6 výhod třešní, superpotravina na jedno sousto

třešně účinky

Třešně a jeich účinky

Třešně jsou plné lahodných živin. Poskytnou vám dávku základních vitamínů a živin, včetně draslíku, mědi, vitamínu C a polyfenolů. Třešně také podporují regeneraci po tréninku, pomáhají bojovat proti volným radikálům a dokonce vám pomáhají lépe spát. Navíc jsou stejně skvělé zmrazené jako čerstvé. Kdo věděl, že toto malé ovoce je pro vás tak dobré? Čtěte dále, abyste se dozvěděli o zdravotních přínosech třešní a také o chutných receptech, jak třešně uvést do života.

Na našem blogu najdete i eshop, kde pro vás máme dámské legíny a pánské tepláky.

Co dělají třešně pro vaše tělo?

Místo abyste sahali po banánu plném draslíku, abyste vyrovnali své elektrolyty a odstranili svalové křeče po běhu, vezměte si dvě hrsti (1 1/2 šálku) třešní, abyste získali stejnou dávku draslíku. Pouhý 1 šálek třešní dodává více mědi než losos Chinook, více než polovinu hořčíku ze syrového špenátu a vitamín C z poloviny citronu. Kromě zasycující vlákniny jsou třešně také nabité polyfenoly, melatoninem, karotenoidy a vitamíny E a C. Tyto vitamíny a živiny mají antioxidační a protizánětlivé schopnosti, které snižují mnoho plazmatických sérových hladin (krevní markery) pro oxidační stres a záněty.

Třešně jsou nutričně bohatou superpotravinou, která vašemu tělu dodá dávku prospěšných antioxidantů. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli o jedinečných přínosech třešní pro vaše cvičení, kvalitu spánku a náladu.

Urychlují regeneraci po cvičení

Hledáte vzpruhu k urychlení regenerace po tréninku? Přidejte třešně, konkrétně kyselé třešně. Výzkumy ukazují, že třešňová šťáva pomáhá snížit bolest svalů a podporuje regeneraci po tréninku. Vědecký přehled přínosů třešní pro lidské zdraví, zaměřený na maratónce, triatlonisty a hráče vodního póla, v drtivé většině ukázal, že třešňová šťáva snižuje bolest bolavých svalů zotavujících se ze cvičení. Další studie na 54 maratónských běžcích pili každý den po dobu jednoho týdne před závodem sklenici třešňového džusu nebo placebo. Ti, kteří dostali třešňový džus, hlásili po závodě výrazně menší bolest svalů. V několika studiích sportovci, kteří pili třešňový džus, vykazovali nižší hladiny kreatinu a laktátu, krevních markerů, které indikují poškození svalů po cvičení. Jiná studie ukázala, že sportovci obnovili svou sílu rychleji s pomocí antioxidační síly šťávy z třešní Montmorency, konkrétní odrůdy tart cherry.

Podporujte zdravou zánětlivou reakci

Třešně obsahují polyfenoly, mikroživiny, které dodávají mnoha druhům ovoce a zeleniny jejich barvu a dělají z těchto potravin silné antioxidanty. Bylo zjištěno, že jeden typ polyfenolu, antokyanin, který dodává tmavým třešním jejich barvu, potlačuje uvolňování zánětlivých proteinů v těle, které způsobují bolest. Studie také ukázaly, že šťáva z višní byla účinná při snižování bolestivého hromadění kyseliny močové v končetinách, jako jsou nohy nebo kotníky, které zažívají lidé s dnou.

Pomozte svému tělu bojovat s volnými radikály

Třešně mají silný antioxidační účinek. Chcete, aby antioxidanty ve vaší stravě pomáhaly bojovat proti volným radikálům, které vaše buňky produkují, když využívají energii nebo jsou vystaveny oxidativnímu stresu. Příliš mnoho volných radikálů může poškodit buňky a přispět k zánětu. Antioxidanty pomáhají podporovat zdravý zánět a imunitní odpověď. Studie zjistily, že třešňové polyfenoly pomáhají chránit vaše tělo před nemocemi. Monoterpeny, látky, které dávají třešním jejich vůni, mohou mít schopnost zastavit rakovinné buňky v úspěšném množení. Na tak malé ovoce docela působivé.

