8 cvičení, které vám pomohou vyrovnat vaši psychiku

jak zlepšit psychiku

Jak zlepšit psychiku?

Máte mnoho možností, pokud jde o začlenění wellness praktik mysli a těla do vašeho života. Pro inspiraci uvádíme osm wellness postupů, které milujeme a které pomáhají podporovat zdraví mysli a těla:

Ájurvéda

Ájurvéda je prastará přírodní medicína, která vznikla před více než 3000 lety v Indii. Tato praxe, která v sanskrtu znamená „znalost života“, vychází z přesvědčení, že zdravotní problém je způsoben nějakým druhem nerovnováhy v mysli, těle a duchu člověka. Ájurvédská léčba dnes může zahrnovat očistný nebo detoxikační proces, speciální ajurvédskou dietu, masáže, jógu, meditace a bylinné přípravky. Chcete-li začít s ájurvédskou léčbou, vyhledejte v okolí renomovaného ajurvédského praktika, který vám může na této cestě pomoci.

Jóga

Ačkoli přesné počátky jógy jsou poněkud nejasné, tato dlouhodobá praxe sahá až do starověké Indie a zahrnuje řadu pohybů, pozic, dechových technik a mentálních praktik, které mají pomoci vytvořit harmonii mezi tělem, myslí, duchem a prostředím. S malým průzkumem nebo sledováním videa nebo aplikace jógy na YouTube můžete snadno cvičit jógu z pohodlí svého domova. A pokud jste společenský motýl, který by se raději účastnil této praxe mezi ostatními lidmi, jógová studia, fitness centra, tělocvičny a centra duchovní praxe často nabízejí kurzy pro začínající jogíny.Bojíte se, že se budete nudit stejnou rutinou? Existuje mnoho různých typů jógy, které můžete prozkoumat, včetně Iyengara, Vinyasy a Hatha, které pro vás budou výzvou jedinečným způsobem. Bez ohledu na to, jaký styl si vyberete, nezapomeňte nastavit pozitivní záměr a zaměřit se na uvolnění fyzických a duševních výhod jógy.

U nás najdete legíny na jógu také, prohlédněte si naše dámské fitness legíny a topy.

Reiki

Reiki, původem z Japonska, je formou energetického léčení zaměřeného na dotyk. Reiki je podobná masážní terapii, ale reiki praktikující položí ruce těsně nad osobu nebo se jí lehce dotknou, spíše než aby vyvíjeli hlubší tlak. Zastřešujícím cílem tohoto lehkého doteku je pomoci nasměrovat léčivou energii od praktikujícího k účastníkovi. V závislosti na tom, kde žijete a na popularitě reiki, byste měli být schopni najít reiki praktika pomocí jednoduchého online vyhledávání.

Tai Chi

Tai chi je starověká čínská praxe, která zahrnuje jemné protahování a fyzické cvičení. Cvičení tchaj-ťi, známé také jako tchaj-ťi čchüan, znamená procházet řadou pozic, které mají pomoci podpořit fyzické, duševní a duchovní zdraví. Tai chi je ideální wellness cvičení mysli a těla, pokud právě začínáte. Nevyžaduje žádné speciální vybavení a dá se cvičit kdekoli. Můžete pracovat s instruktorem tai chi nebo cvičit sami doma.

Watsu

Pokud jste někdy našli pohodlí v horké koupeli nebo plavání pár kol v bazénu, můžete si užít watsu, typ vodní terapie, která zahrnuje masáže, protahování a akupresuru v teplé vodě. Watsu, vytvořené masážním terapeutem Haroldem Dullem v 80. letech 20. století, kombinuje slova „voda“ a „shiatsu“ (shiatsu je forma japonské akupresurní masáže). Chcete-li cvičit watsu, budete muset vyhledat vyškoleného terapeuta watsu, který bude jemně pohybovat vaším tělem v bazénu s teplou vodou nebo vířivkou, aby pomohl zmírnit napětí. Pokud ve svém okolí nemůžete najít poskytovatele watsu, můžete také relaxovat položením na podložku pro indukci spánku, která může pomoci stimulovat akupresurní body, které podporují hlubokou relaxaci.

Meditace

Obecně řečeno, meditace je praxe zaměřená na tu a teď a trénink své mysli, aby se vrátila do přítomnosti, když nevyhnutelně začne bloudit. Přestože existuje celá řada různých meditačních stylů, nejčastěji se jedná o nádech a výdech v tichém prostoru. Meditaci můžete praktikovat doma nebo můžete navštěvovat skupinová meditační sezení, která nabízejí některá studia jógy a další wellness zařízení mysli a těla. Existuje také mnoho mobilních aplikací, které vám mohou pomoci naučit se umění meditace. Takže i když jste se nikdy předtím nepokoušeli meditovat, nemějte pocit, že jste sami. Spolehněte se na podpůrné nástroje (a lidi), které vás povedou na vaší cestě k dosažení nejvyšší úrovně klidu.

