Jak se vypořádat s viscerálním tukem a proč je špatný?

viscerální tuk

Viscerální tuk

Každý má tuk. Tělesný tuk je nezbytný k odpružení a podpoře vašich orgánů, budování buněk a ukládání energie, ale příliš mnoho může být nebezpečné pro vaše zdraví. Zatímco konverzace o váze se obvykle zaměřuje na viditelný tuk, toto téma jde hlouběji. Existuje další skrytý typ tuku, který může vážně poškodit vaše zdraví a výkon, a tím je viscerální tuk. Pokračujte ve čtení a dozvíte se, jak ztratit viscerální tuk.

Zhubli jste? Tak to potřebujete vyměnit šatník. V naší nabídce máme legíny na cvičení a pánské tepláky.

Co je viscerální tuk?

Je důležité pochopit rozdíly mezi viscerálním a podkožním tukem. Tuk, který si můžete sevřít v pase, pažích, nohách nebo kdekoli jinde, je celý podkožní tuk, uložený těsně pod kůží. Viscerální tuk je jiný. Je to hluboký vnitřní tuk nabalený kolem vašich břišních orgánů, někdy také označovaný jako břišní tuk. Zdravá hladina viscerálního tuku pomáhá izolovat a chránit vaše orgány a hraje roli ve vaší endokrinní a imunitní funkci. V nadměrném množství však může viscerální tuk znamenat vážné problémy pro váš výkon a vaše zdraví.

Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, co způsobuje viscerální tuk a jak ho konečně ztratit.

 

Co způsobuje viscerální tuk?

Strava bohatá na sacharidy, záněty a chronický stres mohou vést k nadměrnému viscerálnímu tuku. Zatímco špatná strava poskytuje stavební kameny pro obezitu, stres může ve skutečnosti zvýšit rychlost aktivací neurotransmiteru NPY a hormonu kortizolu. Ty signalizují sympatickou reakci vašeho těla „bojuj nebo uteč“, která spustí ukládání většího množství viscerálního tuku.

Genetika i hormony pomáhají ovlivňovat, jak vaše tělo ukládá tuk, včetně poměru podkožního a viscerálního tuku, na který se vaše tělo nabaluje. Studie ukázaly, že kortizol (váš hlavní stresový hormon) a inzulin mají tendenci zvyšovat hromadění viscerálního tuku, zatímco zdravé hladiny růstového hormonu a pohlavních hormonů tomu mohou pomoci zabránit.

 

Proč je pro vás viscerální tuk špatný?

Zatímco větší obvod pasu obecně znamená více viscerálního tuku, hubenější lidé mohou také skrývat nebezpečné hladiny viscerálního tuku v závislosti na složení těla. Studie naznačují souvislost mezi nadbytečným viscerálním tukem a inzulínovou rezistencí, bez ohledu na viditelnou obezitu. Studie také spojují viscerální tuk s řadou komplikací včetně cukrovky 2. typu, hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění.

Kromě toho, že si zahráváte s inzulínem, příliš mnoho viscerálního tuku také inhibuje hormon adiponektin neboli „tukový hormon“. Studie ukazují, že hladina adiponektinu klesá se zvýšenou hladinou viscerálního tuku, ale neexistuje žádná korelace s podkožním tukem. To znamená, že adiponektin funguje jako regulátor tuku a příliš málo může způsobit, že se vaše tělo nahromadí více tuku, než potřebuje. Jak vysoký viscerální tuk, tak nízké hladiny adiponektinu jsou užitečnými indikátory zvýšeného rizika kardiovaskulárních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, zvýšený LDL (ten špatný), snížený HDL cholesterol (ten dobrý), ztuhlé tepny a hypertriglyceridémie (příliš mnoho volného tuku) v krevním řečišti.

A konečně, velké kapsy viscerálního tuku zvyšují zánět a mohou být obzvláště škodlivé pro vaše játra. Tukové buňky ve vašem břiše uvolňují prozánětlivé cytokiny, které způsobují zánět a zhoršují nemoci. Protože velká portální žíla prochází vaším břichem, tyto toxiny a zánětlivé sloučeniny se dostávají přímo do vašich jater, kde mohou vytvářet zánět a inzulínovou rezistenci. Inzulín je hormon, který signalizuje, že přichází palivo. S inzulinovou rezistencí vaše buňky nedostanou zprávu a nepřijímají glukózu ke spalování. Když se to stane, cukr zůstane v krevním řečišti a po chvíli ho vaše tělo uloží jako tuk.

 

dietní jídlo_2

Jak zacházet s viscerálním tukem

Dodržujte vyváženou stravu

Jedním z nejlepších způsobů, jak spravovat viscerální tuk, je jíst zdravou stravu, která klade důraz na zeleninu, kvalitní tuky a bílkoviny a minimalizuje rafinované sacharidy, cukr a zpracované potraviny. Neexistuje jediná dieta, která by vám pomohla ztratit viscerální tuk, musíte najít to, co vám a vašemu životnímu stylu dlouhodobě vyhovuje.

Jeden způsob, jak se tam dostat a tím je ketogenní dieta. Když jíte stravu s nižším obsahem sacharidů a vyšším obsahem tuků, trénujete své tělo tak, aby spalovalo tuk jako palivo, spíše než sacharidy. Tento proces se nazývá ketóza a pomáhá spalovat tuky a zároveň vytvářet ketony, které potlačují hlad a pohání váš mozek.

 

Zkuste přerušovaný půst

Studie ukázaly, že přerušovaný půst, cyklování mezi obdobími jídla a nejedení, může mít obrovské výhody pro vaše tělo a mozek, včetně snížení viscerálního tuku a zvýšení hladiny adiponektinu k obnovení citlivosti na inzulín.

Cvičte vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT)

Cvičení HIIT vytváří dokonalou rovnováhu mezi odporovým a aerobním tréninkem, což vám v krátké době poskytne výhody obou těchto cviků. HIIT tréninky se cyklí mezi výbuchy intenzivního, totálního úsilí a obdobími rychlé, obvykle aktivní regenerace (přemýšlejte o intervalech sprintu a chůze).

Nejen, že tento typ tréninku spaluje tuky a buduje svaly rychleji než tradiční tréninky, ale zlepšuje citlivost na inzulín a zvyšuje klidový metabolismus, což pomáhá udržet vaše tělo ve stavu spalování tuků po delší dobu. Studie také ukázaly, že změny životního stylu vedoucí ke snížení hmotnosti mají tendenci přednostně cílit na viscerální tuk, což vám pomůže shodit kila tam, kde je to nejdůležitější.

 

Zjistěte, jak nejlépe zhubnout a dostat se do formy.

Zpět do obchodu