L-tyrosin: Benefity, dávkování a nežádoucí účinky

 tyrosin v potravinách

Co je L-tyrosin?

L-tyrosin je aminokyselina, která je považována za „neesenciální“. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin a jsou často nezbytné pro normální a zdravou funkci těla. Aminokyseliny se používají k vytvoření mnoha různých proteinů, jako jsou enzymy, hormony, svaly a všechny tělesné tkáně a orgány.

Jak L-tyrosin funguje?

V některých ohledech je L-tyrosin neobvyklá aminokyselina. Přímo se podílí na tvorbě neurotransmiteru dopaminu a adrenalinu, rodiny hormonů zvaných katecholaminy. L-tyrosin se nachází v potravinách, ale je hojný také v doplňkové formě a můžeme optimalizovat nebo vytvořit více těchto neurotransmiterů, protože právě ty produkují výhody, po kterých toužíme. Neurotransmitery jsou důležité pro mozkové funkce a umožňují efektivní signalizaci v mozku. Suplementace L-tyrosinem může být zvláště užitečná v době, kdy jsme ve stresu a máme zvýšenou potřebu jak neurotransmiterů, tak katecholaminových hormonů.

Naše stránky jsou určené všem, kdo se zajímá o fitness a zdravou výživu. Stojí třeba za zmínku i naše dámské fitness legíny, které pro vás vybíráme a přidáváme na stránky.

Jaký je rozdíl mezi tyrosinem a L-tyrosinem?

Když lidé mluví o tyrosinu, pravděpodobně mají na mysli L-tyrosin. Existují však i jiné typy tyrosinových „izomerů“, O-tyrosin a M-tyrosin. Izomer má stejné chemické složení, ale skládá se trochu jiným způsobem. Způsob, jakým jsou proteiny strukturovány, ovlivňuje jejich funkci. L-tyrosin, který je nejběžnější a obecně užitečnou formou v těle. Tyrosin také přichází v doplňkové formě jako N-acetyl L-tyrosin, což je forma L-tyrosinu navržená tak, aby se snadněji vstřebávala a byla „biologicky dostupná“ v těle.

soustředění a tyrosin

Jaké jsou výhody L-tyrosinu?

Vzhledem k rolím, které L-tyrosin hraje, je stále populárnějším doplňkem pro každé prostředí, kde je důležitý výkon, zejména ve fyzicky nebo psychicky stresujících podmínkách. L-tyrosin je často doplňován pro své navrhované účinky snižující únavu, produkující soustředění a mírné stimulační účinky. Díky tomu je oblíbený pro použití v tělocvičně a ve škole.

Vedlejší účinky L-tyrosinu

Vysoké dávky L-tyrosinu mohou rušit žaludek. Tomu se lze vyhnout posouzením tolerance a použitím protokolu rozděleného dávkování (popsáno níže v části „Dávkování L-tyrosinu“). Existuje malá šance, že L-tyrosin může také interagovat s jinými léky, které se podílejí na produkci neurotransmiterů. Před zavedením doplňků stravy byste měli vždy vyhledat radu lékaře, pokud užíváte jakýkoli druh léků. Kromě těchto vzácných okolností je zcela bezpečný v dávkách doporučených v tomto článku a nemá žádné další zjištěné vedlejší účinky.

Jak se L-tyrosin užívá

L-tyrosinový prášek by měl být konzumován před tréninkem a nejčastěji se míchá s vodou v kombinaci s dalšími předtréninkovými přísadami.

Dávkování L-tyrosinu

Chcete-li posoudit vaši toleranci k L-tyrosinu, doporučené dávky začínají na přibližně 400 mg, to omezuje možnost trpět mírnými vedlejšími účinky uvedenými výše. Optimální dávka L-tyrosinu dosud nebyla stanovena. Doporučené dávkování se všude liší od jedné porce 500 mg až po 100-150 mg na kg tělesné hmotnosti. Po zhodnocení vaší tolerance bychom doporučili postupně zvyšovat dávku, dokud nenajdete pro vás optimální úroveň. Doporučuje se užívat přibližně jednu hodinu před cvičením nebo nástupem do stresové situace (jako je zkouška). Ve výše uvedeném příkladu můžete chtít užít poloviční dávku (4 g) přibližně jednu hodinu před akcí a zbytek přibližně 30 minut před akcí.

Které potraviny obsahují L-tyrosin?

Existuje devět esenciálních aminokyselin, které potřebujeme přijímat v naší stravě pro optimální zdraví. Všechny se nacházejí v potravinách bohatých na bílkoviny, zejména z těch, které jsou známé jako kompletní zdroje bílkovin. Kompletní zdroje bílkovin obsahují všech devět esenciálních aminokyselin a tyto zdroje zahrnují maso, ryby a mléčné výrobky včetně syrovátkové bílkoviny, která je z tohoto důvodu vynikajícím zdrojem bílkovin. Maso, ryby a mléčné výrobky jsou kompletními zdroji bílkovin a obsahují také mnoho dalších aminokyselin, mezi které patří L-tyrosin. Avšak pro lidi, kteří nejedí mnoho nebo žádné živočišné produkty, se tyrosin nachází v dobrém množství také v pšeničných produktech, ovsu, ořeších a řadě fazolí a semen.

 

Závěr

L-tyrosin je aminokyselina, která je důležitá při produkci katecholaminových hormonů a neurotransmiterů. Přestože je L-tyrosin klasifikován jako neesenciální, může být prospěšný v situacích, kdy je pravděpodobné, že budete zažívat stres. To je důvod, proč jej lze použít jak před tréninkem, tak před akcemi, jako jsou zkoušky nebo pohovory.

Doporučujeme náš další článek o aminokyselině beta alanin.

Zpět do obchodu