Float terapie

Relativně nováček na wellness scéně mysli a těla, float terapie sahá až do poloviny 50. let minulého století a zahrnuje vznášení se v nádrži smyslové deprivace. Tyto nádrže blokují veškeré světlo a zvuk z vnějšího světa a jsou naplněny slanou vodou, která vám pomůžou plavat. Tato forma terapie mysli a těla je určena k podpoře relaxace, povzbuzení kreativity, zlepšení spánku a zmírnění stresu. Vzhledem k tomu, že se tato wellness praxe stává stále populárnější, nyní můžete najít centra floatové terapie i ve vašem okolí. Může se to zdát trochu divné, ale možná vás překvapí, jak klidný se cítíte po prvním splouvání.

 

meditace_1

Akupunktura

Akupunktura je tradiční čínská lékařská praxe, která zahrnuje vpichování tenkých jehel do kůže, které pomáhají zmírnit bolest a zmírnit stres. Akupunkturisté jsou speciálně vyškolení odborníci, kteří chápou, kam zavést jehly na těle, aby dosáhli konkrétních cílů nebo výsledků. Nejste úplně kamarádi  s pícháním jehlami? Studie ukázaly, že akupunktura může pomoci zmírnit bolest a dokonce snížit frekvenci tenzní bolesti hlavy.

Jak terapie mysli a těla dlouhodobě ovlivňují vaši psychiku

Terapie mysli a těla vám nepochybně pomohou cítit se v tu chvíli dobře. V ideálním případě můžete tento uvolněný, klidný pocit udržet několik minut nebo hodin poté. Ale tyto praktiky mohou mít také dlouhodobé výhody pro vaše duševní zdraví a pohodu. Výzkumníci například zjistili, že absolvování osmitýdenního meditačního tréninkového programu pomohlo v průběhu následujícího roku zlepšit depresi, úzkost a chronickou bolest. Podobně další studie zjistila, že akupunktura má dlouhodobé výhody pro osoby trpící migrénou, včetně sníženého rizika deprese a úzkosti a nižších léčebných nákladů v letech po jejich léčbě.

Kdy cvičit rutinu mysli a těla

Neexistuje žádné pevné pravidlo, kdy byste měli cvičit tai chi nebo meditovat. Některé z nich mohou vyplývat z rozvrhu vašeho praktikujícího a dostupných volných míst nebo rozvrhu hodin ve vašem místním studiu nebo centru. Pokud cvičíte doma nebo máte určitou flexibilitu, zkuste si vyhradit nepřerušovaný čas, který je věnován pouze vaší praxi. Vypněte telefon (digitální detox), zdvořile požádejte své spolubydlící nebo členy rodiny, aby vás nechali na pokoji, zavřete své mazlíčky do jiné místnosti a obecně se osvoboďte od všech potenciálních rušivých vlivů, které máte pod kontrolou. Pro praktiky, jako je meditace a jóga, najděte u vás doma, na dvoře nebo v místním parku místo, kde se budete cítit pohodlně. Doma zvažte ztlumení světel a zapnutí nějaké klidné hudby beze slov nebo stroje na bílý šum. Mnoho lidí zaznamenává úspěch v cvičení jako první věc ráno nebo těsně před spaním. Samozřejmě to závisí na vaší osobnosti a vaší schopnosti blokovat rušivé myšlenky, takže nemusí být ideální naplánovat si relaci mezi jednotlivými hovory Zoomu nebo těsně před konečným termínem velkého projektu. Pokud je to možné, najděte si čas, kdy jste již uvolněni a můžete věnovat svému cvičení plnou pozornost. Nemusíte si vyhradit obrovské množství času na cvičení mysli a těla. Ve skutečnosti meditace dokonce 13 minut denně pomohla účastníkům zlepšit náladu, paměť, občasnou úzkost a schopnost soustředit se ve studii z roku 2019.

 

Závěr

Stejně jako pracujete na udržení svého těla ve fyzické kondici, nezapomeňte také upřednostňovat zdraví a pohodu své mysli, svých emocí a ducha. Můžete si všimnout velkého rozdílu v tom, jak se cítíte a jak se pohybujete světem, když praktikujete tuto základní formu péče o sebe jakýmkoli způsobem, který vám vyhovuje. Jeden z nejlepších způsobů, jak pečovat o své duševní zdraví? Naučte se, jak se zbavit negativních myšlenek ze své mysli. Zde je návod, jak začít myslet pozitivněji.

Zpět do obchodu