6 nejlepších doplňků pro zdraví střev

vitamíny na střeva

Nejlepší vitamíny na střeva

Protože žádný aspekt zdraví nepůsobí ve vakuu, zdraví střev ovlivňuje ostatní systémy, funkce a procesy ve vašem těle. Vše, co svému tělu uděláte, včetně toho, co do něj vložíte, může také ovlivnit zdraví střev. Nejlepší doplňky pro zdraví střev podporují dobré střevní bakterie, posilují vaši imunitu a pomáhají vám získat více výživy z potravin, které jíte. Pokud vás zajímá, jak zlepšit zdraví střev přirozeně, pokračujte ve čtení podrobností o doplňcích pro zdraví trávicího traktu, které podle výzkumu skutečně fungují.

Pokud vám naše legíny nebudou vyhovovat, můžet je bez problémů vyměnit nebo vrátit.

Nejlepší doplňky pro zdraví střev

Víme, že zdravým střevním bakteriím se daří, když jíme stravu bohatou na plnohodnotné potraviny, konkrétně takovou, která je bohatá na různé druhy zeleniny a jiných rostlin, s malým nebo žádným zpracovaným jídlem a rafinovanými cukry. Může však být náročné důsledně jíst zdravou a rozmanitou stravu složenou z celých potravin. Když vaše strava nemůže zajistit optimální výživu, nejlepší doplňky pro zdraví střev pomáhají udržovat váš střevní mikrobiom optimálně fungující. Tyto doplňky mohou poskytnout živiny, které mohou ve vaší stravě chybět, podpořit vaše prospěšné střevní bakterie a dokonce posílit vaši střevní výstelku.

Probiotika

Váš střevní mikrobiom je domovem bilionů mikroorganismů, které udržují zdraví a slouží jako vaše první obranná linie proti patogenům a nežádoucím bakteriím. Zdraví střev a zdraví imunitního systému jsou tímto způsobem neoddělitelně spojeny.

Probiotika jsou prospěšné bakterie, které pomáhají regulovat střevní mikrobiom, podporují imunitní zdraví a další aspekty zdraví.

Jak můžete přirozeně zlepšit zdraví střev? Jedním ze způsobů je konzumace více potravin bohatých na probiotika:

  •      Jogurt a kefír
  •      Fermentované potraviny, jako je kysané zelí a kimchi
  •      Fermentované sójové produkty včetně miso, natto a tempeh
  •      Kombucha

Podle 17týdenní randomizované, prospektivní studie, konzumace stravy bohaté na fermentované potraviny zvýšila diverzitu mikrobiomu a snížila určité druhy zánětů. Kromě fermentovaných potravin jsou k dispozici také probiotické doplňky. Nejběžnějšími používanými kmeny jsou Bifidobacteria a Lactobacillus spolu s Bacillus, Saccharomyces, Escherichia, Streptococcus a Enterococcus. Tyto kmeny mohou nabídnout specifickou podporu pro oblasti zdraví, od podpory zdravého hubnutí a každodenní pravidelnosti a trávení až po podporu zdravého imunitního systému.

Prebiotika

Kromě probiotik patří k nejlepším doplňkům pro zdraví střev i prebiotika. Jsou to živiny, které jsou sice pro lidské tělo nestravitelné, ale mohou být stráveny střevními bakteriemi (probiotika). Prebiotická vláknina prochází vaším trávicím traktem, aniž by se rozkládala jako makroživiny tuky, bílkoviny a sacharidy. Jakmile prebiotická vláknina dorazí do tlustého střeva, bakterie přítomné ve vašem tlustém střevě fermentují prebiotika, což podporuje zdraví trávení.

 

Prebiotika poskytují výživu pro prospěšné střevní bakterie:

  •      Zvyšte populaci užitečných bifidobakterií a laktobacilů
  •      Produkujte prospěšné metabolity
  •      Bojuje proti růstu škodlivých bakterií
  •      Zlepšují obranyschopnost imunitního systému
  •      Pozitivně ovlivňují propustnost střevní bariéry

 

kysané zelí a střeva

 

Kořen lékořice

Trávicí trakt je vystlán slizniční tkání, která při optimálním fungování pevně kontroluje, co může opustit a vstoupit do krevního řečiště. Kořen lékořice (Glycyrrhiza glabra) byl studován pro své příznivé účinky na opravu a posílení žaludeční sliznice. Jedna dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie zveřejněná v roce 2012 zjistila, že extrakt obsahující kořen lékořice snižuje bolest a nevolnost a urychluje hojení u pacientů s vředy. Další malá studie z roku 2016 zjistila, že přidání extraktu z kořene lékořice ke standardní léčbě pacientů s dyspepsií bylo účinnější při eradikaci bakterie zvané Helicobacter pylori, která může způsobit chronický zánět žaludku.

Ve svém přirozeném stavu však kořen lékořice obsahuje sloučeninu zvanou kyselina glycyrrhizová, která může mít nepříznivé účinky na zdraví. Z tohoto důvodu hledejte DGL nebo deglycyrrhizovanou lékořici, která byla zpracována k odstranění této potenciálně škodlivé sloučeniny. Kořen lékořice najdete jako čaj, prášek nebo doplněk a běžně se kombinuje s dalšími funkčními složkami pro podporu zdravého trávení.

Kolagenní protein

Jako nejhojnější bílkovina v těle tvoří kolagen struktury v celém těle, včetně kostí, pojivových tkání a trávicího traktu. Kolagen tvoří strukturální rámec vašeho GI traktu, poskytuje stavební kameny pro zdravá střeva a podporuje zdravé klouby a kosti.

Vaše tělo přirozeně vytváří určité množství kolagenu, ale většinou se spoléhá na získávání stavebních bloků kolagenu z potravy. Jak maso z orgánů, tak vývar z kostí jsou bohatými zdroji aminokyselin, které tvoří kolagen, ale většina lidí nejí dost, aby produkovala dostatečné zásoby kolagenu. To je místo, kde může kolagenový proteinový doplněk nabídnout podporu.

Karnosin zinku

Tato složená forma zinku a karnosinu je docela úžasná pro zdraví střev. Předběžné studie ukazují, že zlepšuje integritu střev, schopnost vašeho žaludku udržovat silnou střevní výstelku.

Zinek je jedním z těch doplňků, které podporují celé vaše tělo, a spousta lidí ho nemá dostatek. Pokud chcete jíst více potravin bohatých na zinek, abyste podpořili svůj trávicí systém, vězte, že zinkový karnosin se nachází ve svalových tkáních, například hovězí, krůtí, vepřové a kuřecí.

 

 Jak spolu souvisí střevní mikrobiom a imunita?

Zpět do obchodu