 

jsou třešně zdravé

Pomůžou vám lépe spát

Chcete klidnější spánek? Přidejte do svého jídelníčku třešňový džus. Třešně obsahují melatonin, hormon, který synchronizuje nadledvinky a trávicí systém vašeho těla, vyrovnává vaše cirkadiánní rytmy a pomáhá vašemu tělu regulovat spánek. Ve studii dobrovolníků, kteří pili týdenní koncentrát třešňové šťávy, účastníci uvedli, že spali déle a lépe než účastníci, kterým bylo podáno placebo.

Podporují náladu

Třešně mohou mít stejný relaxační účinek jako krůtí večeře. Tryptofan v krocanovi je základním hráčem v procesu tvorby serotoninu ve vašem těle, což je neurotransmiter, který může pomoci zlepšit vaši náladu a paměť. Třešně obsahují jak tryptofan, tak serotonin, což jim dodává extra sílu pro rovnováhu mozkových funkcí a vašeho celkového duševního zdraví. Studie třešní pěstovaných ve španělském údolí Jerte zjistila, že tato odrůda je zvláště dobrým zdrojem tryptofanu.

Pomůžou vyrovnat hladinu cukru v krvi

Třešně se ze všech druhů ovoce řadí mezi ovoce s nejnižším glykemickým indexem a v glykemické zátěži. Třešně mají glykemický index 22, což zvýší hladinu cukru v krvi přibližně o polovinu než jablko nebo pomeranč. Pro srovnání, čistý cukr se řadí na 100. To znamená, že třešně vám nezvednou hladinu cukru v krvi tolik jako jiné ovoce. Udržování stabilní hladiny cukru v krvi je faktorem životního stylu, který snižuje riziko inzulinové rezistence, předchůdce cukrovky.

Třešně jsou uspokojivým a zdravým dezertem

Čerstvé, sušené nebo mražené třešně můžete mít ve své kuchyni po celý rok. Konzervované třešně, i když jsou vhodné, často obsahují přidaný cukr nebo méně vitamínů a minerálů. Místo toho vyzkoušejte třešně v těchto formách:

 

Čerstvé

Získejte je na farmářském trhu pro nejlepší chuť přímo ze stromu. Aby vám vydržely déle, uložte je v papírovém sáčku do lednice. Nemyjte je, dokud nebudete připraveni je sníst.

Sušené

Najděte sušené třešně v sekci volně ložených potravin vašeho obchodu s potravinami. Chuť je koncentrovaná a dává sladkou chuť salátům, mixu nebo sušenkám. Se sušeným ovocem je snadné to přehánět. Dávejte pozor na přidané cukry nebo oleje, jako je rostlinný nebo řepkový olej, a omezte velikost porce.

Zmrazené

Pro oblíbený, jednoduchý a uspokojivý dezert vyzkoušejte šálek mražených třešní. Jak se rozplývají v ústech, chuť naplní váš jazyk sladkou dobrotou. Zmrazené třešně najdete v místním obchodě s potravinami nebo si je zmrazte sami.

 

Jak zmrazit třešně

Odstraňte pecky a stonky, poté je omyjte a osušte. Umístěte je v jedné vrstvě na plech na sušenky do mrazáku. Když jsou zmrazené, vložte je do sáčku, utěsněte ho a označte datem. Snězte je všechny do roka (což nebude těžké).

 

Závěr

Ať už do svého jídelníčku přidáte třešně, můžete to udělat s důvěrou, že nacpete více vitamínů a živin, které vaše tělo potřebuje. To je jedna sladká výhoda.

 

Poznejte všechny zelené superpotraviny.

Zpět do obchodu