatech vysoké hladiny epinefrinu a norepinefrinu ve skutečnosti stimulovaly plnohodnotnou infekci zvýšením virulence některých patogenů.

Chcete vyrovnat své hormony? Začněte střevem

Pokud máte zájem o vyvážení svých hormonů, je dobré nejprve zapracovat na zdraví svých střev.

 

Zde jsou 2 způsoby, jak začít vyrovnávat svůj střevní mikrobiom ještě dnes:

Eliminujte rafinovaný cukr

Vyloučení rafinovaného cukru je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak vyléčit vaše střeva. Mnoho bakterií, které způsobují problémy, miluje cukr. Když jíte hodně rafinovaného cukru, krmíte je a vytváříte optimální prostředí pro nastavení obchodu ve vašem střevním mikrobiomu.[12]

Jezte bio, kdykoli je to možné

Jíst různé druhy bio zeleniny je dobré všude kolem, i když někteří lidé dokážou zpracovat určité potraviny lépe než jiní, v závislosti na tom, co je ve vašem střevním mikrobiomu. Když vaříte zeleninu, věnujte se bio. Ty obsahují méně pesticidů, které mohou poškodit mikroby žijící ve vašem střevě.

 

Jak nejlépe uzdravit střeva?

Zpět do obchodu